Zwrot pieniędzy dla frankowiczów nie jest przychodem w PIT
Pieniądze, które podatnik otrzyma w związku z zawarciem ugody w sprawie kredytu frankowego nie stanowią przychodu do opodatkowania. Takie stanowisko zaprezentowane przez nas w imieniu naszego klienta Dyrektor KIS potwierdził w interpretacji 0112-KDIL2-1.4011.468.2025.1.MB z 11 czerwca 2025 r.
W przedmiotowej sprawie bank zaproponował kredytobiorcom, spłacającym kredyt indeksowany do waluty obcej, ugodę służącą zakończeniu sporu oraz uniknięciu postępowania sądowego. Jest to powszechny mechanizm funkcjonujący w sprawach frankowych, którzy budzi jednak u kredytobiorców pewne wątpliwości w zakresie skutków podatkowych. Propozycje zawarcia ugody przewidują bowiem zazwyczaj umorzenie pozostałego do spłaty zadłużenia (we frankach szwajcarskich) oraz wypłatę „kwoty dodatkowej” lub „kwoty zwrotu” – czyli określonej kwoty pieniędzy. W zależności od konkretnych okoliczności (np. stanu spłat) warunki ugody mogą przewidywać np. wyłącznie wypłatę środków na rzecz kredytobiorców.
W związku z powyższym kredytobiorcy często zastanawiają się, czy zwrot takie otrzymanie pieniędzy od banku wiąże się z obowiązkiem zapłaty PIT?
Zgodnie z przywołaną we wstępie interpretacją indywidualną – nie, jednak z pewnym zastrzeżeniem. Organ podatkowy potwierdził, że środki wypłacane kredytobiorcom w ramach ugody, nie stanowią przychodu podatkowego, jeżeli ich otrzymanie nie wiąże się z przysporzeniem majątkowym. W ramach zwrotu musi więc dochodzić do zwrotu części tych środków, które zostały wcześniej przekazane na rzecz banku tytułem spłaty kredytu (rat kapitałowo-odsetkowych). Dokonując oceny, czy dany zwrot będzie się wiązał z powstaniem przychodu należy więc zwrócić uwagę m.in. na stan spłat oraz wysokość kwoty zwracanej przez bank.
Jeżeli przychód nie powstanie, to nie powstanie również obowiązek wystawienia PIT-11 przez bank.
Przystępując do zawarcia ugody należy natomiast zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące umorzenia. Umorzenie zadłużenia z tytułu kredytu frankowego, zdaniem Dyrektor KIS, wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego. Jeżeli w ugodzie jest więc mowa, o „umorzeniu” - należy przede wszystkim przeanalizować możliwość skorzystania z Rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru PIT od dochodu (przychodu) powstałego w związku z takim umorzeniem.
Mają Państwo wątpliwości odnośnie do skutków podatkowych proponowanej przez bank ugody? Zapraszamy do kontaktu.