Zmienione zasady liczenia zaliczek na PIT – tzw. Rolowanie zaliczek

09:20, 10.01.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Szanowni Państwo, w dniu 7 stycznia w Dzienniku Ustaw, zostało opublikowane rozporządzanie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U poz. 28).

Nowe rozporządzanie nakłada obowiązek wyliczania pracownikom zaliczek na PIT według dwóch metod. Według zasad wynikających z Nowego Ładu oraz według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Pracodawca ma obowiązek porównać i sprawdzić, która zaliczka na podatek jest niższa.

Jeżeli zaliczka na PIT obliczona według zasad obowiązujących w 2021 roku byłaby niższa niż obliczona według zasad z 2022, pracownikowi potrącamy kwotę tylko tej niższej zaliczki. Po co to robimy, ano po to, aby pracownicy odczuli korzyść ze zmian wprowadzanych w ramach Nowego Ładu.

Pracodawcy, którzy wypłacili już w styczniu wynagrodzenia teoretycznie obowiązek je niezwłocznie przeliczyć jeszcze raz i wypłacić pracownikom brakujące kwoty.

To jednak nie wszystko różnicę w tych zaliczkach trzeba „zrolować’ . Co oznacza zrolowanie zaliczki? Mniej więcej tyle, że różnicę w zaliczkach trzeba odroczyć do pobrania na później. Później, tzn. kiedy? Ano w dalszych miesiącach roku podatkowego, w których dojdzie do sytuacji odwrotnej. Mianowicie kiedy zaliczka na podatek obliczana według zasad z 2022 byłaby niższa od tej z 2021 roku. Jeżeli zaś nie dojdzie do takiej sytuacji, to podatnik rozliczając się na koniec roku będzie miał zaległość i koniczność dopłaty podatku.

Na stronach MF pojawiły się wyjaśnienia, z których wynika, że liczymy zaliczkę według Polskiego Ładu w poniższy sposób:

Przychód minus KUP minus Składki ZUS minus UdKŚ = Podstawa zaliczki

Podstawa zaliczki x 17 proc. minus 1/12 kwoty zmniejszającej podatek = Zaliczka według Polskiego Ładu

Wyjaśnienie pojęć:

Przychód – to wypłacane wynagrodzenie w 2022 r. do maksymalnej wysokości 12 800 zł

KUP – kwotowe koszty pracownicze w wysokości podstawowej lub podwyższonej, stosowane przez płatnika (z mocy ustawy lub na wniosek pracownika)

Składki ZUS – składki na ubezpieczenia społeczne

UdKŚ – ulga dla klasy średniej, jeśli płatniku ją stosujesz

1/12 kwoty zmniejszającej podatek – wynosi 425 zł (1/12 z 5100 zł), jeżeli płatniku stosujesz PIT-2.

 

Porównujemy ww. zaliczką z obliczoną według zasad z 2021 r.

Przychód minus KUP minus Składki ZUS = Podstawa zaliczki

Podstawa zaliczki x 17 proc. minus 1/12 kwoty zmniejszającej podatek minus Składka NFZ = Zaliczka według zasad z 2021 r.

Wyjaśnienie pojęć:

Przychód – to wypłacane wynagrodzenie w 2022 r. do max wysokości 12 800 zł

KUP – kwotowe koszty pracownicze w wysokości podstawowej lub podwyższonej, stosowane przez płatnika (z mocy ustawy lub na wniosek pracownika)

Składki ZUS – składki na ubezpieczenia społeczne

1/12 kwoty zmniejszającej podatek – wynosi 43,76 zł (1/12 z 525,12 zł), jeżeli stosujesz PIT-2

Składka NFZ – składka na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.

Nowe zasady liczenia zaliczek mają zastosowanie do przychodów uzyskanych z tytułów wymienionych w art. 31 (stosunek pracy), w art. 34 ust. 1 (emerytury, renty) oraz do umów zlecenia określonych w art. 13 pkt 8 ustawy w miesiącu.

Z tego uciążliwego obowiązku płatnik może być zwolniony tylko i wyłącznie w stosunku do takich podatników, u których spełnią się dwa warunki:
-  dana jednostka jest płatnikiem, który nie odlicza podatnikowi kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1 ustawy, oraz
-  podatnik złoży temu płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o nieprzedłużanie terminów, o których mowa, przepisów § 1–4 nowego rozporządzania.

Zauważyć jednak należy, że wskazane obowiązki zostały nałożone aktem prawnym rangi rozporządzania. Są to uregulowania, które pozostają w sprzeczności z zasadami przyzwoitej legislacji i zasadami pewności prawa.

Poniżej Link do publikowanych wyjaśnień, jak stosować przepis nowego rozporządzenia.

Link do publikowanych wyjaśnień, jak stosować przepis nowego rozporządzenia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl