Estoński CIT ? wspólnik może udzielić pożyczki nieoprocentowanej

W interpretacji z dnia 16 października 2023 r. znak: 0111-KDIB1-2.4010.445.2023.1.END, Dyrektor KIS potwierdza, że okoliczność otrzymania przez spółkę, która jest opodatkowana na Ecit, nieoprocentowanej pożyczki od jej wspólnika, nie wywołuje obowiązku zapłaty podatku.

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że wspólnicy udzielili spółce nieoprocentowanych pożyczek pieniężnych w celu dofinansowania prowadzonej przez nią bieżącej działalności. Wskazano, że tak naprawdę udzielenie dodatkowego finansowania, przełoży się na ograniczenie kosztów działalności i wzrost zysku spółki, który będzie podlegać opodatkowaniu na etapie jego dystrybucji do wspólnika.

Podatnik zapytał się, czy udzielenie Spółce nieoprocentowanej pożyczki, a co za tym idzie korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału pożyczki nieodpłatnie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem pytającego opodatkowaniu w formie ryczałtu od dochodów spółek podlegają m in. tzw. ukryte zyski. Przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

W szczególności ukrytym zyskiem są odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej podatnikowi (korzystającemu z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek) przez udziałowców, akcjonariuszy albo wspólników lub podmioty z nimi powiązane art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o Cit.).

W ocenie Wnioskodawcy nie ma przeszkód, aby wspólnik spółki korzystającej z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek udzielił swojej spółce pożyczki nieoprocentowanej (np. na opłacenie zobowiązań, zaopatrzenie sklepu). Jeżeli byłaby to pożyczka udzielona odpłatnie, wówczas wypłacone temu wspólnikowi odsetki, prowizje, wynagrodzenia i inne opłaty z tego tytułu spowodują powstanie w spółce opodatkowanego w formie ryczałtu dochodu z tytułu ukrytych zysków.

Jednak zgodnie z art. 720 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Treść powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że na gruncie prawa cywilnego umowa pożyczki może być umową odpłatną lub nieodpłatną. 

W przypadku spółek, które są opodatkowane Ecit, dochód do opodatkowania nie powstanie, jeżeli pożyczki spółce wspólnik udzieli nieodpłatnie (pożyczka nieoprocentowana). Z przepisów u.p.d.o.p. nie wynika bowiem, aby w związku z nieodpłatnym udzielaniem pożyczek przez wspólników spółkom korzystającym z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek - powstawały w tych spółkach opodatkowane ryczałtem dochody.

Organ podatkowy uznał stanowisko przedstawione przez podatnik za prawidłowe.

      Kontakt:
      Bożena Nowicka, doradca podatkowy
      b.nowicka@doradca.lublin.pl
      tel. 609 075 079

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl