Publikacje
Moment rozpoznania przychodu w przypadku zbycia wierzytelności na podstawie umowy faktoringu
W przypadku umowy faktoringu przychód może powstać w momencie zbycia wierzytelności na rzecz faktora.
Cel mieszkaniowy może być realizowany krótko
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zwolnienie od podatku w przypadku przeznaczenia przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Zapłata za skradziony towar nie podlega eCIT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz kolejny potwierdził, że wydatki odszkodowawcze, związane z charakterem działalności prowadzonej przez podatnika nie powinny co do zasady podlegać opodatkowaniu eCIT.
Skradzione podatnikowi pieniądze mogą być kosztem podatkowym
Jeżeli podatnik dochował należytej staranności, by zapobiec kradzieży, to utracone w jej wyniku środki pieniężne mogą zostać zaliczone przez niego do kosztów uzyskania przychodów.
Estoński CIT - przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
Od kilku lat trwa spór o to, czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą.
Projektowane zmiany w uldze termomodernizacyjnej od 2025 r.
W ostatnich dniach października na stronie RCL opublikowano projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w katalogu materiałów budowlanych, urządzeń i usług uznawanych jako związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
B+R – działanie na zlecenie klienta nie zawsze oznacza brak prawa do ulgi
W poprzednim newsletterze omówiliśmy pokrótce zjawisko pewnego rodzaju konsternacji w doktrynie, wywołanej negatywnym dla podatnika rozstrzygnięciem NSA dotyczącym przyznania prawa do korzystania z ulgi B+R.
Ulgi podatkowe dla firm dotkniętych powodzią i dla niosących pomoc powodzianom (Rachunkowość, listopad 2024 r.)
W związku z klęską żywiołową, która we wrześniu 2024 r. objęła południowo-zachodnią Polskę, wdrożono różne formy pomocy, w tym w zakresie rozliczenia podatków.
Spółki na estońskim CIT mają ograniczone możliwości lokowania wolnych środków
Spółki na estońskim CIT, często decydują się na róże formy lokowania nadwyżek finansowych, czy to ze względów nastawienia na pomnażanie kapitału czy to ze względów chęci zabezpieczenia pieniądza przez utratą wartości w czasie.
Kontrowersje w zakresie zasad wyliczania kosztów z tytułu hipotetycznych odsetek
Pomimo że przepisy obowiązują już od prawie sześciu lat wciąż nie jest jasne, w jaki sposób należy wyliczać tzw. hipotetyczne odsetki, stanowiące podatkowy koszt uzyskania przychodów, w związku z zatrzymaniem i przekazaniem przez ZZW/WZA zysku na podwyższenie kapitału zapasowego w spółkach będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Wynagrodzenie pracowników jednak kosztem ulgi na ekspansję?
Kolejny zwrot akcji w przypadku ulgi na ekspansję.
Choroba podatnika a zmiana formy opodatkowania
Nie jest możliwe przywrócenie nieskutecznie wprowadzonej w systemie biznes.gov.pl formy opodatkowania, nawet gdy podatnik uzasadnia błąd w sposobie złożenia wniosku o wyborze formy opodatkowania swoim stanem chorobowym.
Wydatki na kształcenie przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
W sytuacji, gdy formalne wymogi prowadzenia działalności w danym obszarze obligują przedsiębiorcę do kształcenia to wówczas wydatki związane z kształceniem mogą stanowić koszty podatkowe.
Estoński CIT – Ewidencja podatku od korekty wstępnej
Spółki, które wybierają opodatkowanie estońskim CIT są zobowiązane do dokonania tzw. korekty wstępnej, czyli do ustalenia wyniku na operacjach stanowiących przychody lub koszty, w odmiennych okresach (latach), na gruncie przepisów prawa bilansowego i podatkowego.
Jakie podmioty są uznawane za powiązane do celów podatkowych (Rachunkowość, październik 2024 r.)
Kwestia powiązań między stronami transakcji jest istotna w wielu aspektach podatkowych, nie tylko na gruncie podatków dochodowych.
Wydatki na samochody osobowe ponoszone przez spółkę objętą estońskim CIT (Rachunkowość, październik 2024 r.)
Brak jasnych zasad obliczania ryczałtu od dochodów spółek powoduje, że w spółkach, które wybrały tę formę opodatkowania, często pojawia się dylemat, od jakiej kategorii wydatków dotyczących samochodów osobowych i w jaki sposób naliczyć podatek.
Ulga B+R – czy działanie na zlecenie klienta zawsze wyłącza możliwość skorzystania z ulgi?
Ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R) to jedno z najpopularniejszych i najkorzystniejszych w naszym systemie podatkowym rozwiązań umożliwiających obniżenie obciążeń podatkowych dla firm, których działalność wiąże się z innowacyjnością.
Estoński CIT - możliwy podział spółki przez wydzielenie
Pojawiają się kolejne interpretacje indywidualne, w których Dyrektor KIS potwierdza możliwość reorganizacji spółki, która korzysta z opodatkowania w firmie ryczałtu od dochodów, bez utraty prawa do estońskiego CIT.
Miejsce opodatkowania PIT usług JDG wykonywanych zdalnie z terytorium Szwajcarii
Świadczenie usług prawnych zdalnie z terytorium Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce może być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych wyłącznie w Polsce.
Zasady rozliczania strat podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.
Projekt dobrowolnego PITu kasowego dla małych firm
W sierpniu do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o PIT. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić dobrowolny PIT kasowy od 2025 roku.
Wypłaty małżonków z fundacji rodzinnej jednak bez PIT
Pierwszy rok fundacji rodzinnej w polskim porządku prawnym wiązał się ze znaczącym zainteresowaniem podatników w tym zakresie.
Podział wyniku finansowego spółki objętej estońskim CIT
Spółka, która wybrała opodatkowanie estońskim cit płaci podatek do zysku, w tym roku, w którym podejmowana jest uchwała o wypłacie dywidendy dla wspólników.
Podatek PIT ze zbycia nieruchomości - waloryzacja kosztów nabycia
Podatnik, który sprzedaje nieruchomość przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nieruchomość nabył jest obowiązany do zapłaty podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu.
Zwroty dla frankowiczów nie stanowią przychodu
Zwrot środków przez bank na podstawie ugody przedsądowej nie powoduje powstania przychodu dla kredytobiorców.
Podatek u źródła ? metody zastosowania preferencji z pominięciem mechanizmu ?pay and refund?
Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – wypłata przez polskie spółki na rzecz podmiotów zagranicznych z określonych tytułów podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła.
Wydatki na sprzęt komputerowy i nabycie czasopism specjalistycznych w kosztach B+R
DKIS potwierdził, że wydatki na nabycie sprzętu komputerowego czy czasopism specjalistycznych i raportów branżowych stanowić mogą koszty kwalifikowane, uprawniające do odliczenia ich w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R).
Kiedy należy potrącać koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi (RP, 15.07.2024 r.)
Moment potrącalności kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz finansowanych przez pracodawcę składek ZUS co do zasady nie budzi wątpliwości. Niestety w odniesieniu do wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i o dzieło jest inaczej.
Przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodów, a obowiązki podatnika
Przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodów wiąże się z uzyskaniem statusu dużego podatnika, a jednocześnie objęciem szeregiem obowiązków. Obowiązki te pragniemy wskazać i omówić w poniższym artykule.
Skarbnik miasta w radzie nadzorczej spółki komunalnej a obowiązek opracowania dokumentacji cen transferowych
Obowiązek opracowania dokumentacji cen transferowych przez podatników podatków dochodowych dotyczy między innymi tzw. „istotnych” transakcji zawieranych przez podmioty powiązane (czyli „transakcji kontrolowanych”).
Przedsiębiorca może sprzedać lokal mieszkalny bez podatku
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą sprzedać lokal mieszkalny wykorzystywany w firmie i nie zapłacić podatku, nawet jeśli był on wprowadzony do ewidencji środków trwałych a amortyzacja zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki związane z imprezą okolicznościową należy odpowiednio rozdzielić
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 20 maja 2024 r. zgodził się z podatnikiem i potwierdził, że w razie organizacji imprezy jubileuszowej koniecznym jest rozgraniczenie wydatków ponoszonych na rzecz pracowników oraz pozostałych podmiotów w celu prawidłowej identyfikacji kosztów uzyskania przychodów.
Termin do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej
Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną należy być właścicielem budynku mieszkalnego na moment złożenia zeznania podatkowego.
Koszty przekąsek, masaży, gier planszowych oraz prezentów dla personelu są kosztem podatkowym
Takie wnioski wypływają z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 19 czerwca 2024 r. przez dyrektora KIS.
Wynajem majątku od wspólnika nie zawsze z eCIT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej podkreślił, że ocena, czy dane świadczenie stanowi ukryty zysk wymaga ustalenia, czy jego wypłata wykonana jest w związku z prawem do udziału w zysku.
Przy safe harbour dla pożyczek powinno być stosowane oprocentowanie zmienne
Przepisy dotyczące uproszczenia w cenach transferowych dla umów pożyczek nastręczają wiele wątpliwości.
Nie ma ulgi sponsoringowej przy sponsoringu niewłaściwym
Przekazanie środków finansowych na prowadzące działalność sportową stowarzyszenie zrzeszające kluby sportowe nie zawsze pozwala na skorzystanie z ulgi sponsoringowej, o której mowa w art. 26ha ustawy o PIT.
JPK_KR ? Podatnicy nie wiedzą za który rok mają sprawdzić swoje przychody
Zbliża się termin wejścia w życie obowiązków wysyłania JPK_KR a więc jednolitego pliku kontrolnego dotyczącego ksiąg rachunkowych.
Ryczałt za używanie samochodu prywatnego opodatkowany PIT ale wyłączony z ZUS
Po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny staje po stronie fiskusa i stwierdza, że wypłata pracownikowi ryczałtu za używanie prywatnego samochodu dla celów służbowych jest świadczeniem, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychód z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu poza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Nie wszystkie przychody, które uzyskują osoby fizyczne w związku z zawarciem umowy najmu prywatnego mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
KASOWY PIT ? komentujemy projektowane rozwiązania
Rząd przedstawił projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań podatkowych umożliwiających przedsiębiorcy rozpoznawanie przychodu do opodatkowania dopiero z chwilą uzyskania zapłaty za fakturę, tzw. kasowy PIT
Strata poniesiona na działalności zwolnionej z opodatkowania
Strata poniesiona przez podatnika na działalności mieszczącej się w zakresie decyzji o wsparciu, jeszcze przed uzyskiwaniem dochodów z tej działalności jest stratą z działalności opodatkowanej, która może być odliczana na ogólnych zasadach.
Odsetki od kredytu na zakup akcji mogą być kosztem podatkowym również w ramach ?podstawowego? źródła przychodów
Tak wynika z nieprawomocnego wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 11 kwietnia 2024 r. (sygn. akt I SA/Wr 977/23).
Rozliczenie daniny solidarnościowej (Rzeczpospolita, 20.05.2024 r.)
Danina stanowi dodatkowe obciążenie dla osób o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł.
Wybór formy opodatkowania poprzez oświadczenie zawarte w tytule przelewu
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22.02.2024 r. sygn. II FSK 710/21 uznał, że wskazanie w tytule przelewu wybranej przez podatnika formy opodatkowania (sprawa dotyczyła podatku liniowego) stanowi dla podatnika skuteczną formę oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.
Kary umowne czasem jednak w KUP
W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS uznał, że poniesiona przez podatnika kara umowna z tytułu niewykonania umowy, która ma swoje ekonomiczne uzasadnienie – jest wydatkiem poniesionym celowo, mającym związek z przychodem i nie podlegającym wyłączeniu z KUP na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Czas pracy w uldze na innowacyjnych pracowników
Pojęcie „ogólnego czasu pracy” dla potrzeb ulgi dla innowacyjnych pracowników, należy rozumieć analogicznie, jak w przypadku ulgi badawczo-rozwojowej.
Podwyższone koszty również dla pracownika zdalnego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz kolejny potwierdził, że prawo do wyższych miesięcznych kosztów uzyskania przychodu (300,00 zł) przysługuje również pracownikom wykonującym pracę całkowicie zdalnie poza miejscowością, w której zlokalizowany jest zakład pracy.
Koszty niedoborów magazynowych nie podlegają eCIT
Koszty niezawinionych przez podatnika niedoborów magazynowych nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zatem nie podlegają one estońskiemu CIT.
Korzystanie przez prezesa z samochodu służbowego nie stanowi jego przychodu
Prezes zarządu, któremu powierzony został samochód służbowy w celu należytego wywiązywania się z obowiązków służbowych, nie uzyska z tego tytułu przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Jak sprawdzić, jaka deklaracja podatkowa jest aktualna?
Obecnie wzory dokumentów elektronicznych są publikowane w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych.
Benefity pracownicze dla wspólników nie są ukrytym zyskiem
Sam fakt korzystania przez wspólników z benefitów typowych dla pracowników (karty sportowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne) nie oznacza, że wydatek poniesiony na to świadczenie na rzecz wspólnika stanowi tytuł do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdził to w ostatniej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Przy kalkulacji daniny solidarnościowej można odliczyć stratę
Organy podatkowe zmieniły stanowisko dotyczące podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Od sumy dochodów osiągniętych w danym roku, można odliczyć stratę z lat poprzednich.
Kasowy PIT ? rządowa propozycja zmian w ustawie o PIT
Kasowa metoda rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, to propozycja zmierzająca do częściowego graniczenia negatywnych konsekwencji zatorów płatniczych, przedstawiona przez rząd.
Niepodzielony zysk sprzed przekształcenia bez opodatkowania
Zyski wypracowane a niepobrane w działalności osoby fizycznej, w spółce cywilnej czy spółce jawnej nie mogą podlegać drugi raz opodatkowaniu po przekształceniu podmiotu w spółkę kapitałową.
Do końca marca termin na złożenia informacji przez spółki nieruchomościowe
Przypominamy, że zbliża się termin do składania informacji przez spółki nieruchomościowe.
Ustalanie wartości początkowej środka trwałego ? wybrane problemy (Rachunkowość, marzec 2024 r.)
Nabywając lub wytwarzając środek trwały, podatnik może ponosić wiele różnych wydatków związanych z tą inwestycją.
Jak prowadzić uproszczoną ewidencję i przygotować CIT-8 w kole gospodyń wiejskich (Rachunkowość, marzec 2024 r.)
1.04.2024 r. upłynie termin złożenia przez koła gospodyń wiejskich (KGW) deklaracji CIT-8 za 2023 r.
Wynagrodzenia za czas urlopu i choroby mogą być kosztem kwalifikowanym w ramach Ulgi B+R
Minister Finansów zmienił swoje stanowisko w zakresie tego, czy wydatki na wynagrodzenie za czas urlopu i choroby mogą stanowić koszt kwalifikowany.
Obniżenie stawek amortyzacyjnych możliwe również wstecz
Podatnicy mogą obniżać stawki amortyzacji podatkowej dla poszczególnych środków trwałych. Zmiana stawki jest możliwa zarówno do przyszłych, jak i przeszłych lat podatkowych.
Preferencje podatkowe związane z pomocą Ukraińcom przedłużone
Ustawa z dnia 9 lutego 2024 r. przewiduje przedłużenie do końca 2024 r. preferencji związanych z pomocą obywatelom Ukrainy, w związku z wojną toczącą się na obszarze tego kraju.
Zakwaterowanie pracownika delegowanego za granicę nie stanowi przychodu ze stosunku pracy
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny rozstrzyga, że wydatek pracodawcy poniesiony na zakwaterowanie pracownika za granicą nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy.
Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa jako koszt pośredni
Wpłaty na FOR muszą być naliczane począwszy od 1 stycznia 2024 r. oraz odprowadzane za okresy kwartalne, w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.
Nie każda kara umowna podlega opodatkowaniu eCIT
Wyrok WSA w Poznaniu z 25 stycznia 2024 r. potwierdza, że organy podatkowe nie powinny arbitralnie traktować każdej kary umownej oraz świadczeń o podobnym charakterze jako wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Estoński CIT - jak rozliczyć faktury za leasing amortyzowanego samochodu osobowego
W estońskim CIT podstawa opodatkowania powinna być ustalana przy uwzględnieniu kwot brutto (a nie netto) wydatków wykazanych na fakturach dokumentujących koszty używania samochodu osobowego.
Ubezpieczenie bez podatku u źródła
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ostatecznie przyznał rację podatnikom i stwierdził, że usługi ubezpieczeniowe nabywane od podmiotu niebędącego rezydentem nie są usługami podobnymi do gwarancji, a więc nie podlegają obowiązkowemu podatkowi u źródła.
Nowy informator TPR dostępny dla podatników
Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych.
Kara umowna za nieterminowo wykonaną usługę poza KUP
W najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 3.01.2024 r. Dyrektor KIS po raz kolejny uznał, że kara umowna z tytułu nieterminowo wykonanej usługi jest karą umowną, która podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.
Istotne zmiany w zakresie podatków i rachunkowości w 2024 r.
Rozpoczęty przed niespełna dwoma tygodniami rok 2024 przyniesie w kontekście rachunkowości oraz prawa podatkowego szereg istotnych zmian.
Oprocentowanie pożyczek ?safe harbour? w 2024 r.
Opublikowano obwieszczenie dotyczące uproszczenia typu „bezpieczna przystań”, stosowane w roku 2024.
Podatkowe skutki otrzymania dotacji ? zmiany od 1.01.2024 r. (Rachunkowość, styczeń 2024 r.)
Podatnicy PIT i CIT mogą zdecydować, czy określone dotacje, subwencje i dopłaty – uznawane dotąd za wyłączone z przychodów podatkowych lub zwolnione z podatku – zaliczą do przychodów opodatkowanych i tym samym unikną konieczności pomniejszania kosztów o wydatki pokryte tym dofinansowaniem.
Zwrot wydatków związanych z pracą zdalną w CIT estońskim
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2023 r. naturalnie potwierdził, że wydatek dot. zwrotu poniesionych kosztów związanych z pracą zdalną pracowników nie powinien być traktowany jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
Krajowy podatek minimalny ? kogo dotyczy i jak się na niego przygotować?
Zgodnie z założeniami, od 1 stycznia 2024 r. zaczną obowiązywać, wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy dotyczące: Krajowego podatku minimalnego (art. 24ca ustawy o CIT).
Koniec roku ? a obowiązki płatnika PIT
Koniec 2023 roku to czas wzmożonych prac w działach płacowo-kadrowych. Jest to okres, kiedy przygotowujemy się do zamknięcia starego roku oraz rozpoczęcia nowego.
Powtórne oświadczenie płatnika dotyczące podatku u źródła składane do końca stycznia
Przypominamy, ze do końca stycznia 2024 duża część płatników podatku u źródła może być zobowiązana do złożenia powtórnego oświadczenia dotyczące spełniania warunków do zastosowania preferencji.
Rynkowy najem nie jest ?ukrytym zyskiem?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 października 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 513/23 stwierdził, że kwota wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi spółki opodatkowanej estońskim CITem z tytułu wynajmu nieruchomości nie będzie stanowić tzw. ukrytych zysków w rozumieniu ustawy o CIT.
Umowa sponsoringu objęta zwolnieniem od podatku do 26 roku życia
W ocenie Dyrektora KIS, zawierając umowę sponsoringu z osobą, która nie ma ukończone 26 lat można zastosować zwolnienie od podatku przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT - na zasadach analogicznych jak do umów zleceń.
Brak faktury od sprzedawcy nie pozbawia KUP
Podatnik nie ma obowiązku posiadania faktury w momencie księgowania kosztu.
Obowiązek opublikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej przez PGK oraz ?dużych? podatników CIT
Nieuchronnie zbliża się ostateczny termin spełnienia obowiązku dotyczącego informacji o realizowanej strategii podatkowej dla podatników posiadających rok podatkowy zbieżny z rokiem kalendarzowym.
Podatek u źródła przy płatnościach dla spółki transparentnej podatkowo
W przypadku spółek osobowych obowiązki w zakresie podatku u źródła powinny być analizowane z punktu widzenia statusu wspólnika spółki osobowej, a nie spółki, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Podpis pod ewidencją przebiegu pojazdów prowadzoną w formie elektronicznej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 września 2023 r. potwierdził, że podpis pod ewidencją przebiegu pojazdów, o którym mowa w art. 16 ust. 5 ustawy o CIT nie musi być podpisem odręcznym.
Podatek u źródła a wynagrodzenie za gotowość do udzielenia wsparcia
Wynagrodzenie za gotowość do udzielenia wsparcia, wypłacane przez wnioskodawcę będącego polską spółką, na rzecz podmiotu powiązanego nie stanowi przychodów z należności licencyjnych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, czyli nie stanowi przychodów za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).
Wydatki na nabycie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych jako koszt podatkowy
Podmioty prowadzące działalność między innymi w zakresie produkcji energii cieplnej i elektrycznej są obowiązane do corocznego umarzania odpowiedniej liczby uprawnień do emisji.
Wychodząc z Estońskiego CIT nie trzeba płacić podatku
Zakończenie opodatkowania w formie estońskiego CIT nie powoduje automatycznie obowiązku zapłaty podatku od zysków wygenerowanych w latach opodatkowania Ecit i zatrzymanych na kapitale zapasowym lub rezerwowym.
Wzory dokumentów elektronicznych TPR-C(5) i TPR-P(5) za 2022 rok
Wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C) za 2022 rok zostały opublikowane na BIP MF.
Limity podatkowe w 2024 roku
W przypadku limitów podatkowych ustanowionych w euro należy je przeliczać po odpowiednim kursie.
Przy przekształceniu spółki jawnej w komandytową ulga na ekspansje przepada
Organy podatkowe rygorystycznie podchodzą do prawa skorzystania z ulg posiadanych przez podmioty przekształcane.
Delegacje współpracowników stanowią koszt uzyskania przychodu
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2023 r. potwierdził, że podatnik może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione w związku z podróżą odbywaną współpracowników (przedsiębiorców).
Ulga termomodernizacyjna ? wystarczy faktyczne rozpoczęcie użytkowania budynku
Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy wydatków poniesionych w trakcie budowy nowego budynku.
Informacja TPR-C musi być podpisana przez członka zarządu
Informacji o cenach transferowych nie może podpisać księgowa, jak też pełnomocnik niebędący np. doradcą podatkowym.
Kary umowne i odszkodowania ? do opodatkowania w Estońskim CIT
Spółki, które korzystają z opodatkowania w formie estońskiego CIT muszą na bieżąco płacić podatek od wydatków, jakie ponoszą na zapłatę kar umownych i odszkodowań.
Krótszy okres amortyzacji dla nieruchomości usytułowanych w biednych gminach ? zmiany od 2024 r.
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadza zmiany w zasadach amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych.
Ulga termomodernizacyjna - faktyczne użytkowanie budynku
W przypadku ulgi termomodernizacyjnej występują wątpliwości w zakresie dokumentów, które są niezbędne do wykazania, że budynek był użytkowany.
Nagrody w konkursie sprzedażowym należy raportować w PIT-11
Nagrody przekazywane uczestnikom konkursu sprzedażowego nie mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Zwrot kosztów przejazdu przy pracy hybrydowej pracownika podlega PIT
Pracodawca, który zdecyduje się zwrócić pracownikom zatrudnionym w systemie pracy hybrydowej, koszty dojazdu do siedziby firmy lub pokrywać w miejscu siedziby pracodawcy koszty noclegów – musi liczyć się z obowiązkiem doliczania tych kwot i do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu PIT.
Warunki stosowania stawki podatku CIT w wysokości 9%
Otrzymywane przez podatnika dotacje wliczają się do limitu przychodów 2 mln euro, które uprawniają do stosowania 9% stawki podatku CIT.
Samochód osobowy w działalności nierejestrowanej
Wydatki ponoszone przez podatnika prowadzącego działalność nieewidencjonowaną związane z samochodem osobowym mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu w takiej części, w jakiej samochód osobowy jest wykorzystywany do prowadzenia tej działalności.
Ulga na prototyp tylko dla zupełnie ?nowych? produktów
Nowy produkt jest rozumiany, jako dotychczas nieprodukowany przez podatnika.
Prosta spółka akcyjna ? zasady działania i opodatkowania (Rachunkowość, sierpień 2023 r.)
Już od ponad 2 lat (od 1.07.2021 r.) w obrocie gospodarczym funkcjonuje nowy rodzaj spółki kapitałowej ? prosta spółka akcyjna (PSA).
Członek zarządu nie może świadczyć dla spółki usług opodatkowanych ryczałtem
Świadczenie usług dla spółki w ramach jednoosobowej działalności członka zarządu może prowadzić do unikania opodatkowania.
Estoński CIT- kiedy policzyć podatek od ubezpieczenia samochodu osobowego
Od wydatku dotyczącego ubezpieczenia samochodu osobowego, nie trzeba płacić Ecit już w momencie opłacania polisy jeśli ubezpieczenie jest rozliczane w czasie.
Podmiot korzystający ze zwolnienia dochodów objętych decyzją o wsparciu nie może korzystać z Estońskiego CIT
Aby korzystać z estońskiego CIT wymagane jest uchylenie lub wygaśnięcie ważnej decyzji o wsparciu.
Zmiana w uldze na dziecko oraz uldze rehabilitacyjnej
Rodzice, którzy wychowują jedno niepełnosprawne dziecko, będą mogli skorzystać z ulgi bez względu na wysokość osiąganych przez siebie dochodów.
Hosting danych nie stanowi podstawy do pobrania podatku u źródła
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 marca 2023 r. orzekł, że przedsiębiorca nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła w przypadku wypłaty wynagrodzenia na rzecz nierezydenta z tytułu usługi przechowywania danych w tzw. chmurze.
Praca zdalna nie powoduje powstania zakładu podatkowego
Pracownik brytyjskiej spółki pracujący zdalnie z Polski nie jest podatkowym zakładem zagranicznym.
Koszty rozruchu technologicznego
Jednym z problemów, z którym się muszą zmierzyć przedsiębiorcy przeprowadzający procesy inwestycyjne, jest zagadnienie prawidłowości ujęcia w rachunku podatkowym ponoszonych w ramach rozruchu technologicznego kosztów oraz ewentualnie osiąganych w ramach takiego rozruchu przychodów.
Zasady opodatkowania PIT nagród premiowych (Rachunkowość, lipiec 2023 r.)
Nagrody premiowe, w tym także tzw. nagrody/premie za polecenie, to skuteczne narzędzie marketingowe służące zwiększeniu sprzedaży. Mogą mieć postać rzeczową lub pieniężną.
Dodatki dla sołtysów i strażaków są z PIT (DGP, 20.06.2023 r.)
Wypłacając dodatki dla sołtysów, KRUS nie będzie potrącać podatku dochodowego.
Ulga na robotyzację nie tylko na roboty produkcyjne
Wprawdzie początkowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stał na stanowisku, że odliczenie związane z ulgą na robotyzację przysługuje tylko na urządzenia, które służą do produkcji, to jednak w interpretacji indywidualnej z 26 maja 2023 r. Dyrektor KIS przyznał, że odliczeniu podlega także nabycie robota przemysłowego, którego przeznaczeniem jest pakowanie produktów wytworzonych przez przedsiębiorcę.
Najem krótkotrwały domku letniskowego można rozliczać na ryczałcie
Wynajem krótkotrwały nieruchomości, pomimo, że może być on zorganizowany, ciągły i dla celów zarobkowych nie oznacza konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.
Fundator i beneficjent fundacji rodzinnej bez przychodu w PIT
Wniesienie przez składników majątkowych, w tym akcji spółki, do nowoutworzonej fundacji rodzinnej w celu pokrycia funduszu założycielskiego fundacji nie powoduje powstania po stronie fundatora i beneficjenta przychodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, ani jakiegokolwiek innego przepisu tej ustawy.
Darowizna rzeczowa przychodem dla stowarzyszenia
Stowarzyszenie, otrzymując darowiznę rzeczową powinno rozpoznać przychód podatkowy. Po sprzedaży przedmiotu darowizny dochód ustalony z tego tytułu może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT.
Pies w firmie? ? czemu nie? A co z podatkami?
„Pies”, jak wskazuje słownik języka polskiego, to «zwierzę domowe hodowane m.in. dla przyjemności lub do polowań».
TPR - w przypadku pożyczek limit ustalamy w odniesieniu do rzeczywiście udostępnionego kapitału
Nie ma decydującego znaczenia wysokość kapitału wynikająca z umowy pożyczki.
Obowiązki płatników podatku u źródła (Rachunkowość, czerwiec 2023 r.)
Potwierdzenie zawarcia transakcji w internecie jest dowodem księgowym
Brak faktury lub umowy sprzedaży nie oznacza brak prawa do kosztów podatkowych u podatnika prowadzącego PKPiR oraz handlującego w sieci rzeczami używanymi.
Użyczenie infrastruktury technicznej generuje podatkowe przychody po stronie korzystającego
Kwestia skutków podatkowych świadczeń nie mających charakteru odpłatnego budzi od lat liczne emocje.
Zwolnienie od podatku PIT sprzedaży nieruchomości rolnej
Sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego dokonana przed upływem 5 lat od nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, przy zastrzeżeniu, że nabywca nie zmienił przeznaczenia gruntu rolnego.
Prokurent bez miesięcznych zaliczek na PIT
Prokurent powołany do pełnienia funkcji, który otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, nie może zwrócić się do spółki z wnioskiem o potrącanie z wynagrodzenia miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Ulga na ekspansję tylko dla podmiotów wytwarzających swoje produkty samodzielnie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 22 marca 2023 r. oddalił skargę na interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 16 grudnia 2022 r.
Stawka ryczałtu dla usług informatyka ? 8,5% może być ryzykowne
Wybór stawki ryczałtu dla usług świadczonych przez informatyka nie jest łatwy.
Wydatki na imprezę integracyjną częściowo w kosztach uzyskania przychodów
Podatnik będący organizatorem imprezy integracyjnej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków (z wyjątkiem alkoholu), które zostały poniesione na rzecz jej pracowników.
Sfinansowanie prawa jazdy kandydatowi do pracy powoduje skutek w PIT
Spółka, która sfinansuje kandydatowi do pracy kurs prawa jazdy oraz inne uprawnienia wymagane do kierowania autobusami ma obowiązek wystawienia informacji podatkowej PIT-11.
Osoba samotnie wychowująca dziecko może mieszkać z partnerem
Okoliczność pozostawania w nieformalnym związku oraz zamieszkiwania z partnerem nie wyłącza prawa do skorzystania z rozliczenie podatkowego przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Informację o cenach transferowych można złożyć na dotychczasowej wersji formularza
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej powinno być złożone w sekcji F „dodatkowe informacje”.
Wspólne opodatkowanie małżonków ? kiedy się opłaca, a kiedy nie (Rachunkowość, kwiecień 2023 r.)
Zapłacone za ubezpieczonego zaległe składki ZUS nie stanowią przychodu do PIT
Po wielu latach utrzymywania niekorzystnego stanowiska dla pracodawców oraz zleceniodawców, fiskus zmienia zdanie.
Obowiązek składania informacji CIT-8ST
Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o CIT informację CIT-8ST składają podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę, w tym podatnicy prowadzący działalność poprzez położony na terytorium Polski zakład zagraniczny, zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę.
Usługi świadczone przez informatyka opodatkowane stawką 12%
Przychody przedsiębiorcy świadczącego usługi informatyczne, które nie polegają na programowaniu, ale są związane z programowaniem, podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt - korzystne zmiany dla małżonków rozliczających najem prywatny
Do przychodów z najmu prywatnego osiągniętych w 2023 roku przez małżonków zastosowanie będzie miał podwójny limit dla stawki 8,5% ryczałtu.
Koszty usunięcia ?kolizji inwestycyjnej? a wartość początkowa ŚT
Niejednokrotnie w ramach prowadzonych inwestycji budowlanych dochodzi do tzw. „kolizji” z innym obiektem sieciowym (np. linią elektroenergetyczną, siecią wodociągową, ciepłowniczą, etc.), którego usytuowanie uniemożliwia zrealizowanie przez inwestora zamierzenia inwestycyjnego.
Czynsz za wynajem nieruchomości od wspólnika do spółki a estoński CIT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 23 marca 2023 r. uchylił niekorzystną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2022 r. w przedmiocie przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Składki ZUS w kosztach podatnika z innym rokiem podatkowym
Podatnicy CIT stosujący rok podatkowy inny niż kalendarzowy powinni również od początku 2023 r. zaliczać do kosztów składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za pracowników na nowych zasadach.
Estoński CIT bez obowiązku informowania o strategii podatkowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 17 kwietnia 2023 r.. odniósł się do kwestii obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej przez spółki opodatkowane estońskim CIT.
Opodatkowanie zdalnej działalności gospodarczej prowadzonej przez Ukraińca z terytorium Polski (Rachunkowość, Marzec 2023 r.)
NSA: usługi ubezpieczeniowe bez podatku u źródła (WHT)
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 lutego 2023 r. odniósł się do kwestii usług ubezpieczeniowych w kontekście ewentualnego poboru podatku u źródła.
Pośrednictwo w sprzedaży czasami nie podlega podatkowi u źródła
Stanowisko organów podatkowych dotyczące zasadności opodatkowania usług pośrednictwa w sprzedaży podatkiem u źródła nie jest niestety jednolite.
Koszty hipotetycznych odsetek od kapitału własnego w CIT-8
Obliczając koszty hipotetycznego kapitału własnego w zeznaniu za rok 2022 podatnik może wziąć pod uwagę zyski zatrzymane w latach 2019-2022.
Obowiązki roczne w zakresie podatku CIT zostały odroczone
Zgodnie z rozporządzeniem termin dotyczący m.in. sporządzenia zeznania CIT-8 został przedłużony do końca czerwca.
Ryczałt za energię przy pracy zdalnej nie podlega pod PIT ani ZUS
Znowelizowane przepisy Kodeku Pracy przewidują zasady wykonywania pracy zdalnej.
Rewolucyjna Interpretacja Ogólna - Spóźnione faktury księgujemy w PKPiR na bieżąco
Dostarczone do biura rachunkowego faktury z opóźnieniem można księgować w PKPiR na bieżąco. Nie ma konieczności korygowania rozliczeń podatkowych wcześniejszych miesięcy. Najważniejsze, aby koszt trafił do tego roku podatkowego, którego dotyczy.
Obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych ? Interpretacja ogólna
Minister Finansów w opublikowanej 28 lutego 2023 r. interpretacji ogólnej sygn. DD5.8203.7.2022 wyjaśnił, w jaki sposób należy interpretować przepisy dot. obowiązków sprawozdawczych spółek nieruchomościowych oraz podatników będących ich wspólnikami.
Podatek w Polsce od działalności gospodarczej zarejestrowanej na Ukrainie
Jeżeli polski rezydent prowadzi zdalnie z terytorium Polski zarejestrowaną na Ukrainie działalność gospodarczą można stwierdzić, że działalność ta spełnia warunki uznania ją za prowadzoną na terytorium Polski za pomocą "zakładu", o którym mowa w art. 5 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Ukrainą.
Ulga termomodernizacyjna nie obejmuje turbiny wiatrowej
Podatnik nie ma możliwości odliczenia od dochodu wydatków na zakup i instalację przydomowej turbiny wiatrowej, mimo że spełnia ona taką samą funkcję jak ogniwa fotowoltaiczne, które ulga termomodernizacyjna obejmuje.
Kurs waluty właściwy do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej koszty
Kwoty wyrażone w walucie obcej w fakturach korygujących dotyczących bonusów czy rabatów posprzedażowych powinny być przeliczone po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej (lub innego korygującego dokumentu księgowego), a nie według kursu obowiązującego na dzień wystawienia faktur pierwotnych.
Rozliczenie podatkowe osób samotnie wychowujących dzieci
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują preferencje dla osób samotnie wychowujących dzieci, które polegają m.in na możliwości obliczenia należnego podatku skalkulowanego w podwójnej wysokości od połowy rocznych dochodów.
Przedłużenie preferencji w zakresie darowizn na rzecz Ukrainców
Podatnicy podatku PIT i CIT w 2023 roku mogą ciągle korzystać z preferencji podatkowych przysługujących im do końca 2022 roku w związku z przekazaniem darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Zwolnienie z podatku dochodów ze zbycia udziałów (akcji) w spółce zależnej
Przepisy dotyczące zwolnienia dochodów uzyskiwanych przez Spółkę holdingową wzbudzają wątpliwości w praktyce.
Dla obowiązków z obszaru cen transferowych za 2022 r. obowiązują nowe terminy
Od 2022 r. nastąpi przedłużenie terminów na wypełnienie obowiązków z obszaru cen transferowych (w stosunku do ogólnych terminów ustawowych). Jednocześnie przestaną być stosowane tymczasowe (covidowe) regulacje, które wydłużały termin do końca roku.
Ulga na ekspansję w praktyce (Rachunkowość, luty 2023 r.)
Istotą wprowadzonej od 1.01.2022 r. ulgi na ekspansję, która ma zachęcać podatników CIT i PIT do ponoszenia wydatków ukierunkowanych na zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych produktów, jest możliwość podwójnego uwzględnienia niektórych kosztów w rozliczeniu podatkowym. Niestety, pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące warunków stosowania tej preferencji.
Estoński podatek od wartości brutto, a nie netto faktury (Rachunkowość, luty 2023 r.)
Objaśnienia podatkowe dotyczące zasad składania PIT-2
30 grudnia 2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe – Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku.
Nowe obwieszczenie dotyczące bazowej stopy procentowej i marzy
Zostało opublikowane obwieszczenie dotyczące uproszczenia typu „bezpieczna przystań” dla umów pożyczek.
Wyższy limit dla składki zdrowotnej, stanowiącej koszt podatkowy w 2023 roku.
W 2023 roku wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych u przedsiębiorcy PIT liniowego w maksymalnej wysokości 10.200 zł rocznie.
Odpłatne zbycie udziałów lub akcji bez podatków? (RP, 07.12.2022 r.)
Od 2022 r. prawodawca wprowadził do ustawy o CIT korzystne rozwiązanie dla spółek zbywających posiadane w innych podmiotach udziały/akcje.
Ulga na robotyzację
Od 1 stycznia 2022 roku zarówno podatnicy podatku CIT jak i PIT mogą skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację. Ulga ta jest przewidziana dla podatników ponoszących wydatki na określone, wymienione w ustawie, cele.
Ulga badawczo-rozwojowa ? jak ją stosować?
Istota ulgi badawczo rozwojowej (B+R) sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania w PIT lub CIT określonych kategorii wydatków (kosztów kwalifikowanych), jakie zostały poniesione przez podatnika na prowadzoną przez niego działalność badawczo-rozwojową, pod warunkiem, że wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów.
Ulga na prototypy
Tzw. ulga na prototyp umożliwia podatnikom odliczenie od podstawy opodatkowania pewnej części poniesionych kosztów spełniających przesłanki do uznania za „koszty produkcji próbnej nowego produktu” lub „koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu”.
Ulga na ekspansję
Z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy podatkowych wprowadzono rozwiązanie mające na celu zachęcenie podatników do ponoszenia wydatków ukierunkowanych na zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych produktów.
Ulga na konsolidację- na czym polega?
Ulga na konsolidację jest jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych do ustawy o CIT, z której skorzystać może podatnik nabywający udziały w innej spółce w ilości stanowiącej bezwzględną większość praw głosu.
Ulga na innowacyjnych pracowników - na czym polega?
Ulga na innowacyjnych pracowników przewidziana jest dla podatników, którzy ponoszą wydatki na działalność badawczo-rozwojową, a jednocześnie nie odliczą całości tych kosztów od podstawy opodatkowania.
Własny biznes plus etat - dwie kwoty wolne w ciągu roku (DGP, 24.10.2022 r.)
Przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych, który będzie zarazem pracownikiem, będzie mógł skorzystać w trakcie roku z dwóch kwot wolnych od podatku, czyli w sumie z 60 tys. zł bez PIT.
Obowiązek prowadzenia i przesyłania przez podatników CIT i PIT ksiąg w postaci elektronicznej (Rachunkowość, wrzesień 2022 r.)
Sprzedaż zakładowego ośrodka bez CIT (opublikowano w DGP, 01.09.2022 r.)
Sprzedaż zakładowego ośrodka wypoczynkowego nie jest przychodem podatkowym, nawet jeżeli był on wykorzystywany głównie komercyjnie, a tylko w nieznacznym stopniu przez pracowników spółki – potwierdził dyrektor KIS.
Sfinansowanie dotacją nie zawsze wyklucza z podatkowych kosztów (DGP, 31.08.2022 r.)
Opłaty wstępna i transferowa, które zostały uiszczone w związku z leasingiem pojazdu elektrycznego, a sfinansowane ze środków NFOŚiGW są kosztem uzyskania przychodów, mimo zę otrzymane dofinansowanie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT - potwierdził dyrektor KIS.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla pośrednich transakcji rajowych ma zostać zniesiony
Rząd przyjął projekt ustawy nowelizującej ustawę o CIT. Jedną z planowanych zmian na być zniesienie obowiązku dokumentacyjnego dla pośrednich transakcji rajowych.
Likwidacja części środka trwałego sfinansowanego dotacją ? skutki podatkowe i bilansowe (Rachunkowość, sierpień 2022 r.)
Omówienie podstawowych skutków podatkowych i bilansowych likwidacji środka trwałego sfinansowanego dotacją jest przedmiotem artykułu opublikowanego w miesięczniku Rachunkowość.
Kto może zmienić formę opodatkowania, by zminimalizować skutki Polskiego Ładu (Rachunkowość, Sierpień 2022 r.)
Więcej wynagrodzenia dla płatnika począwszy dla zaliczek pobranych w lipcu
Płatnikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,6% kwoty pobranych podatków.
Hipotetyczny podatek ? co to takiego (Rachunkowość, lipiec 2022 r.)
Jak dochować należytej staranności przy weryfikacji czy kontrahent jest rzeczywistym właścicielem
Sposób dochowania należytej staranności w kontekście tzw. pośrednich transakcji rajowych budzi dużo wątpliwości w praktyce.
Wyłączenie amortyzacji z kosztów od 2023 r. obejmie także inwestycje w obcych budynkach i lokalach mieszkalnych
Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Dyrektora KAS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2022 r., wyłączenie możliwości zaliczania do KUP odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych ma zastosowanie również do inwestycji w obcych środkach trwałych.
Otrzymany przez ryczałtowca zwrot kosztów i diety podlega opodatkowaniu
Podatnik korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie może wykazywać do opodatkowania przychodów pomniejszonych o zwroty kosztów zagwarantowane umową o świadczenie usług w ramach B2B.
Kary z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy jako koszt podatkowy (Raqchunkowość, czerwiec 2022 r.)
Zapłacone kary umowne mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w nielicznych i uzasadnionych gospodarczo przypadkach.
Opodatkowanie wygranej w konkursie i sprzedaży nagrody (Rachunkowość, maj 2022 r.)
Rozliczanie PIT od dochodów Ukraińców (Rachunkowość, kwiecień 2022 r.)
Sposób rozliczania podatku dochodowego przez płatnika zależy od formy zatrudnienia obywateli Ukrainy oraz ich rezydencji podatkowej.
Ulga termomodernizacyjna ? warunki skorzystania i co z nich wynika (RP, 20.04.2022 r.)
Ulga termomodernizacyjna to preferencja podatkowa, z której podatnicy mogą korzystać od 2019 roku. Bezpośrednim celem jej wprowadzenia było wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Jak rozliczyć koszty hipotetycznych odsetek od kapitału własnego (Rachunkowość, kwiecień 2022 r.)
Spłaciłeś kredyt ? możesz odzyskać niesłusznie zapłacony podatek
Takie wnioski należy wyciągnąć na tle stanowiska Ministra Finansów zaprezentowanego w interpretacji ogólnej z dnia 1 kwietnia 2022 r. znak: DD2.8202.5.2020.
Płatnicy PIT ? planowane regulacje (RP, 06.04.2022 r.)
Ustawodawca zamierza od 1 lipca br. obniżyć stawkę PIT z 17 do 12 proc., przy jednoczesnej likwidacji ulgi dla klasy średniej. Mniejsza stawka podatku ma zrekompensować ubytek w dochodach podatników spowodowany 9 proc. składką zdrowotną, która de facto stała się od 1 stycznia 2022 r. dodatkowa daniną.
Minimalny podatek dochodowy ? zasady rozliczenia (Rachunkowość, kwiecień 2022 r.)
Jak wykazać w CIT-8 umorzoną subwencję z PFR (Rachunkowość, 21.03.2022 r.)
Dłuższe terminy sprawozdawcze w CIT za 2021 rok
Ministerstwo Finansów wydłużyło czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r.
Skutki podatkowe darowizn dla obywateli Ukrainy
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów 3 marca br. opublikowano informacje na temat projektowanych zmian podatkowych dla podmiotów wspierających poszkodowanych zbrojną agresją na Ukrainę.
Zmiana przepisów w zakresie odroczenia różnicy w zaliczkach na PIT
Już tylko na podpis Prezydenta czeka ustawa z dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Legislacyjny błąd, który wymaga natychmiastowej poprawy (DGP, 22.02.2022 r.)
Przepis został tak napisany, że aktualnie nakłada obowiązek opłacania minimalnego podatku dochodowego od całości przychodów ? również tych, które są objęte cenami zatwierdzanymi lub regulowanymi urzędowo.
Ulga na powrót ? warunki zwolnienia od podatku (Rachunkowość, Luty 2022 r.)
Zmienione zasady liczenia zaliczek na PIT ? tzw. Rolowanie zaliczek
Szanowni Państwo, w dniu 7 stycznia w Dzienniku Ustaw, zostało opublikowane rozporządzanie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U poz. 28).
Ulga na powrót ? warunki zwolnienia od podatku
Nowy Ład od 2022 roku wprowadza zwolnienie od podatku do wysokości 85.528 zł przychodów w roku podatkowym, w związku z przeniesieniem przez podatnika miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże osoby które powróciły do Polski nie będą płacić podatku pod warunkiem, że uda się im udokumentować fakt posiadania rezydencji podatkowej w innym państwie przynajmniej przez trzy lata.
Ograniczenia w amortyzacji podatkowej środków trwałych od 2022 (Rachunkowość i podatki, Grudzień 2021 r.)
Po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu niektóre składniki majątku trwałego będą amortyzowane na znacznie mniej korzystnych zasadach albo nie będą amortyzowane wcale.
Zmienione zasady składania CIT-ST od 2022 roku
Od 2022 roku CIT-ST, będzie składany tylko raz w roku, a nie – jak obecnie - przy każdej zmianie stanu zatrudnienia.
Podatkowe i rachunkowe skutki połączenia spółek (Rachunkowość i Podatki, listopad 2021 r.)
Ulga na działalność badawczo-rozwojową ? problemy praktyczne (Rachunkowość, listopad 2021 r.)
Chcąc zachęcić przedsiębiorców do badań naukowych oraz prac rozwojowych, ustanowiono ulgę w podatku dochodowym dla prowadzących taką działalność.
Działalność gospodarcza w domu korzystna podatkowo (RP, 20.10.2021 r.)
Prowadzenie działalności gospodarczej obliguje przedsiębiorcę do wskazania lokalu, w którym jest ona wykonywana. Nie zawsze jednak oznacza to konieczność ponoszenia kosztów budowy nowego biura lub jego wynajmowania.
Interpretacja ogólna doprecyzowująca wydatki na cele mieszkaniowe
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jednakże w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Ulga dla ?Klasy Średniej? ? Nowy Ład
Ulga dla klasy średniej ma na celu zrekompensowanie podatnikowi utraty wynagrodzenia netto w związku ze zniesieniem zasady odliczania składki zdrowotnej, w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru, od zaliczki na podatek.
Podatnicy stracą więcej, niż mieli stracić (DGP, 27.09.2021 r.)
W zakresie kosztów finansowania dłużnego Polski Ład może przynieść odmienny skutek od założonego. Wątpliwości mogą być większe niż te, które Ministerstwo Finansów próbuje właśnie rozwiać.
Podatkowe aspekty egzekwowania odszkodowań i wierzytelności (Rzeczpospolita, 22.09.2021 r.)
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby, które jej nie prowadzą, spotykają się z sytuacjami, gdy łączą się z innym podmiotem stosunkiem zobowiązaniowym, z tytułu którego przysługuje im uprawnienie do spełnienia żądania przez ten podmiot.
Umorzony przez bank dług nie zawsze jest przychodem dla podatnika
W sytuacji kiedy bank zwolni z długu tylko niektórych współkredytobiorców, podczas gdy pozostali odpowiadają za cały dług nie powstaje przychód w rozumieniu ustawy o PIT.
Ulga B+R w spółce jawnej a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą w zakresie utworzenia centrum badawczo-rozwojowego w spółce jawnej nieposiadającej statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Grupowa DCT (master file) ? odpowiedź Ministerstwa na interpelację
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano odpowiedź na interpelację poselską w sprawie grupowej dokumentacji cen transferowych „master file”.
Wynagrodzenia pracowników, a koszty kwalifikowane w uldze B+R
Wynagrodzenia wraz z narzutami mogą stanowić koszty kwalifikowane, ale tylko w zakresie w jakim pracownik faktycznie wykonuje czynności związane z działalnością badawczo-rozwojową. Wynagrodzenie za czas urlopu kosztem kwalifkowanym nie będzie.
Ceny transferowe w spółkach cywilnych (Rzeczpospolita, 14.07.2021 r.)
Społecznościowe finansowanie niejednoznaczne podatkowo (Rzeczpospolita, 16.06.2021 r.)
Ceny transferowe a transakcje z podmiotami z rajów podatkowych (RP, 9.06.2021 r.)
Rozliczenie nadpłaconych zaliczek na poczet ?starego? zysku spółki komandytowej po uzyskaniu przez nią statusu podatnika CIT (miesięcznik Rachunkowość, czerwiec 2021 r.)
Spółka komandytowa od 1.05.2021 r. stała się podatnikiem CIT. W okresie od stycznia do kwietnia wypłacała wspólnikom (komplementariuszowi – sp. z o.o., i komandytariuszom – osobom fizycznym) zaliczki na poczet zysku.
Opodatkowanie ryczałtem dochodów z zagranicznego najmu (miesięcznik Rachunkowość, czerwiec 2021 r.)
Płatnikami PIT są jednostki organizacyjne gminy, a nie gmina (DGP, 26.04.2021 r.)
Płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wynagrodzeń wypłacanych z umów zlecenia i umów o dzieło nie powinna być gmina lecz funkcjonujące w jej strukturze jednostki budżetowe, zakłady budżetowe oraz urząd gminy.
PIT a ulga termomodernizacyjna (Rzeczpospolita, 21.04.2021 r.)
W rozliczeniu rocznym PIT można odliczać wydatki na termomodernizację własnego budynku mieszkalnego. Skorzystanie z tej ulgi wymaga od podatnika spełnienia kilku warunków.
CIT-ST ? kto i kiedy musi go składać (Rzeczpospolita, 14.04.2021 r.)
Każdy podatnik CIT zatrudniający pracowników w zakładach, oddziałach, warsztatach, biurach, sklepach, galeriach czy magazynach położonych w innej gminie niż ta, w której znajduje się siedziba podatnika, ma obowiązek składania do organu podatkowego informacji podatkowej CIT-ST.
Odszkodowanie za naprawę leasingowanego auta ? czy jest przychodem (Rachunkowość. kwiecień 2021 r.)
Otrzymane odszkodowanie, dotyczące składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, stanowi przychód do opodatkowania.
Czy jest tak również w przypadku leasingowanego samochodu osobowego i szkody rozliczanej „bezgotówkowo”?
Koszty kapitału własnego w rozliczeniu CIT (miesięcznik Rachunkowość, kwiecień 2021 r.)
Rozporządzenia odraczające termin na CIT-8 oraz SF za 2020 rok
W dniu 29-03-2021 r. opublikowano rozporządzenie odraczające termin na złożenie CIT-8 i zapłatę podatku oraz rozporządzenie wydłużające termin na sporządzanie sprawozdania finansowego za 2020 r.
Nowe wzory zeznań CIT za 2020 r.
Zostało opublikowane rozporządzenie wprowadzające nowe wzory zeznań podatkowych obowiązujących w podatku dochodowym od osób prawnych.
Fundusz socjalny ? świadczenia wolne od PIT (miesięcznik Rachunkowość, marzec 2021 r.)
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną ? aspekty prawne i podatkowe (opublikowano w Rachunkowość, marzec 2021 r.)
Od 1.01.2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT.
Przedłużono terminy dla CIT- 8 oraz TPR-C/P
Sejm uchwalił ustawę z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Ceny transferowe ? zmiany w przepisach od 2021 r. (Rzeczpospolita, 17.02.2021 r.)
Znowelizowane przepisy o cenach transferowych m.in. rozszerzają katalog podmiotów, które mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego.
