Już niedługo nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców
W najbliższym czasie, tj. od 12.07.2022 r. do 5.08.2022 r. planowany jest konkursowy nabór wniosków w ramach poddziałania 1.3.1 POPW „Wdrażanie innowacji przez MŚP”.
Możliwości dofinansowania podlegają projekty realizowane na terytorium Polski Wschodniej dotyczące inwestycji początkowej i prowadzące do stworzenia innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) lub opracowania innowacyjnych procesów technologicznych i wdrożenia ich w firmie, w szczególności poprzez wdrożenie (własnych lub nabytych) wyników prac B+R (badawczo-rozwojowych).
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osiągający przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 600 tys. PLN przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie, a także należący od co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, które spełnia następujące warunki:
1) do powiązania należy minimum 5 przedsiębiorców;
2) przedsiębiorcy należący do powiązania działają w pokrewnych sektorach, tj. prowadząc działalność gospodarczą współpracują ze sobą w procesie tworzenia produktów (wyrobów lub usług) o komplementarnym charakterze;
3) działalność powiązania koordynowana jest przez podmiot zarządzający powiązaniem, który posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4) w skład ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego wchodzą członkowie z co najmniej 2 województw, w tym przynajmniej jednego z terenu Polski Wschodniej;
5) na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie ponadregionalne powiązanie kooperacyjne funkcjonuje od co najmniej 12 miesięcy.
Na co można otrzymać dofinansowanie:
- nabycie oraz leasing maszyn i urządzeń,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych,
- zakup usług doradczych, zakup usług wspierających innowacyjność,
- koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu w ramach tego działania to:
- do 70% dla Regionalnej pomocy inwestycyjnej.
- do 50% na pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP.
- do 85% na pomoc dla MŚP na wspieranie innowacyjności.
- do 70% na pomoc de minimis.
Maksymalna możliwa do uzyskania przez przedsiębiorstwo kwota dofinansowania to 10 mln PLN. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych to 1 mln PLN. Realizacja projektu musi zakończyć się do 31 grudnia 2023 r.
W razie pojawienia się pytań w tym zakresie, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Pomożemy Państwu opracować stosowny wniosek o udzielenie wsparcia.
W płaszczyźnie merytorycznej i organizacyjnej współpracujemy z Martą Sokół-Olszewską (firma Pol Consulting).
Kontakt:
dr Grzegorz Matysek
dyrektor ds. Strategicznego Doradztwa Podatkowego i Rozwoju
g.matysek@doradca.lublin.pl
tel. (81) 532-23-75 w. 341
tel. (81) 532-23-96 w. 341