Publikacje
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców
W dniu 9 maja 2024 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa o tzw. wakacjach składkowych).
Działalność nierejestrowana a ZUS ? projektowane zmiany
Osoby fizyczne osiągające przychody w ramach działalności nierejestrowanej będą mogły współpracować również z firmami bez obowiązku opłacania składek ZUS.
Miesiąc zwolnienia od składek do ZUS
Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje jeden miesiąc zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne dla jednoosobowych przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców (tzw. wakacje składkowe).
Umowy o dzieło a ubezpieczenia społeczne
Restrykcyjne stanowiska ZUS poparte wyrokami Sądu Najwyższego z roku na rok powodują spadek liczby zawieranych umów o dzieło. Obie instytucje coraz częściej dopatrują się w nich bowiem elementów charakterystycznych dla umów zlecenia lub umów o świadczenie usług. Jak zatem rozróżnić wskazane formy umów i bezpiecznie zawrzeć umowę o dzieło? – wyjaśniamy na podstawie wybranych orzeczeń SN.
Posiłki dla pracowników - pomimo zmiany przepisów nie tak łatwo uciec od ZUS
Pomimo wprowadzenia zmian w przepisach regulujących zasady wyłączenia z podstawy naliczania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od posiłków finansowanych dla pracowników, w tym poszerzenia uregulowań o możliwość wydawania pracownikom karty przedpłaconych uprawniających do nabycia posiłku trudno będzie przedsiębiorcom skorzystać z owych rozwiązań.
Praca zdalna z zagranicy ? nowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym
Z dniem 1 lipca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przystąpił do Porozumienia ramowego w sprawie stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej.
Od września większy limit na posiłki dla pracowników bez składek ZUS
Z dniem 1 września 2023 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 9 sierpnia 2023 r. zmieniające dotychczasowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Pół roku na badania okresowe dla wszystkich pracowników
Zarówno pracownicy który utracili ważność badań okresowych przed odwołaniem stanu epidemii, czyli przed 1 lipca 2023 r., jak i ci którym ważność badań kończy się po 1 lipca 2023 r. – mają 180 dniowy termin na ich wykonanie.
Już od 26 kwietnia kolejne zmiany w Kodeksie pracy
W dniu 26 kwietnia br. wejdzie w życie kolejna w tym miesiącu nowelizacja Kodeksu pracy, związana z implementacją dwóch unijnych dyrektyw: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20.6.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20.6.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. work-life balance).
Ubezpieczenie zdrowotne osób pełniących funkcje w stowarzyszeniach
Osoby wchodzące w skład organów stowarzyszeń pełnią swoją funkcję z wyboru a nie powołania, a w związku z tym nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, z tytułu pełnienia funkcji na podstawie ,,aktu powołania”, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
Już od 7 kwietnia praca zdalna w Kodeksie pracy
Od 7 kwietnia wchodzą w życie nowe uregulowania o pracy zdalnej. Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Świadczenia dla pracowników bez obowiązkowych składek na ZUS (RP, 8.03.2023 r.)
Częściowo finansowane przez pracodawcę świadczenia dla pracowników nie stanowią podstawy do naliczania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne – o ile prawo do tych świadczeń zostało pracownikowi zagwarantowane w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie wynagradzania lub w innych przepisach, dotyczących wynagrodzeń danego pracodawcy.
Zmiana wysokości diet w podróżach służbowych
Po raz kolejny ulega zmianie wysokość diety przysługującej pracownikowi w podróży krajowej. Od 29 listopada 2022 roku zmianie ulega również wysokość diet w podróżach zagranicznych.
Już niedługo kolejne zmiany dotkną księgowych (RP, 19.05.2022 r.)
W ostatnim czasie księgowi „żyją” głównie zmianami wprowadzonymi tzw. Polskim Ładem i jego kolejnymi nowelizacjami. Tymczasem oprócz zmian podatkowych w najbliższym czasie zapowiada się również spora rewolucja związana z przepisami prawa pracy, która także będzie miała wpływ na pracę biur rachunkowych.
Koronawirus a pracownik (Rzeczpospolita, 10.03.2021 r.)
Trwająca od ponad roku pandemia spowodowała daleko idące zmiany na rynku pracy. Rzeczywistość pandemiczna wymusiła wprowadzenie wielu nowych przepisów oraz rozwiązań takich, jak np. praca zdalna, zwiększając obciążenie księgowych i biur rachunkowych.
Obowiązek zgłaszania umów o dzieło
Każdy płatnik, który od 1 stycznia 2021 roku zawrze umowę o dzieło ma obowiązek zgłoszenia jej do ZUS, w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Do zgłoszenia przeznaczony będzie formularz RUD, który można złożyć elektronicznie przez Platformę PUE ZUS.
Zwolnienie z ZUS obejmie więcej podmiotów ? Tarcza 3
Na stronie internetowej Sejmu pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Projektowane zmiany zakładają rozszerzenie grupy płatników składek mogących skorzystać ze zwolnienia z ZUS.
Wydłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 3 maja 2020 r.
Rodzice dzieci pozostających w domach mogą odetchnąć z ulgą. Dalsze przedłużenie do 3 maja 2020 r. zamknięcia powodu COVID-19 szkół, przedszkoli i innych placówek, do których zwykle uczęszczają dzieci, zostało odpowiednio uwzględnione w przepisach regulujących okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla ich rodziców oraz opiekunów. Okres wypłaty tego świadczenia nie skończył się zatem 26 kwietnia.
Uwaga! Ważne dla płatników ZUS do 49 ubezpieczonych
Więcej podmiotów zostaje objętych zwolnieniem z ZUS.
Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy naliczania składek ZUS niezgodne z Konstytucją
Z początkiem przyszłego roku miał przestać obowiązywać limit ograniczający podstawę naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
ZUS przy uldze na start i działalności nierejestrowanej
Za przedsiębiorcę korzystającego z „ulgi na start” zlecający nie płaci składek ZUS, ale za usługodawcę prowadzącegodziałalność niezarejestrowaną niewykluczone jest, że powinien.
Czy w przyszłym roku czeka nas rewolucja w urlopach?
W przyszłym roku mogą nas czekać rewolucyjne zmiany w prawie pracy. Komisja kodyfikacyjna prawa pracy, która pracuje nad nowym Kodeksem Pracy planuje wprowadzić zmiany m in. dotyczące urlopów wypoczynkowych.
Nie każdy ekwiwalent za pranie odzieży bez ZUS (opublikowano w Rzeczpospolitej, 07.03.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówMinimalna stawka za godzinę pracy zleceniobiorcy od 2017 r.
W 2017 r. minimalna stawka za godzinę pracy to 13 zł brutto.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia nie wpływa na wysokość przysługującego pracownikowi odszkodowania
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZUS będzie kwestionować umowy o pracę zawierane przez Polaków za granicą
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPotwierdzenie umowy o pracę na nowych zasadach
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówWakacje w innym terminie (Rzeczpospolita, 16.06.2015)
Jeśli pracownik chce przesunąć urlop, powołując się na przyczynę, której nie wymienia kodeks pracy, skalę jej ważności ocenia pracodawca.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Wakacje w innym terminie (Rzeczpospolita, 16.06.2015)
Auto po pracy podniesie składki, (Rzeczpospolita, 2.04.2015)
Jeśli pracownik używa służbowego auta do celów prywatnych darmowo lub a symboliczną opłatą, pracodawca powinien z tego tytułu rozliczyć składki na ubezpieczenia.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Auto po pracy podniesie składki, (Rzeczpospolita, 2.04.2015)