5 % stawka możliwa tylko w przypadków umów pisemnych na IP-Box
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2020 r., sygn. akt 0115-KDIT1.4011.197.2020.3.MST odniósł się do możliwości skorzystania z obniżonej, 5-proc. stawki podatku w odniesieniu do dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w przypadku gdy umowa przekazania praw autorskich zostanie zawarta w formie ustnej.
Tzw. ulga IP Box od 1 stycznia 2019 r. umożliwia przedsiębiorcom osiągającym dochody generowane przez prawa własności intelektualnej skorzystanie z preferencyjnej stawki 5% w podatku dochodowym. Celem jej wprowadzenia był rozwój innowacyjności, wynikający ze zmniejszenia zobowiązań podatkowych podatników, którzy uzyskują kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
W ustawie o PIT regulacje dotyczące ulgi IP Box zostały zawarte w art. 30ca i 30cb, natomiast w ustawie o CIT w art. 24d i art. 24e. Regulacje te określają m.in. czym są kwalifikowane prawa własności intelektualnej, sposób ustalenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czy też obowiązki podatników korzystających z tych preferencyjnych zasad opodatkowania.
W interpretacji indywidualnej podatnik zapytał o możliwość opłacania 5% podatku od dochodów uzyskiwanych z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych tworzonych i rozwijanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym Wnioskodawca wskazał , iż zawarł w tym zakresie zarówno umowy pisemne, jak i ustne.
Organ potwierdził, iż oprogramowanie co do zasady może być uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Następnie uznał, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu odpłatnego przeniesienia na zleceniodawców praw autorskich do wytwarzanego i rozwijanego programu komputerowego - autorskiego oprogramowania, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT – jedynie w przypadku praw autorskich przekazanych na mocy umowy sporządzonej w formie pisemnej.
Dyrektor KIS wskazał bowiem, że zgodnie z art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. W związku z powyższym, przekazanie praw autorskich na mocy umowy zawartej w formie ustnej należy uznać za nieważne w świetle zapisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W konsekwencji nie można w takiej sytuacji zastosować preferencyjnej, 5-proc. stawki z racji niewystąpienia skutecznego przeniesienia praw autorskich na nabywcę.