Potrącenie wierzytelności ? skutki podatkowe (Rachunkowość, luty 2021 r.)
Nierzadko zdarza się, że dwaj przedsiębiorcy są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów rozliczania jest wówczas potrącenie.
Kolejne przesunięcie terminu wpłaty zaliczek na PIT
Po raz kolejny przedłuża się termin przekazania zaliczek na PIT pobranych z wynagrodzeń pracowników. Tym razem wpłat należnych za styczeń 2021 r. - tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 1 lutego 2021 r.
Ulga w PIT dla młodych - co się zmienia od 2021 (opublIkowano w Rzeczpospolitej, 28.01.2021 r.)
Odsetki za zwłokę czasem z podatkiem u źródła (opublikowano w DGP, 19.01.2021 r.)
Wypłata na rzecz nierezydenta kar za nieterminową płatność może wiązać się z obowiązkiem poboru podatku u źródła. Wskazuje na to niedawna interpretacja indywidualna dyrektora KIS.
9-proc. CIT dla spółki komandytowej. Wątpliwości wciąż pozostają (opublikowano w DGP, 05.01.2021 r.)
Odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie prawa do 9-proc. stawki CIT nie rozwiązuje niestety wątpliwości dotyczących opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym.
Ryzykowne odliczenie darowizn na walkę z COVID-19 (opublikowano w DGP, 15.12.2020 r.)
Nowelizacja ustawy o CIT pozwoliła odejmować od podstawy opodatkowania darowizny na walkę z koronawirusem. Niestety, przepisy przejściowe nie pozwalają określić, czy podatnik może to zrobić już w zaliczce za listopad br.
Zmiany w ryczałcie od 2021 roku (opublikowano w Rzeczpospolitej, 18.11.2020 r.)
Przedłużenie terminu do zaliczek na PIT-4 dla wybranych branż
6 listopada 2020 r. na stronie RCL opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych uchwalone przez Sejm
W dniu 28 października zostały uchwalone przez Sejm dwie ustawy zmieniające podatki. Do najważniejszych zmian należy uznanie spółek komandytowych za podatników podatku CIT oraz wprowadzenie estońskiego sytemu opodatkowania.
Szczepienia od grypy bez podatku PIT
Ministerstwo Finansów wydaje rozporządzanie w sprawie zaniechania podatku PIT od szczepionek przeciwko grypie.
Estoński CIT w prekonsultacjach
Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano założenia proponowanych zmian wprowadzających „Estoński CIT”. Zmiany mają charakter konsultacyjny i mogą oczywiście ulec jeszcze modyfikacji w toku prac rządowych i parlamentarnych.
Gdy maleją odpisy na ZFŚS, powstaje problem z CIT (opublikowano w DGP, 13.07.2020 r.)
Tarcza 4.0 sprawiła, że wielu pracodawców straciło prawo do wyższych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy to oznacza obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów, a jeśli tak, to na bieżąco czy wstecz?
Wydanie majątku likwidowanej spółki jest bez podatku dochodowego (opublikowano w DGP, 15.06.2020 r.)
Kolejne przedłużenie terminu do złożenia informacji IFT-2R
Minister Finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego termin na złożenie informacji IFT-2R został przedłużony do końca 7 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Kolejne przedłużenie terminu przekazania zaliczek pobranych na PIT-4
Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 29 maja 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego.
Brak przychodu przy likwidacji spółki i wydaniu nieruchomości wspólnikowi
Dyrektor KIS zmienia stanowisko w zakresie skutków podatkowych w związku z przekazaniem nieruchomości wspólnikowi na skutek likwidacją spółki z o.o. Spółka, której majątek po zakończeniu procedury likwidacyjnej, zostanie przekazany na własność wspólnikowi nie uzyskuje przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Subwencja z PFR - a podatki!
Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach informację dotyczącą skutków podatkowych pomocy otrzymywanej przez przedsiębiorców w postaci subwencji finansowej, przyznawanej przez Polski Fundusz Rozwoju.
Wynagrodzenia za pracę. Inaczej dla celów podatkowych, inaczej dla bilansowych (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 18.05.2020 r.)
Stosowana często przez podatników praktyka traktowania pensji pracowniczych jako kosztów bezpośrednich może być kwestionowana przez organy podatkowe.
Nabywca usługi refakturowanej stosuje ograniczenie z art. 15e ustawy o CIT
Ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może mieć zastosowanie do podmiotu, nabywającego usługi od podmiotu powiązanego na zasadzie refaktury.
Kary umowne za opóźnienia są wyłączone z kosztów podatkowych
Z kosztów podatkowych wyłączone są odszkodowania i kary umowne z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług.
Tarcza antykryzysowa a zmiany w PIT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 23.04.2020 r.)
Ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwana Tarczą Antykryzysową, wprowadziła wiele zmian do przepisów prawa podatkowego.
Objaśnienia podatkowe dotyczące używania samochodów osobowych w działalności gospodarczej
Na stronach Ministerstwa Finansów zostały opublikowane objaśnienia podatkowe dotyczące skutków podatkowych używania samochodu osobowego w działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwo w spadku (opublikowany w Rzeczypospolitej, 01.04.2020 r.)
Przejęta po śmierci przedsiębiorcy firma to dość specyficzny podatnik, na którym ciąży obowiązek prowadzenia ksiąg, ustalania dochodu podatkowego, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz złożenia po zakończeniu roku zeznania rocznego PIT-36S lub PIT-36LS.
Terminy złożenia zeznania CIT-8, oraz informacji ORD-U i IFT-2R przedłużone
W związku z epidemią koronawirusa dokonano przedłużenia terminu do złożenia niektórych zeznań i informacji podatkowych.
Nowe wzory dokumentów elektronicznych informacji TP-R
Opublikowano nowe wzory dokumentów elektronicznych do przygotowania informacji o cenach transferowych TP-R, które podatnicy mogą wykorzystać do przesyłania w formie schematu XML przez bramkę e-deklaracje.
CIT-8 - termin dla niektórych przesunięty
W związku z epidemią koronawirusa planowane jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 dla niektórych podatników.
Limit kosztów finansowania dłużnego ? kolejny wyrok korzystny dla podatnika
W wyroku z dnia 6 lutego 2020 r. wydanym przez WSA w Poznaniu (sygn. akt. I SA/Po 920/19) po raz kolejny zaprezentowano korzystne dla podatników podejście dotyczące limitowania zaliczania do KUP kosztów finansowania dłużnego.
Objaśnienia dotyczące zwolnienia dochodów z działalności określonej w decyzji o wsparciu
Ustawa z dnia 10.05.2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji wprowadziła zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu.
Ulga na złe długi (opublikowano w Rzeczpospolitej, 11.03.2020 r.)
Ulga tego typu jest już podatnikom znana, bowiem od kilkunastu lat funkcjonuje na gruncie ustawy o VAT. Wydawać by się mogło, że w związku z tym nowe przepisy nie będą sprawiały kłopotów. Okazuje się jednak, że ich treść wciąż może budzić wątpliwości.
Opodatkowanie stawką 9 proc. (opublikowano w Rzeczpospolitej, 04.03.2020 r.)
Do końca marca 2020 r. podatnicy muszą obliczyć i zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Po raz pierwszy niektórzy z nich mogą skorzystać z opodatkowania preferencyjną stawką, ale o tym jakie warunki należy przy tym spełnić, powinni wiedzieć księgowi dokonujący rozliczenia z fiskusem.
Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego (opublikowano w Rzeczpospolitej, 19.02.2020 r.)
Problem z rozliczeniem menedżerów. Kurs językowy nie jest przychodem, podyplomówka już tak (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 11.02.2020 r.)
Spółki, w których członkowie zarządu nie są pracownikami, lecz menedżerami na kontrakcie, mają nie lada kłopot. Nie wiedzą, czy i które szkolenia sfinansowane prezesowi należy doliczyć do podatku PIT.
Wpłaty do PPK kosztem miesiąca, za który jest należne wynagrodzenie pracownika
Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości związane z terminem zaliczania do kosztów podatkowych wpłat na PPK.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia sposób wypełnienia PIT-11 w kontekście ulgi dla młodych
Sposób wypełnienia PIT-11 za 2019 r. został wyjaśniony przez Ministerstwo Finansów.
Odsetki i inne koszty finansowania dłużnego w kosztach podatkowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 15.01.2020 r.)
Do jakiego źródła zaliczyć koszty dochodzenia roszczeń o zapłatę? (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 13.01.2020 r.)
Nawet jeśli należności są obecnie zaliczane do zysków kapitałowych, to ich koszty wpływają na dochód z pozostałych źródeł, jeżeli przychód został rozpoznany przed 2018 r. – wynika z interpretacji dyrektora KIS.
Zaliczka za grudzień obowiązkowo do 20 stycznia
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą wpłacać zaliczkę na PIT za grudzień obligatoryjnie do 20 stycznia następnego roku.
Problem z odliczaniem wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 16.12.2019 r.)
Przepisy są do tego stopnia nieprecyzyjne, że nie można wykluczyć, iż wynagrodzenie za grudzień będzie kosztem grudnia, wpłaty do PPK – kosztem stycznia, a składki ZUS – kosztem lutego. Czy nie można by tego uprościć?
Wydatki na używanie samochodów osobowych według organów podatkowych (opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 11.12.2019 r.)
Regulowanie należności ? coraz więcej wątpliwości (opublikowano w dzienniku Rzeczpospolita, 27.11.2019 r.)
Przepisy zmieniające zasady wyłączania z kosztów podatkowych wydatków zapłaconych bez pośrednictwa rachunku płatniczego wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 r. Sam obowiązek dokonywania niektórych płatności za pośrednictwem rachunku bankowego nie jest nowy i wynika z ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Ujęcie podatku od nieruchomości oraz odsetek od kredytów u dewelopera
Przepisy podatkowe stanowią, że zapłacone odsetki od otrzymanego kredytu stanowią koszt bezpośredni związany z realizowaną inwestycją, natomiast prowizja banku stanowi koszt bezpośredni niezależnie od tego czy została ona zapłacona.
Przedsiębiorcy płacą zaliczkę na PIT w stawce 17,75% już za wrzesień
Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach objaśniania podatkowe z dnia 17 października b.r., dotyczące stosowania w 2019 r. podwyższonych kwotowych kosztów uzyskania przychodów i obniżonej stawki podatkowej do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.
Ograniczenia zatorów płatniczych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 04.09.2019 r.)
Nieopłacone w terminie faktury będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania w CIT i PIT.
Kiedy odsetki nie mogą być kosztem (opublikowano w Rzeczpospolitej, 28.08.2019 r).
Usługi pośrednictwa są jednak objęte podatkiem u źródła (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 27.08.2019 r.)
Zmiana podejścia organów podatkowych może oznaczać obciążenie dodatkowymi obowiązkami podmiotów korzystających z zagranicznych pośredników
Sprzedaż mieszkania po rozwodzie - skutki w PIT.
W przypadku sprzedaży mieszkania nabytego do majątku odrębnego w wyniku podziału majątku pomiędzy byłymi małżonkami, dla podatku PIT, znaczenie ma data nabycia mieszkania do majątku wspólnego małżonków.
Nowe obowiązki płatników - Zwolnienie z PIT do 26 roku życia (opublikowano w Rzeczpospolitej, 24.07.2019 r.)
Podmioty zatrudniające osoby do 26 roku życia będą miały obowiązek zwalniać od podatku wypłacane im wynagrodzenia, o ile nie przekroczą one w skali roku odpowiednich kwot. Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 sierpnia 2019 r.
Zasady składania oświadczeń o cenach transferowych
Na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane wyjaśnienia dotyczące zasad składania oświadczeń o sporządzeniu dokumentacji cen transferowej.
Nowe zasady poboru podatku u źródła odroczone do końca 2019 r.
Płatnicy nadal mogą nie pobierać podatku u źródła, stosując zwolnienia wynikające z ustaw oraz przepisy UPO (niezależnie od wysokości wypłacanej należności).
Czy można wybrać sposób dokumentowania transakcji przeprowadzonych z podmiotami powiązanymi w 2018 r. (opublikowano w Monitorze Księgowego - czerwiec 2019 r.)
Spółka realizowała w 2018 r. różnego rodzaju transakcje z podmiotami powiązanymi. Dowiedzieliśmy się, że dokumentację podatkową tych transakcji można sporządzić albo według przepisów obowiązujących w 2018 r., albo według przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r. Czy faktycznie Spółka może do oceny tego czy i jak udokumentować te transakcje zastosować przepisy wprowadzone z początkiem 2019 r.? Jeśli tak, to wybór których przepisów będzie bardziej korzystny.
Dopłaty do wypoczynku z ZFŚS a PIT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 15.05.2019 r.)
Zbliża się czas dofinansowywania z funduszy socjalnych letnich urlopów pracowników i członków ich rodzin. Komisje socjalne i służby księgowe oceniają, czy i jakie świadczenia muszą być opodatkowane PIT, a które są od niego zwolnione.
Budynek częściowo wykorzystywany do celów mieszkalnych nie daje prawa do zwolnienia
Wykorzystywanie części nabywanego budynku do potrzeb innych niż mieszkalne pozbawia możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.
Albo darowizna dla pracownika albo koszt dla firmy
Przekazane pracownikom upominki nie są kosztem podatkowym. Pracodawca, który przekazuje prezenty dla pracowników nie może takich wydatków zaliczyć KUP. Prezent de facto jest darowizną, która, co prawda, nie stanowi przychodu po stronie pracownika w ustawy o podatku PIT, ale jednocześnie nie może stanowić kosztów podatkowych dla pracodawcy.
Wycieczka dla pracowników może być bez podatku PIT
Po raz kolejny Dyrektor KIS potwierdza, że zorganizowana dla pracowników wycieczka, której celem jest integracja pracowników nie powoduje obowiązku naliczenia podatku PIT. Przykładem pozytywnego stanowiska fiskusa w tym zakresie jest najnowsza interpretacja indywidualne z dnia 3 kwietnia 2019 roku, 0113-KDIPT2-3.4011.165.2019.1.ID.
Jak liczyć PIT ze sprzedaży nieruchomości (opublikowano w Rzeczpospolitej, 10.04.2019 r.)
Biura rachunkowe prowadzą nie tylko biznesowe rozliczenia księgowe i podatkowe swoich klientów. Są też doradcami w prywatnych sprawach np. dotyczących obowiązków i możliwych rozwiązań przy sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.
Jak ustalić rezydencję podatkową Zleceniobiorców?
Podmioty zatrudniające na umowy zlecenia obywateli Ukrainy mogą ustalać ich rezydencję podatkową w oparciu o złożone w tym zakresie przez Zleceniobiorcę oświadczenie.
Odpis amortyzacyjny podlega limitowaniu w ramach 5% EBITDY
Limitowaniu w ramach art. 15e CIT mogą podlegać również odpisy amortyzacyjne dokonywane w związku z nabyciem od podmiotów powiązanych określonych wartości niematerialnych i prawnych.
Nowe wzory formularzy CIT
Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 21 marca 2019 roku (Dz. U. poz. 570) określił nowe wzory formularzy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Rozporządzenie weszło w życie dnia 27 marca 2019 roku.
CIT-8 na nowych zasadach. Co zaliczyć do zysków kapitałowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 13.03.2019 r.)
Do końca marca 2019 r. podatnicy muszą obliczyć i zapłacić podatek według zmienionych regulacji, czyli z uwzględnieniem podziału dochodu na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe źródła. Prawidłowa klasyfikacja przychodów i kosztów to zadanie księgowych, dokonujących rozliczeń z fiskusem.
Różnice kursowe i koszty opcji związane ze sprzedażą akcji wpływają na dochód z pozostałych źródeł (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 07.03.2019 r.)
Koszty opcji oraz różnice kursowe związane z przychodami obecnie zaliczanymi do zysków kapitałowych, poniesione w latach poprzednich, wpływają na dochód z pozostałych źródeł. Ostatnia interpretacja prowadzi do wniosku, że skoro przychód nie został zaliczony do źródła zyski kapitałowe, to koszty z nim związane podlegają zaliczeniu do pozostałych źródeł.
Jakie są skutki utraty prawa do 9 proc. CIT w trakcie roku podatkowego (opublikowano w Rzeczpospolitej, 13.02.2019 r.)
Zmodyfikowane od 2019 r. zasady stosowania obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych nasuwają kilka istotnych wątpliwości.
Wystarczy jakikolwiek stopień wykonywania władzy rodzicielskiej, by skorzystać z ulgi na dziecko (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 07.02.2019 r.)
Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową może sporo kosztować (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.01.2019 r.)
Zanim podatnik zacznie korzystać z możliwości jednokrotnego opodatkowania dochodów, przy restrukturyzacji musi zapłacić podatek od niepodzielonych zysków w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz tych przekazanych na kapitały zapasowy czy rezerwowy.
Fiskus zmienia zdanie co do kart na posiłki profilaktyczne (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 09.01.2019 r.)
Wykaz materiałów, usług i urządzeń do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej
Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Lepiej będzie samochód pożyczyć, niż korzystać ze swojego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOd 2019 r. mniej formalności przy wyborze kwartalnej i uproszczonej metody wpłacania zaliczek
Podatnicy rozpoczynający działalność, jak również mali podatnicy nie będą musieli składać odrębnych pism do urzędu skarbowego informujących o wyborze kwartalnej metody wpłacania podatku dochodowego. Nie trzeba będzie również z wyprzedzeniem informować o wyborze uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Informacje o sposobie wpłacania podatku będzie zamieszczana dopiero w zeznaniu podatkowym. Zmiany dotyczą zarówno podatników PIT jak i CIT.
Auta stare, limit nowy (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 06.11.2018 r.)
Uchwalona przez sejm nowelizacja ustaw o PIT i CIT nie zawiera przepisu przejściowego, który wskazywałby, że podwyższony limit amortyzacji ma zastosowanie tylko do samochodów osobowych przyjętych do używania po 31 grudnia 2018 r. Czy zatem podwyższenie limitu do 150 tys. zł spowoduje zmiany w amortyzacji aut dotychczas amortyzowanych?
Mniej obowiązków informacyjnych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 26.09.2018 r.)
Podatnicy prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów nie muszą zawiadamiać o prowadzeniu księgi. Zniesienie obowiązku zawiadamiania o remanencie pozwoli podatnikom na uwzględnienie jego wyników i urealnienie dochodu w dowolnym miesiącu roku bez obaw, że fiskus zakwestionuje rozliczenie z powodu niedopełnienia formalności.
Przepis ten sam, a interpretacje różne (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 11.09.2018 r.)
Usługi pośrednictwa nie są podobne do usług reklamowych, gdy mowa o obowiązku poboru podatku u źródła. Ale są do siebie podobne, gdy oceniamy prawo podatnika do zaliczenia ich do kosztów podatkowych.
Koszty rady nadzorczej to podatkowe kłopoty (opublikowano w Rzeczpospolitej, 29.08.2018 r.)
Nie wszystkie koszty funkcjonowania organu nadzorczego spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast zwroty wydatków na dojazdy, jak również noclegi na rzecz ich członków, należy doliczyć im do PIT.
Nowy podatek od przychodów z budynków ? żmudne obowiązki dla wielu podmiotów (opublikowano w Rzeczpospolitej, 22.08.2018 r.)
Nazwa daniny, która zacznie w nowym kształcie obowiązywać od 2019 r., nie ma nic wspólnego z uzyskiwanym czynszem z wynajmu budynku. Sposób ustalania podstawy opodatkowania, zwłaszcza w przypadku jednostek powiązanych, będzie wyzwaniem dla księgowych.
Umowa o pomocy przy zbiorach ? jak rozliczamy podatek.
Z dniem 18 maja b.r. weszły w życie przepisy przewidujące nowy typ umowy cywilnoprawnej dedykowanej dla osób świadczących pracę sezonową w rolnictwie. Rolnicy mają prawo zatrudniać do pracy, zarówno osoby krajowe jak i zagraniczne, na podstawie tzw. umowy o pomoc w rolnictwie.
Działalność nierejestrowana to kłopot dla zlecającego (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 22.05.2018 r.)
Instytucja działalności nierejestrowanej nastręcza przedsiębiorcom wielu praktycznych kłopotów. Nie jest wiadomo, jak rozliczać PIT, gdy usługi świadczone w ramach nierejestrowanej działalności są wykonywane na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Drogi samochód w firmie wymaga szczególnych rozliczeń księgowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 16.05.2018 r.)
Kupując samochód osobowy o wartości powyżej 20 tys. euro, wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej, należy pamiętać o istotnych ograniczeniach podatkowych. Nie zaliczymy bowiem do kosztów ani całości odpisów amortyzacyjnych, ani całości składki AC.
Księgowy nie ucieknie od trudnych tematów (opublikowano w Rzeczpospolitej, 2 maja 2018 r.)
Prawidłowe ujęcie wynagrodzenia należnego po zmarłym zatrudnionym wymaga od księgowych znajomości zarówno przepisów prawa pracy, jak i podatkowych. Uzależnione jest od ustalenia statusu osób uprawionych do otrzymania należnych kwot.
Jakie są skutki podatkowe wycofania się ze spółki jawnej (opublikowano w Rzeczpospolitej, 11 kwietnia 2018 r.)
Spółka jawna jest nadal bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Głównymi jej zaletami są nieskomplikowane zasady utworzenia i zarządzania takim podmiotem przez wspólników.
Faza produkcji realizowana przez podmiot spoza SSE nie pozbawia zwolnienia strefowego (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 19.03.2018 r.)
Przedsiębiorcy strefowi mogą zlecać wykonanie części procesu produkcyjnego podmiotom zewnętrznym poza strefą, zachowując prawo do zwolnienia dochodu z opodatkowania - wynika z wyroku WSA w Lublinie.
Korzyści podatkowe daje aport tylko zorganizowanego biznesu (opublikowano w Rzeczpospolitej, 14.03.2018 r.)
Wyodrębnienie finansowe jest jednym z warunków istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie musi ono polegać na samodzielnym sporządzaniu bilansu, ale na takim zorganizowaniu ewidencji, które umożliwi przyporządkowanie jej przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.
Czym więcej świadczeń wolnych od PIT, tym mniej pracy dla księgowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 21.02.2018 r.)
W 2018 roku zwiększyły się limity m.in. pomocy wypłacanej pracownikom, od których firma nie będzie musiała pobierać podatków.
Kto kupuje poza SSE, ryzykuje utratą zwolnienia podatkowego (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 05.02.2018 r.)
Ostatnia interpretacja indywidualna dyrektora KIS prowadzi do wniosku, że zakup materiałów poza strefą powoduje częściową utratę zwolnienia podatkowego.
Podważa to zasadność prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej przez podatników oraz stanowi dodatkowe utrudnienie dla przedsiębiorców strefowych.
Interpretacja ogólna - jak liczyć wartości transakcji dla dokumentacji cen transferowych
Dokumentacja cen transferowych za rok 2017 musi być sporządzona według znowelizowanych przepisów. W celu usunięcia wątpliwości powstałych przy ich interpretacji Minister Finansów opublikował interpretację ogólną, wyjaśniającą pewne aspekty związane z obowiązkiem sporządzania dokumentacji cen transferowych (Interpretacja z dnia 24 stycznia 2018 roku, znak: DCT.8201.1.2018).
Jak płacić, żeby nie stracić prawa do kosztów podatkowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 24.01.2018 r.)
Zapłata bez pośrednictwa rachunku płatniczego może pozbawić podatnika odliczenia wydatku Nie dotyczy to każdego zobowiązania uiszczonego inaczej, niż przelewem. O tym, które sposoby płatności są bezpieczne, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.
Rozbudowa i modernizacja starego majątku ciągle z limitem 3500 zł (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 22.01.2018 r.)
Do 10 tys. zł podniesiony został od 1 stycznia 2018 r. w ustawach o podatkach dochodowych limit wartości początkowej środków trwałych. Dotyczy to również wydatków na ulepszenie, ale nie w odniesieniu do każdego składnika aktywów
Chodzi o przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację majątku. Co do zasady, dopiero wydatkowanie na te cele ponad 10 tys. zł zobowiązuje podatnika do powiększenia wartości początkowej danego środka trwałego.
Zmiany te wynikają z art. 1 pkt 10 oraz art. 2 pkt 21 ostatniej nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175).
Ulga rehabilitacyjna na korzystniejszych zasadach już w rozliczeniu za 2017 rok (opublikowano w Rzeczpospolitej, 17.01.2018 r.)
Ulga na samochód przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, w tym również przedsiębiorcom uzyskującym dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Warunki korzystania z tej ulgi zostały istotnie od 2018 roku zmienione. Biura rachunkowe, które na zlecenie Klientów sporządzają roczne PIT-y, powinny zapoznać się z nowymi zasadami odliczania kwoty 2280 zł od podstawy opodatkowania.
Sprzedaż mieszkania: kiedy nie trzeba płacić podatku (opublikowano w Rzeczpospolitej, 13.12.2017 r.)
Mali przedsiębiorcy bardzo często rejestrują działalność we własnym domu. Do biur rachunkowych zgłaszają się nie tylko z pytaniami związanymi z rozliczeniami firmy, ale także z wątpliwościami dotyczącymi zbycia takiego lokalu.
Kiedy firmowa wycieczka może być bez podatku? (opublikowano w Rzeczpospolitej, 29.11.2017 r,)
Jeśli podstawowym celem firmowej wycieczki, finansowanej z funduszu socjalnego, jest budowanie dobrych relacji wśród pracowników, to nie uzyskają oni przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi B+R (opublikowano w Rzeczpospolitej, 22.11.2017 r.)
Preferencja na działalność badawczo-rozwojową jest atrakcyjna dla firm, ale wymaga spełnienia określonych kryteriów. O tym, które koszty i w jakiej wysokości podlegają odliczeniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.
Mieszkanie dla prezesa darmowe tylko pozornie (opublikowano w Rzeczpospolitej, 15 listopada 2017 r.)
Członek zarządu, któremu firma opłaca lokum, płaci PIT od nieodpłatnego świadczenia. Księgowi wiedzą, że podstawa opodatkowania i składek ZUS zależy od tego, czy świadczeniobiorca jest pracownikiem, został powołany czy podpisał umowę o zarządzanie.
Koszty pośrednio związane z przychodami - będzie zmiana w rozliczeniach (Opublikowano w Rzeczpospolitej, 04.10.2017 r.)
Koszty pośrednio związane z przychodami spędzają sen z powiek księgowym. Jeśli jednostka rozlicza je w czasie, fiskus żąda takiego samego ujęcia. Sądy pozwalają na jednorazowe potrącenie. Od przyszłego roku ma być łatwiej.
Przekształcenie w sp. z o.o. - zaległe zyski przedsiębiorcy bez podatku? (Opublikowano w Rzeczpospolitej, 27.09.2017 r.)
Biura rachunkowe spotykają się z zawiłościami zmiany formy prawnej działalności swoich klientów. Skutki majątkowe takiej decyzji są nieodwracalne, a mogą być dotkliwe, dlatego przedsiębiorca powinien przedyskutować ją z księgową.
Kiedy kara umowna zapłacona kontrahentowi jest kosztem (Opublikowano w Rzeczpospolitej, 13.09.2017 r.)
Katalog kar umownych i odszkodowań, które nie pomniejszają przychodów, jest zamknięty. To, że tylko zapisane w nim wydatki na pewno nie mogą być ujęte w rachunku podatkowym nie oznacza wcale, że wszystkie pozostałe wolno odliczyć.
Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenia pracowników (opublikowano w Rzeczpospolitej, 11.09.2017 r.)
Pensje osób zatrudnionych przy produkcji towarów firma powinna ująć w rachunku podatkowym już w miesiącu wypłaty tych kwot, a nie dopiero w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży.
Niektórzy mogą podwójnie skorzystać z amortyzacyjnej ulgi (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 06.09.2017 r.)
Dzięki tegorocznym zmianom przedsiębiorcy, którzy spełniają definicję małego podatnika bądź rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą w tym samym roku zaliczyć do kosztów podatkowych zarówno jednorazowy odpis do wysokości 50 tys. euro, jak też do 100 tys. zł
Umowa o zarządzanie. Menedżer z dodatkowymi świadczeniami (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.08.2017 r.)
Różnorodność treści kontraktów menedżerskich powoduje, że skutki dla członka zarządu w rozliczeniach podatkowych i ZUS powinny być zawsze oceniane indywidualnie. Księgowi powinni analizować postanowienia umowy, przepisy i interpretacje.
Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. zł rocznie dla wszystkich (opublikowano w Rzeczpospolitej, 23.08.2017 r.)
Każdy podatnik, zarówno CIT jak i PIT, ma prawo zaliczyć w koszty podatkowe wydatki na zakup nowych środków trwałych do kwoty 100 tys. zł rocznie. Pozwalają na to znowelizowane przepisy ustaw o podatkach dochodowych.
Kiedy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej w PIT ? przegląd orzecznictwa
W ostatnim czasie pojawiło się kilka wyroków dotyczących ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga ta uregulowana jest w art. 21 ust 1 pkt. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i polega na zwolnieniu z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części, w jakiej dochody te zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe podatnika, o ile wydatki te zostały poniesione przed upływem dwóch lat licząc od końca roku, w którym dokonano sprzedaży nieruchomości.
Fiskus weźmie CIT od nieodpłatnych czynności (opublikowano w Dziennik Gazeta Prawna, 31. 07. 2017 r.)
Podatnik, który nieodpłatnie odda rzecz lub wyświadczy usługę, uzyska przychód i będzie musiał zapłacić podatek dochodowy
Dopłata do półkolonii też jest zwolniona z PIT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 24.07.2017 r.)
Pracodawca, który udziela dofinansowania ze środków zakładowego funduszu do zorganizowanych zajęć dla dziecka, trwających przez kilka godzin wciągu dnia, nie powinien potrącać podatku dochodowego.
Kary umowne i odszkodowania jako koszty podatkowe
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą niekiedy są zmuszeni do naprawienia szkody wyrządzonej innemu podmiotowi, co następuje najczęściej poprzez wypłatę odszkodowania. Naprawnienie szkody może nastąpić również poprzez zapłatę kary umownej, jeżeli strony wprowadziły do zawieranej umowy postanowienie o obowiązku zapłaty kary umownej na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania zobowiązania umownego. Podatnicy, którzy wypłacają kary umowne lub odszkodowania mają wątpliwości czy tego rodzaju wyłata może stanowić koszt podatkowy.
Po rozwiązaniu umowy o PGK spółka może od razu wstąpić do kolejnej grupy
Jedną z istotnych preferencji dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest możliwość wstąpienia do podatkowej grupy kapitałowej. W takim przypadku to właśnie PGK (a nie spółki ją tworzące) jest podatnikiem CIT, a Spółki tworzące grupę nie są zobowiązane do stosowania przepisów dotyczących cen transferowych.
Usługi nierezydentów świadczone poza obszarem Polski jednak podlegają opodatkowaniu u źródła
Zgodnie z zasadą ograniczonego obowiązku podatkowego podatnicy, którzy nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od przychodów, które osiągają na terytorium Polski. Opodatkowaniu podlegają przychody wymienione w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, w szczególności przychody nierezydentów osiągane w Polsce z tytułu usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych lub reklamowych.
Po śmierci współmałżonka można sprzedać mieszkanie bez podatku
Uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, podjęta w dniu 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 2/17), rozwiała wątpliwości jak należy liczyć pięcioletni termin wymagany przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy transakcji zbycia nieruchomości nabytej po śmierci współmałżonka.
Kłopot z zapłatą za pobraniem. Może nie być kosztem (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 25.04.2017 r.)
Obowiązujące od 2017 r. przepisy dotyczące sankcji za zapłatę kontrahentowi w gotówce ciągle budzą wątpliwości. W tym sama definicja transakcji, a w zasadzie jej brak.
Niemniej często przedsiębiorcy pytają o konsekwencje uregulowania zobowiązania w formie kompensaty oraz czy limit 15 tys. zł (o którym mowa w art. 15d ustawy o CIT i art. 22p ustawy o PIT) odnosi się do kwoty brutto czy netto.
Ulga na dzieci ? ograniczenie dochodów dotyczy tylko dzieci małoletnich
Limit dochodów dziecka w kwocie 3089 zł, powodujący utratę prawa do ulgi podatkowej dotyczy tylko dzieci pełnoletnich. Dochody dziecka małoletniego, bez względu na ich wysokość, nie powodują utraty ulgi podatkowej.
Takie wnioski wynikają z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 9 lutego 2017 r., sygn. 2461-IBPB-2-2.4511.1064.2016.2.MK.
Specjalne strefy ekonomiczne: korzystanie z półfabrykatów to ryzyko sporu ze skarbówką (opublikowano w Rzeczpospolitej, 03.04.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWynajem mieszkania w wakacje to działalność gospodarcza (opublikowano w Rzeczpospolitej, 23.02.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKto zbywa udziały objęte w zamian za przedsiębiorstwo, ma problem (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 21.02.2017 r. )
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUlga z tytułu wychowania dzieci przysługuje rodzicom faktycznie wykonującym władzę rodzicielską
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2017 r. (3063-ILPB1-2.4511.46.2017.3.DJ) potwierdził, że jednym z istotnych warunków, które muszą być spełniane przez rodzica, który zamierza skorzystać z ulgi z tytułu wychowania dzieci jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Tylko użycie podstawowych materiałów do produkcji uprawnia do zwolnienia dochodu z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej korzystają z preferencji podatkowych, polegających na zwolnieniu dochodu z opodatkowania podatkiem CIT. Aby jednak dochód korzystał ze zwolnienia, działalność w zakresie objętym zezwoleniem powinien prowadzić przedsiębiorca w strefie na podstawie oraz w granicach zezwolenia. Jeżeli część procesu produkcyjnego odbywa się poza obszarem strefy, dochód ze sprzedaży produktów nie korzysta w całości ze zwolnienia.
Płatność w gotówce szkodliwa dla obu stron transakcji? (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 08.02.2017 r. )
Przepisy są tak sformułowane, że nie wiadomo, czy wydatku nie zaliczy do kosztów podatkowych jedynie ten, kto płaci, czy również ten, kto sprzedał.
Ryczałt za jazdy lokalne jednak z podatkiem (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 07.02.2017 r. )
Pracownik, który dostaje od pracodawcy zryczałtowany zwrot kosztów używania prywatnego samochodu dla celów służbowych, musi zapłacić od niego PIT – orzekł WSA w Lublinie.
To jeden z pierwszych wyroków sądów administracyjnych w tego typu sprawie.
Spór dotyczy zwrotu kosztów za jazdy lokalne, gdy podatnik porusza się w celach służbowych prywatnym samochodem. Z reguły są to jazdy po terenie miejscowości, w której pracownik mieszka (tzw. jazdy po mieście), nie na podstawie oddelegowania (a więc nie jest to podróż służbowa).
Mieszkanie dla członka zarządu podlega opodatkowaniu PIT
Spółka, która wynajmuje mieszkanie dla członka zarządu sprawującego swoją funkcję na podstawie powołania musi obliczać od takiego świadczenia zaliczki na podatek PIT. W takich okolicznościach członek zarządu uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń, które jednak podlega opodatkowaniu. Takie stanowisko zaprezentował ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 26 stycznia 2017 r., znak: 1061-IPTPB4.4511.259.2016.1.JR.
Nakłady na poprawę otoczenia nieruchomości podatnika wyłączone z kosztów podatkowych (opublikowano w Rzeczpospolitej 13.01.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówCzęść podatników jeszcze przez rok nie odczuje obniżki CIT (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 09.01.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPotrącenia PIT: Ministerstwo Finansów ma rację, ale brakuje podstawy prawnej (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 04.01.2017 r.)
Trudno się zgodzić z tezą, że zakłady pracy powinny przestać pomniejszać zaliczki na PIT o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dopiero w miesiącu następującym po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego.
Zakłady pracy nie wiedzą, jak obliczać zaliczkę na PIT (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 29.12.2016 r.)
Zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku nastręczają wątpliwości interpretacyjnych, jeśli chodzi o obowiązki płatników.
Sprzedaż udziałów w gospodarstwie rolnym bez zwolnienia z podatku dochodowego (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 20.12.2016 r.).
Spadkobiercy gospodarstwa rolnego muszą zapłacić podatek dochodowy, gdy sprzedają jedynie przysługujące im udziały w gruntach rolnych, a nie całość lub część tego majątku.
Podatek PIT w 2017 roku
Uchwalono zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2017 roku.
Progi skali podatku dochodowego od osób fizycznych oraz stawki tego podatku pozostawiono w niezmienionej wysokości. Stawka podatku w wysokości 18% obowiązywać będzie do kwoty dochodów 85.528 zł, natomiast stawka 32% od nadwyżki dochodu ponad 85.528 zł.
Należyte udokumentowanie wydatków na zakup usług o charakterze niematerialnym
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówStrata poniesiona na działalności w specjalnej strefie ekonomicznej nie podlega odliczeniu nawet w ramach działalności zwolnionej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówBrak możliwości pobrania zaliczki na podatek ? obowiązki płatnika
Płatnik, który nie miał „z czego” pobrać zaliczki na podatek od świadczenia rzeczowego przekazanego na rzecz pracownika, może takie świadczenie doliczyć pracownikowi do przychodów na koniec roku w PIT-11.
Od 2017 roku aporty opodatkowane inaczej, (opublikowano w Rzeczpospolita, 26.09.2016)
Od stycznia zmienią się zasady opodatkowania transakcji aportowych. Może się okazać, że wnoszenie do spółek kapitałowych wkładów niepieniężnych w postaci innej niż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie będzie już podatkowo korzystne.
Artykuł opublikowano w Rzeczpospolitej z dnia 26 września 2016 roku
Dla kogo CIT w stawce 15%?
Od 1 stycznia 2017 r. dochody małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowane będą stawką podatku w wysokości 15%.
Świadczenia z Programu Dobrowolnych Odejść jednak z podatkiem
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNieściągalne wierzytelności stanowią koszt podatkowy tylko w kwotach netto
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWypłata wynagrodzenia z Polski wystarczającą przesłanką obowiązku zapłaty podatku u źródła
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrzychód z działalności za granicą do opodatkowania w Polsce w kwotach brutto
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUmorzenie odsetek nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRekompensata za zmianę lokalizacji wynajmowanego lokalu stanowi przychód w momencie jego otrzymania
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSprzedaż środka trwałego sfinansowanego z dotacji
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRyczałt przyznany pracownikowi na jazdy lokalne nie podlega podatkowi
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrzepisy o cienkiej kapitalizacji. Luka prawna korzystna dla podatników (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 15.03.2016)
Ustawodawca wprowadził szczególne zasady zaliczania do kosztów odsetek od pożyczek, gdy kwota główna została przekazana do końca 2014 roku, a same odsetki zapłacone po jego zakończeniu. Błąd sprawił, że nie ma obowiązku stosowania ograniczeń z uchylonego już przepisu.
Świadczenie przyznane w związku z przeniesieniem służbowym wolne od PIT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSprzedaż nieruchomości wykorzystywanej uprzednio w działalności gospodarczej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNagroda z zysku kosztem podatkowym - kolejna pozytywna uchwała NSA
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDochody uzyskiwane w ramach umów o zarządzanie przedsiębiorstwem
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDochody dziecka uzyskane za granicę a prawo do ulgi
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPraca na terenie województwa, a prawo do podwyższonych kosztów
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDochody z udostępnienia wirtualnej powierzchni reklamowej mogą być opodatkowane ryczałtem
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników50% koszty z tytułu praw autorskich tylko w przypadku wyróżnienia wynagrodzenia z tego tytułu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZmiana roku podatkowego nie powinna powodować zmiany wysokości miesięcznych odpisów amortyzacyjnych
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPodatek u źródła od świadczeń o podobnym charakterze
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrzedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na swoje kształcenie zawodowe
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówFaktura korygująca wywołuje skutki w okresie, w którym rozliczono fakturę pierwotną
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPosiłki dla pracowników w formie cateringu bez podatku PIT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKoszty wynajmu obiektu zastępczego nie powinny powiększać wartości początkowej modernizowanego środka trwałego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKoszty w ujęciu podatkowym mogą być rozliczone na innych zasadach niż rachunkowo
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUstawodawca nie wiedział co uchwala w sprawie korekt (Dziennik Gazeta Prawna, 23.09.2015)
Wygląda na to, że przepisy, które miały rozwiać wątpliwości, będą dotyczyć jedynie tych przychodów i kosztów, które podatnik uzyskał i poniósł przed 1 stycznia 2016 r.
