Estoński CIT- zamknięcie ksiąg w trakcie roku

Minister Finansów rozwiał wątpliwości związane z przejściem na CIT estoński przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

W interpretacji ogólnej z dnia 25 stycznia 2024 r. zn. DD8.8203.1.2023.potwierdził skuteczność przejścia na CIT estoński przez Spółkę, która wybierze opodatkowanie ryczałtem przed upływem przyjętego roku podatkowego i zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe w późniejszym terminie, wynikającym z ustawy o rachunkowości.

Zarówno w interpretacjach indywidualnych, jak i wyrokach sądów administracyjnych dominował pogląd, zgodnie z którym zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami o rachunkowości musiało nastąpić przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem. Następnie w świetle interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2023 r. wycofał się ze swojego stanowiska i stwierdził, że skuteczność wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie jest uzależniona od faktu zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego przed złożeniem zawiadomienia ZAW-RD.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Ustawa o CIT nie precyzuje jednak, czy na dzień wyboru opodatkowania eCIT czynności te faktycznie muszą być już dokonane. Nie należy jednak zapominać, że terminy te wyraźnie wskazane zostały w ustawie o rachunkowości. W świetle tej ustawy:
a)  księgi rachunkowe należy zamknąć na dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń (art. 12 ust. 2 pkt 7 ustawy o rachunkowości),
b)   sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Podatnicy składający zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem przed upływem przyjętego przez nich roku podatkowego, są obowiązani, na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 5 ustawy CIT, złożyć zawiadomienie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym są opodatkowani ryczałtem. W przypadku podatników, którzy skorzystali z tego trybu, dzień bilansowy przypada na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem. W związku z powyższym termin na zamknięcie ksiąg rachunkowych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem (tj. na dzień bilansowy, określony odrębnymi przepisami) upływa z końcem trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem.

Natomiast w przypadku, w którym podatnik czynności tych nie dopełni przyjmuje się, że złożone zawiadomienie ZAW-RD będzie uznane za bezskuteczne, a tym samym podatnik obowiązany będzie do stosowania ogólnych zasad opodatkowania.

      Kontakt:
      mec. Łukasz Kalinowski, doradca podatkowy
      l.kalinowski@doradca.lublin.pl
      tel. 81 532 23 75 wew. 340

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl