Publikacje
Start ogólnokrajowej scentralizowanej infolinii KAS
Od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej dostępni są dla interesariuszy chcących uzyskać telefoniczną informację podatkową pod tym samym numerem telefonu.
Przedłużone terminy podatkowe dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikaty, w których podsumowuje rozwiązania stanowiące elementy wsparcia dla poszkodowanych w powodzi.
Zmiany w Ordynacji podatkowej
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.
Odpowiedzialność członka zarządu sp. z o.o. za zobowiązania podatkowe spółki
Kwestią odpowiedzialności członka zarządu sp. z o.o. za zobowiązania podatkowe spółki zajmował się WSA w Gdańsku.
Księgowi powinni pamiętać o schematach podatkowych (Rachunkowość, grudzień 2023 r.)
Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, od 1.07.2023 r. przywrócono wszystkie obowiązki z zakresu raportowania schematów podatkowych.
ORD-U ? czas na złożenie do 30 listopada
Termin na złożenie informacji ORD-U określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych.
E- doręczenia ? obowiązkowe doręczenia już niebawem
Usługa e-Doręczenia, która już niebawem wejdzie w życie ma umożliwić otrzymywanie i wysyłanie korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności korzystania z papierowej wersji dokumentów.
Upływa termin do zaraportowania zaległych schematów podatkowych
Już niedługo, bo 31 sierpnia upłynie termin na zgłoszenie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej krajowych schematów podatkowych, które pojawiły się u podatników w czasie obowiązywania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, a które dotychczas nie zostały zaraportowane.
Podatnicy będą mogli uzyskać informacje z akt swoich spraw bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli przekazywać, telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym, dane w tym objęte tajemnicą skarbową, które to dane naczelnicy urzędów skarbowych mogą obecnie udostępniać jedynie w lokalu urzędu skarbowego.
Organy podatkowe muszą wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne w zakresie IP BOX
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził, że organy interpretacyjne obowiązane są dokonać niezbędnej analizy przepisów „pozapodatkowych”, których wykładnia niezbędna jest do zastosowania przepisów ustaw podatkowych.
Sprawdź czy nie zmieniasz właściwego urzędu skarbowego!
15 października upłynął termin na złożenia powiadomienia o zmianie właściwości urzędu skarbowego, dla tych podmiotów, którzy ze względu na przekroczenie określonego poziomu przychodów przechodzą do specjalnych urzędów skarbowych.
Optymalizacja podatkowa dozwolona o ile jest zgodna z prawem
Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane; jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Do organów podatkowych, a następnie sądu administracyjnego należy ocena, na ile zgodnie z prawem te dążenia są przez konkretny podmiot realizowane - wyrok WSA w Gliwicach z 26 sierpnia 2021 r., sygn. I SA/Gl 614/21).
Uchwała NSA w składzie 7 sędziów ? wszczęcie postępowania z KKS a przedawnienie
Sądy administracyjne mogą kontrolować, czy fiskus nie wszczął postępowania karnego skarbowego wyłącznie po to, aby nie dopuścić do przedawnienia zobowiązania podatkowego
Dla niektórych podmiotów może zmienić się urząd skarbowy od 2021 r.
Planowane są zmiany od 2021 roku w zakresie właściwości urzędów skarbowych obsługujących duże podmioty.
Schematy podatkowe ? podsumowanie najważniejszych zmian z 2020 roku (opublikowano w Rzeczpospolitej, 25.11.2020 r.)
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy Ordynacji podatkowej, dotyczące schematów podatkowych, od momentu ich uchwalenia budzą liczne kontrowersje. Regulacje te nałożyły na niektóre podmioty obowiązki związane z raportowaniem do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Nadużycie prawa w zakresie zawieszania biegu terminu przedawnienia ? precedensowe wyroki NSA
W dwóch precedensowych wyrokach NSA potwierdzono, że sąd administracyjny jest uprawniony do zbadania czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego.
Generator mikrorachunku podatkowego już działa ? ustal konto dla siebie!
Każdy podmiot już dziś może wygenerować dla siebie nowy indywidualny rachunek bankowy, który będzie służył do opłacania podatków PIT, CIT i VAT od stycznia 2020 roku.
MDR ? problemy praktyczne schematów podatkowych (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.10.2019 r.)
O których rachunkach musi wiedzieć organ podatkowy?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (niezależnie od formy jej prowadzenia - tj. czy prowadzą działalność jako osoby fizyczne, czy też działalność jest prowadzona w formie spółek) mają obowiązek informowania organów podatkowych o posiadanych rachunkach bankowych.
Zmienione regulacje o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
Zmiany w interpretacjach dotyczących transakcji zagranicznych
Dochodzą nowe obowiązki związane z interpretacjami podatkowymi dotyczącymi skutków transakcji transgranicznych.
Coraz więcej wymogów z Ordynacji podatkowej (opublikowano w Rzeczpospolitej, 27.03.2019 r.)
Jak można odzyskać nadpłacony podatek (opublikowano w Rzeczpospolitej, 21.11.2018 r.)
Przedsiębiorca, który wpłacił do urzędu kwotę wyższą niż powinien, może ubiegać się o zwrot różnicy lub zaliczenie na poczet zaległych bądź przyszłych rozliczeń z fiskusem. Nie zawsze tę procedurę da się zastosować.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, w swojej nowej i pełnej odsłonie, to instytucja walki z agresywną optymalizacją podatkową. Wobec tego należy zastanowić się nad jej praktycznymi i prawnymi konsekwencjami dla podatników, a także nad zarysem jej roli w eliminowaniu luki w podatkach dochodowych.
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zarysu tych efektów w oparciu o Dział IIIA Ordynacji podatkowej (dalej jako o.p.) – w szczególności o przepisy art. 119a. Jednocześnie zostały przedstawione podstawowe elementy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania powiększone o analizę dotyczącą kwestii możliwych praktycznych problemów z nią związanych, z którymi mogą się zetknąć podatnicy działający na polskim rynku.
Klauzula pewności prawa jako ochrona przedsiębiorców przed konsekwencjami zmiany interpretacji prawa
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów klauzula pewności prawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Wobec tego należy zastanowić się, jakie będą praktyczne i prawne konsekwencje wprowadzenia do Ordynacji podatkowej tej instytucji.
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zarysu tych skutków w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej, wprowadzone przez ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. z 2016 poz. 2255).
Zapłata podatku przez rodzinę lub podmiot trzeci
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRodzaje odsetek za zwłokę w zaległościach podatkowych
Odsetki za zwłokę są naliczane od zaległości podatkowych. Zasadą jest, że odsetki powinny być naliczane samodzielnie przez podatnika (płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią). Są one płatne bez wezwania podmiotu zobowiązanego do ich wpłaty, wraz z zaległością, której dotyczą.