Pełnomocnictwo szczególne odrębne do każdej sprawy podatkowej

NSA w uchwale stwierdził, że pełnomocnictwo szczególne musi być składane na każdym etapie postępowania.

Zgodnie z art. 138e ordynacji podatkowej Pełnomocnictwo szczególne upoważnia do działania we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego.

W sprawie która była przyczyną do uchwały NSA pełnomocnictwo szczególne zawierające upoważnienie do reprezentowania strony na etapie kontroli podatkowej i  ewentualnego postępowania podatkowego zostało złożone na etapie kontroli podatkowej. Nie zostało ono ponownie złożone w toku dalszego postępowania podatkowego, w konsekwencji decyzja o określeniu wysokości zobowiązania podatkowego nie była doręczona pełnomocnikowi.

Na powyższe została wniesiona skarga do WSA.

W ocenie WSA fakt że pełnomocnictwo szczególne musi być złożone do akt danej sprawy oznacza, że musiało być ponownie złożone w toku postępowania podatkowego.

NSA rozpatrując skargę kasacyjną postanowił powyższą kwestię przedstawić do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów NSA.

NSA w uchwale z 25.04.2022 r. (II FPS 1/22) stwierdził, że pełnomocnictwo szczególne musi być składane na każdym etapie postępowania. Jednocześnie wskazał, że to pełnomocnictwo ogólne uprawnia do reprezentowania podatnika na wszystkich etapach proceduralnych.

Podsumowując, jeżeli pełnomocnictwo szczególne będzie się odnosiło do kilku etapów postępowania przed organami podatkowymi (np. kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe), to dla jego ważności w poszczególnych etapach wymagane jest złożenie dokumentu pełnomocnictwa do akt danego etapu postępowania.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl