Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie zwolnienia dywidendy z WHT
W dniu 19 listopada 2024 r. opublikowano interpretację ogólną Ministra Finansów w zakresie niektórych warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym dochodów nierezydentów uzyskiwanych z tytułu wypłacanych tym nierezydentom przez polskie podmioty dywidend oraz niektórych innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.
Interpretacja kierowana jest zatem do spółek, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, oraz które wypłacają dywidendy na rzecz spółek, które jako ich odbiorcy posiadają bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (por. art. 22 ust. 4 pkt 1 i 3 ustawy o CIT).
Minister Finansów wyjaśnił w jaki sposób rozumieć pozostałe dwie przesłanki zastosowania zwolnienia dywidendowego, tj.:
- przesłankę opodatkowania odbiorcy dywidendy w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT);
- przesłankę niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania odbiorcy dywidendy (art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT).
Wskazano, że nie narusza warunku „niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania”, fakt iż odbiorca dywidendy z innego państwa członkowskiego UE lub EOG korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej dywidendy na podstawie przepisów podatkowych będących implementacją do ustawodawstwa krajowego postanowień Dyrektywy PS.
Wnioskując a contrario, przeszkodą może być okoliczność, gdy odbiorca dywidendy objęty jest zwolnieniem o charakterze podmiotowym.
Wymieniono także okoliczności, które wskazują, że nie świadczą o korzystaniu przez podatnika ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 22 ust. 4 pkt. 4 ustawy CIT:
- dochodzi do przekazywania zysków w łańcuchu podmiotów w taki sposób, że dywidenda nie jest co najmniej jednokrotnie opodatkowana w ramach UE lub EOG, gdy jej rzeczywistym właścicielem jest spółka mająca siedzibę do celów podatkowych poza UE i EOG lub podmiot niespełniający definicji spółki w rozumieniu Dyrektywy PS,
- brak zapłaty podatku dochodowego przez podatnika w danym roku podatkowym wynika z jego indywidualnej sytuacji (np. rozliczenie straty podatkowej czy osiąganie wyłącznie przychodów z dywidend).
Interpretacja Ogólna Nr DD9.8202.1.2024 Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2024 r. dotycząca niektórych warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dostępna pod linkiem.
Agata Lipińska
tel. (81) 532-23-96 w. 348
a.lipinska@doradca.lublin.pl