Zapewnienie wyżywienia pracownikowi o wartości powyżej 30 zł jest opodatkowane
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówProrodzinne zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2016 r.
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOdszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę może stanowić koszt podatkowy
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUstalanie przychodu i kosztów z tytułu udziału w spółce osobowej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPodatek u źródła stanowi koszt podatkowy płatnika
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZakup półproduktów poza SSE daje prawo do zwolnienia z CIT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUchylono przepisy nakazujące korygować koszty w przypadku nieopłaconych terminowo należności
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWydatki związane z wypłatą dywidendy nie stanowią kosztów podatkowych
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPodatnik podatku liniowego może odliczyć darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrezes może używać samochód służbowy bez podatku, o ile ma stosowną umowę
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówEwidencja czasu pracy nie wystarczy dla 50-proc. kosztów (Rzeczpospolita, 3.08.2015)
Preferencyjne koszty mogą być stosowane także w przypadku wykonywania działalności twórczej w ramach umowy o pracę. Dla ich naliczania konieczne jest wyodrębnienie w niej tej części wynagrodzenia, która jest wypłacana za stworzenia utworu.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Ewidencja czasu pracy nie wystarczy dla 50-proc. kosztów, Rzeczpospolita, 3.08.2015
Upominki i kwiaty dla pracowników firma zaliczy do kosztów
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKorekta kosztów w związku z dotacją budzi wątpliwości - będzie uchwała
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWynajem lokali użytkowych może być opodatkowany stawką 8,5 %
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOpłata za hotel nie jest przychodem pracownika - zmiana stanowiska organów podatkowych
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówW zarządzie i radzie nadzorczej można zasiadać bez wynagrodzenia (Rzeczpospolita, 6.07.2015)
Spółka, która nie płaci osobom pełniącym w niej funkcje zarządcze czy kontrolne, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu. Tak uznają organy podatkowe w najnowszych interpretacjach.
Więcej w Rzeczpospolitej:
W zarządzie i radzie nadzorczej można zasiadać bez wynagrodzenia, Rzeczpospolita, 6.07.2015
Nagrody wypłacane z zysku stanowią koszt podatkowy
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPodział czasu pracy to za mało dla zastosowania 50% kosztów
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSankcyjność polskiego podatku dochodowego od osób prawnych [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Sankcje i preferencje w prawie podatkowym, red. M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2015, s. 109-122
Sankcyjność polskiego podatku dochodowego od osób prawnych [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Sankcje i preferencje w prawie podatkowym, red. M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2015, s. 109-122
CIT: preferencje przy spółce komandytowo-akcyjnej do października 2015 (Rzeczpospolita, 18.05.2015)
1 stycznia 2014 r. s.k.a. stały się podatnikami CIT. Jednak część z nich może korzystać z preferencyjnego opodatkowania do końca października 2015 r. Zakup takiej firmy pozwoli oszczędzić na należnościach dla fiskusa.
W zarządzie i radzie nadzorczej można czasami zasiadać bez wynagrodzenia
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDługopis to przychód pracownika, ale kwiaty już nie (Rzeczpospolita, 4.05.2015)
Gdy osoba odchodząca na emeryturę dostanie na pożegnanie od pracodawcy upominek rzeczowy, to otrzymuje nieodpłatne świadczenie.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Długopis to przychód pracownika, ale kwiaty już nie, Rzeczpospolita, 4.05.2015
Przedawnienie nie wyklucza z kosztów w przypadku zbycia wierzytelności
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówBrak obowiązku zapłaty to przychód podatkowy (Dziennik Gazeta Prawna, 27.04.2015)
Z podatkowego punktu widzenia inaczej należy potraktować sytuację, w której wierzyciel umarza już naliczone odsetki, a inaczej rezygnację z obciążenia nimi dłużnika.
Więcej w Dzienniku Gazeta Prawna:
Brak obowiązku zapłaty to przychód podatkowy, (Dziennik Gazeta Prawna, 27.04.2015)
2% podatku od sprzedaży produktów pochodzących z własnej produkcji czy uprawy
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRozliczanie w czasie wydatków dla celów rachunkowych nie determinuje ich kwalifikacji podatkowej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKonwersja wierzytelności na kapitał zakładowy, a obowiązek w podatku dochodowym
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówAmortyzacja środków trwałych według stawki 0%
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNadal są szanse na odzyskanie podatku od dochodów nieujawnionych (Rzeczpospolita, 2.02.2015)
Orzeczenie Trybunału z 14 lipca 2014 r. stanowi podstawę do odmowy zastosowania niekonstytucyjnego przepisu już teraz, pomimo odroczenia utraty jego mocy obowiązującej o 18 miesięcy. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Nadal są szanse na odzyskanie podatku od dochodów nieujawnionych, (Rzeczpospolita, 2.02.2015)
Data działu spadku jest istotna przy sprzedaży nieruchomości
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNagrody adresowane do przedsiębiorców trzeba opodatkować
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówCashback oraz jakiekolwiek inne świadczenia od banków opodatkowane podatkiem w stawce 19%
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDywidendy w formie rzeczowej od nowego roku podlegają opodatkowaniu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrywatny najem ? ułatwienia w rozliczaniu podatków od 2015 r.
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUlga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRozszerzenie obowiązku dokumentacyjnego w zakresie cen transferowych
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPodatek od płatność za usługi niematerialne zakupione w innym państwie
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówMniej obowiązków dla przedsiębiorstw sieciowych, (Rzeczpospolita, 29.10.2014)
Z mocą wsteczną, tj. od stycznia 2014 r., do ustawy o PIT został wprowadzony przepis, który zwalnia z podatku wynagrodzenia otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu prawa cywilnego.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Mniej obowiązków dla przedsiębiorstw sieciowych, (Rzeczpospolita, 29.10.2014)
Zwolnienie z podatku PIT wynagrodzenia za służebność przesyłu na nowych zasadach
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPrzygotuj się do obowiązku składania informacji rocznych w formie elektronicznej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSprzedaż wirtualnych postaci z gier internetowych - dla podatków to handel
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSpółka nie skorzysta na nieodpłatnym pełnieniu funkcji przez członka jej zarządu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUdział pracownika w spotkaniu integracyjnym nie generuje przychodu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKonwersja wierzytelności na udziały wiąże się z powstaniem przychodu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZdaniem TK przepisy ustawy o PIT w przedmiocie nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją RP
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUrządzenie przemysłowe a obowiązek poboru podatku u źródła ? interpretacja według Naczelnego Sądu Administracyjnego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOdsetki przychodem i kosztem podatkowym w dacie kapitalizacji
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWynagrodzenia otrzymane tytułem ustanawianych na gruntach rolnych służebności przesyłu - zwolnione z podatku PIT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówDarowizna majątku do działalności gospodarczej najbliższej osoby skutecznym sposobem na obniżenie obciążeń podatkowych (Rzeczpospolita, 15.05.2014)
Darowizna, zarówno rzeczy ruchomych jak też nieruchomości, osobie z najbliższego kręgu rodziny, która będzie prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem nabytych składników majątku, można przynieść istotne korzyści podatkowe. Może to być sposób na istotną optymalizację obciążeń podatkowych, w szczególności w odniesieniu do środków trwałych będących nieruchomościami, których aktualna cena rynkowa jest dużo wyższa od ceny nabycia.
Skutki podatkowe wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKoszty procesu jako koszty uzyskania przychodu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPotrącalność kosztu podatkowego w dyskursie o dysfunkcji polskiego podatku dochodowego [w:] Finanse w polityce makroekonomicznej państwa. red. S. Owsiak, Wydawnictwo UE w Krakowie, Kraków 2014, s. 327-337
Potrącalność kosztu podatkowego w dyskursie o dysfunkcji polskiego podatku dochodowego [w:] Finanse w polityce makroekonomicznej państwa. red. S. Owsiak, Wydawnictwo UE w Krakowie, Kraków 2014, s. 327-337
Likwidacja SKA rodzi obowiązek zapłaty podatku (Dziennik Gazeta Prawna, 07.04.2014 r.)
Akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych muszą liczyć się z ewentualnym obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych w związku z likwidacją takiej Spółki. Powyższy dotyczy także wspólników SKA, które powstały przed 31 stycznia 2013 r.
Komunikat Ministerstwa Finansów w sprawie przychodów z praw majątkowych
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKorekta kosztów z tytułu zużycia środków trwałych możliwa w miesiącu otrzymania dofinansowania?
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUchwała NSA w sprawie podatku PIT od sprzedaży nieruchomości
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWynajem mieszkania prywatnego nie zawsze może korzystać z opodatkowania według stawki 8,5%
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUmorzenie pożyczki z WFOŚiGW nie korzysta ze zwolnienia w CIT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOpodatkowanie dochodów spółek osobowych w Polsce ? konieczność zmian [w:] Finanse Publiczne, red. J. Sokołowski, A. Żabiński, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 306, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2013, s. 247-259
Opodatkowanie dochodów spółek osobowych w Polsce – konieczność zmian [w:] Finanse Publiczne, red. J. Sokołowski, A. Żabiński, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 306, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2013, s. 247-259
Znaczenie i wpływ polityki rachunkowości na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego [w:] Polityka rachunkowości w teorii i w praktyce, red. W. Janik, M. Wrona, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012, s. 199-215
Znaczenie i wpływ polityki rachunkowości na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego [w:] Polityka rachunkowości w teorii i w praktyce, red. W. Janik, M. Wrona, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012, s. 199-215
Fundusze inwestycyjne zamknięte jako narzędzie optymalizacji opodatkowania dochodów [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce ? optymalizacja a obejście prawa podatkowego, red. M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012, s. 79-93
Fundusze inwestycyjne zamknięte jako narzędzie optymalizacji opodatkowania dochodów [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce – optymalizacja a obejście prawa podatkowego, red. M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012, s. 79-93
Podobieństwo nierezydenta, a obowiązki podatkowe w Polsce z tytułu podatku dochodowego [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce - wpływ prawa wspólnotowego na polskie prawo podatkowe, red. M. Duda, M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2011, s. 145-155
Podobieństwo nierezydenta, a obowiązki podatkowe w Polsce z tytułu podatku dochodowego [w:] Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce - wpływ prawa wspólnotowego na polskie prawo podatkowe, red. M. Duda, M. Münnich, A. Zdunek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2011, s. 145-155
Dla prokurenta wystaw PIT-8C (Rzeczpospolita, 05.11.2010)
Pełnomocnik spółki może wykonywać czynności objęte zakresem udzielonej mu prokury za odpłatnością. Jak powinno być opodatkowane jego wynagrodzenie?
Więcej w Rzeczpospolitej:
Dla prokurenta wystaw PIT-8C (Rzeczpospolita, 05.11.2010)
Mniej podatkowych problemów z kształceniem pracowników (Rzeczpospolita, 19.07.2010)
Ani forma kształcenia, ani status kształcącego nie mają obecnie znaczenia przy ocenie, czy świadczenia pracodawcy przyznane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika korzysta z zwolnienia z PIT.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Mniej podatkowych problemów z kształceniem pracowników (Rzeczpospolita, 19.07.2010)
Różnica na VAT może być przychodem albo kosztem przedsiębiorcy (Rzeczpospolita, 8.07.2010)
Choć organy podatkowe i sądy negują możliwość uwzględnienia w rachunku podatkowym różnic kursowych "na podatku VAT", to jednak powinny być one przychodem lub kosztem uzyskania.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Różnica na VAT może być przychodem albo kosztem przedsiębiorcy (Rzeczpospolita, 8.07.2010)
Miał być prosty ryczałt dla drobnych zleceń, są same wątpliwości (Rzeczpospolita, 21.12.2009)
Wypłacając osobom niezatrudnionym należności m.in. z umów zleceń, czy o dzieł, mieszczące się w kwocie 200 zł, należy potrącić zryczałtowany podatek. Niestety przepis, który od 2009 r. wprowadził tę regułę jest bardzo niejasny.
Więcej w artykule Rzeczpospolitej:
Miał być prosty ryczałt dla drobnych zleceń, są same wątpliwości (Rzeczpospolita, 21.12.2009)
Odsetki od zasiłków to też przychód (Rzeczpospolita, 02.02.2009)
Ostatnio wielu pracodawców ponownie przeliczało podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i wypłacało pracownikom ich wyrównania wraz z odsetkami. Nie wszyscy wiedzą, że w związku z wypłatą tych odsetek mają obowiązek sporządzenia informacji podatkowej PIT-8C.
Więcej w artykule Rzeczpospolitej:
Odsetki od zasiłków to też przychód (Rzeczpospolita, 02.02.2009)