Publikacje
Termin na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości DN-1 w 2025 r.
Dnia 1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, która umożliwia podatnikom podatku od nieruchomości skorzystanie z wydłużonego terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości do 31 marca 2025 r.
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025
Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie istotne zmiany w podatku od nieruchomości wprowadzone ustawą z dnia 19 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2024 r., poz. 1757).
Uchwała NSA - Najem na cele mieszkaniowe z niższym podatkiem
W dniu 21 października br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę (III FPS 2/24) istotną dla przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy w ramach prowadzonej działalności zajmują się wynajmem lokali mieszkalnych.
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 r.
W dniu 15 października br. skierowano do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Pod obrady Sejmu trafił tzw. Projekt 3.0 (tj. 3 wersja tego projektu).
Podatek od nieruchomości w 2025 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało nową treść projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (projekt z 2 września 2024 r.).
W 2025 roku wzrosną stawki maksymalne podatku od nieruchomości
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, maksymalne stawki podatku od nieruchomości są corocznie waloryzowane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Projektowane zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (numer wykazu: UD72).
Wkrótce czekają nas zmiany w podatku od nieruchomości
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (projekt UD72).
Stawki podatku od nieruchomości w Lublinie
Od 2024 r. w Gminie Lublin obowiązują wyższe stawki podatku od nieruchomości względem roku poprzedniego. Podatek od budynków mieszkalnych wzrasta o 15 gr za metr kw. rocznie, a podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrasta o 4,89 zł za metr kw.
Przełomowy wyrok TK w sprawie opodatkowania garaży (miejsc postojowych)
18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. SK 23/19) uznający opodatkowanie garaży w budynkach wielomieszkaniowych wyższymi stawkami podatku od nieruchomości - za niezgodne z Konstytucją.
Grunty rolne u przedsiębiorcy opodatkowane podatkiem od nieruchomości a nie podatkiem rolnym
Działki rolne w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości a nie podatkiem rolnym, jeśli nie są faktycznie wykorzystywane w działalności rolniczej.
Ważny wyrok NSA dot. podatku od nieruchomości
W dniu 29 sierpnia br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok dotyczący przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
W 2024 roku wzrosną maksymalne stawki podatku od nieruchomości
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w dniu 14 lipca br. poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2023 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2022 roku wyniósł 115,0. Oznacza to wzrost cen o 15 proc. rok do roku.
Wyrok TK - Definicja budowli niezgodna z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych określające definicję budowli są niezgodne z Konstytucją.
Od wynajmowanych mieszkań należy się wyższa stawka podatku od nieruchomości
Jeżeli dochody z wynajmu lokali mieszkalnych stanowią przedmiot działalności gospodarczej u przedsiębiorcy – od lokali mieszkalnych należy opłacać podatek od nieruchomości według stawek przewidzianych dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie jak od lokali mieszkalnych.
Wyrok TK: Stawka podatku zależna od faktycznego wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej osób fizycznych.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie zasadności opodatkowania wyższą stawką podatku nieruchomości posiadanych przez osoby fizyczne, w uzależnieniu jedynie od faktu prowadzenia przez nie działalności gospodarczej (sygn. SK 39/19z 24 lutego 2020).
Opodatkowanie gruntów pod liniami elektroenergetycznymi - uchwała NSA
Uchwała NSA - Przedsiębiorca przesyłowy nie jest podatnikiem w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych, na których ustanowiono służebność przesyłu
Korekty w podatku od nieruchomości na starych formularzach
Co do zasady z dniem 1 lipca 2019 roku wchodzą w życie przepisy nakładające stosowanie nowych, ujednoliconych wzorów deklaracji i informacji obowiązujących w zakresie podatku od nieruchomości.
Podatkowe zmiany nie tylko w PIT i CIT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 09.01.2019 r.)
W przepisach o podatku od nieruchomości znalazł się ważny zapis, że umieszczenie infrastruktury do przesyłania płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej nie oznacza zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej.
Istotne zmiany w podatku od nieruchomości
W dniu 27 lipca 2018 roku Senat przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym, przedłożony przez ministra energii.
Wykaz stawek podatków i opłat lokalnych obowiązujących w kraju
Zgodnie z art. 7b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, od początku 2018 r. został nałożony na gminy obowiązek sporządzania sprawozdania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.
Podatnicy, którzy chcą odzyskać podatek od nieruchomości w związku z grudniowym orzeczeniem TK mają na to coraz mniej czasu.
Podatnicy, którzy chcą odzyskać podatek od nieruchomości w związku z grudniowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego mają na to coraz mniej czasu.
W 2018 roku wyższe stawki podatków i opłat lokalnych
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 28.07.2017 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (M.P. poz. 800), w przyszłym roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 1,9%.
Spółki osobowe mogą płacić podatek od wartości rynkowej budowli
Firma, która nie amortyzuje budowli, może zapłacić gminie podatek od wartości rynkowej nieruchomości, a nie wartości stanowiącej podstawę obliczenia amortyzacji. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 15 lutego 2017 roku (I SA/Bd 810/16).
NSA korzystnie o podatku od nieruchomości od sieci gazowych (opublikowano w Rzeczpospolita, 12.12.2016 r.)
Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostatnio kilka wyroków pozwalających na zoptymalizowanie obciążeń w podatku od nieruchomości w związku z posiadaniem m.in. kontenerowych oraz budynkowych stacji redukcyjno-pomiarowych.
Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości
Spółka cywilna jest szczególnym rodzajem spółki. W przeciwieństwie do spółek osobowych, spółkom cywilnym nie została przyznana zdolność prawna. Zgodnie z art. 860 kodeksu cywilnego przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Podatek od nieruchomości: Problem z gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi (opublikowano w Dziennik Gazeta Prawna, 20.01.2016)
Podatek od nieruchomości: Problem z gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi, Dziennik Gazeta Prawna, 20.01.2016
Wysokość podatku od nieruchomości zależy od ewidencji
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNowa definicja obiektu budowlanego może oznaczać zmiany w podatku od nieruchomości
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSposób na optymalizację podatku od nieruchomości (Dziennik Gazeta Prawna, 04.05.2015)
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest luka, która pozwala odroczyć o rok konieczność zapłaty daniny od budowli.
Więcej w Dzienniki Gazecie Prawnej:
Sposób na optymalizację podatku od nieruchomości (Dziennik Gazeta Prawna, 04.05.2015)