Pośrednictwo w sprzedaży czasami nie podlega podatkowi u źródła

11:29, 22.03.2023 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Stanowisko organów podatkowych dotyczące zasadności opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży podatkiem u źródła nie jest niestety jednolite.

Część interpretacji indywidualnych wskazuje na konieczność opodatkowania takich usług, lecz według innych usługi te nie są objęte podatkiem. Interpretacja wydana 1 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.220.2022.2.OK potwierdza linię korzystną dla podatników i płatników.

W przedmiotowej interpretacji o zajęcie przez organ stanowiska w sprawie poprosił Wnioskodawca będący spółką specjalizującą się w sprzedaży maszyn rolniczych. Wnioskodawca wskazał, że w ramach działalności gospodarczej nawiązuje współpracę z podmiotami świadczącymi usługi pośrednictwa. Działania Pośrednika polegają na przedstawieniu oferty cenowej sporządzonej przez Spółkę i wyposażenia/parametrów technicznych maszyny, której zakupem zainteresowany jest Nabywca. Spółka oferuje pewną minimalną cenę sprzedaży maszyny, którą Pośrednik może zaproponować Nabywcy. Natomiast Pośrednik - w celu zwiększenia własnych przychodów - może zaproponować Nabywcy wyższą cenę, gdyż prowizja Pośrednika uzależniona jest od ceny sprzedaży. Pozostałe elementy umowy (jak np. warunki dostawy, reklamacje itp.) negocjowane są już przez Spółkę i Nabywcę przy ewentualnym wsparciu językowym Pośrednika. Umowy są zawierane na odległość pomiędzy Spółką a Nabywcą, bezpośrednio przez strony transakcji. Pośrednik nie zawiera umów ani w imieniu Spółki, ani w imieniu Nabywcy. Pośrednik nie posiada pełnomocnictwa do zawierania umów w imieniu i na rzecz Spółki.

Dyrektor KIS wydając interpretację stwierdził, że bazując na przedstawionym stanie faktycznym można dojść do wniosku, że usługi nabywane przez Spółkę nie obejmują czynności wymagających podjęcia koniecznych działań z zakresu usług: doradztwa, badania rynku, reklamowych i zarządzania i kontroli. Tym samym usługi pośrednictwa, nabywane od podmiotów zagranicznych nie są świadczeniami o podobnym charakterze do usług doradczych, reklamowych, zarządzania i kontroli oraz badania rynku, wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, a tym samym nie podlegają objęciu regulacją art. 21 ust. 1 pkt 2a tej ustawy. W związku z powyższym Spółka nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych na rzecz Pośredników wynagrodzeń.

Warto podkreślić, że organ podatkowy wydając interpretację indywidualną bazuje na przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym. W omawianej interpretacji Wnioskodawca wskazał, że zakresem działań Pośredników nie są objęte m.in. usługi doradcze, usługi prawne, czy usługi reklamowe. Dyrektor KIS odnosił się do klasyfikacji omawianych usług opierając się na informacjach uzyskanych od Wnioskodawcy. W związku z powyższym istnieje ryzyko, że organy podatkowe przy ewentualnej kontroli mogą kwestionować charakter opisywanych transakcji, próbując jednocześnie przypisać im cechy świadczeń, które podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła.

Oprócz powyższego należy pamiętać, że w obrocie prawnym istnieją również interpretacje, według których wynagrodzenie wypłacane z tytułu pośrednictwa podlega podatkowi u źródła, czego przykładem jest interpretacja z dnia 2 sierpnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.186.2019.2.JF. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl