Publikacje
Składanie rocznych sprawozdań finansowych do KRS ? praktyczne aspekty (Rachunkowość, czerwiec 2024 r.)
Jak co roku spółki prawa handlowego muszą przygotować sprawozdania finansowe, które następnie powinny zostać zatwierdzone i złożone do KRS.
Limit 2 mln EUR jest wspólny dla działalności gospodarczej i rolniczej.
Limit przychodów 2 mln EUR, do którego nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, jest wspólny dla działalności gospodarczej oraz działalności rolniczej.
Zbliża się ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdań finansowych
W 2023 roku spółki miały mniej (niż miało to miejsce w ostatnich trzech latach) czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.
Zasady odpowiedzialności księgowego i biura rachunkowego (cz. II) (Rachunkowość, maj 2022 r.)
Zasady odpowiedzialności księgowego i biura rachunkowego (cz. I) - (Rachunkowość 04.2022)
Sprawozdanie finansowe ? wystarczy podpis jednego członka zarządu
Na podpis prezydenta czeka uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jednym z jej założeń, sprawozdania za 2021 rok będą mogły być podpisane już tylko przez jednego z członków zarządu.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych w spółkach komandytowych
Spółki komandytowe muszą postanowić, czy chcą być podatnikami CIT już od 1 stycznia 2021, czy dopiero od 1 maja 2021 r. Decyzja w tym zakresie będzie wiązała się z obowiązkiem zamknięcia ksiąg rachunkowych na odpowiedni dzień, a tym samym sporządzeniem sprawozdań finansowych za odpowiednie okresy.
SARS-COv-2 a sprawozdania finansowe za 2019 rok
Koronawirus to od kilku tygodni problem globalny. Dotyka bezpośrednio lub pośrednio przedsiębiorstw wielu, jeśli nie wszystkich, branż. Powyższe powinno mieć swoje odzwierciedlenie w sporządzanych sprawozdaniach finansowych za rok 2019.
Odpis na ZFŚS w 2020 roku wyższy o ponad 20%!
Kwota podstawowego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) na jednego pracownika w 2020 roku będzie naliczana od wysokości przeciętnego wynagrodzenia z 2018 r.
Zmiany w e-sprawozdaniach
W dniu 1 października 2018 r. wszedł w życie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości wprowadzający obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, przez jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców, w strukturze logicznej oraz formacie udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Po roku obowiązywania nowych przepisów wprowadzone zostały zmiany.
Składanie sprawozdań finansowych tylko w formie elektronicznej (opublikowano w Rzeczpospolitej, 06.06.2018 r.)
Od 1 października 2018 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany dotyczące sprawozdań finansowych. Od tego dnia będą mogły być one składane wyłącznie przez internet oraz podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP.
Prawidłowy kurs przy wpływie waluty na rachunek walutowy
W przypadku, gdy w związku z zapłatą należności przez kontrahenta na rachunek walutowy wpływa waluta obca, to do wyceny jej wpływu należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu takiej należności.
Ewidencja przychodów w księgach rachunkowych
Przychody i koszty ujmuje się w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału w okresie sprawozdawczym (miesiącu), którego dotyczą. Zgodnie z art.6 ustawy o rachunkowości, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Przychód ewidencjonuje się w momencie wykonania usługi bądź wydania towaru - dokonując zapisu w księgach należy jednak wprowadzić dowód księgowy - pod konkretną datą, tj. wskazując dzień danego miesiąca. Data wykonania usługi czy data wydania towaru wyznacza okres, z którym wiąże się przychód bądź koszt w myśl zasad prawa bilansowego.
Uproszczenia w rachunkowości dla jednostek małych i mikro. Sprawdź, czy możesz skorzystać.
Katalog uproszczeń przewidzianych przepisami ustawy o rachunkowości (dalej „uor”), dla wybranych jednostek po raz kolejny został rozszerzony. Tym razem ustawą z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 roku, poz. 1333), wprowadzono do uor pojęcie małych jednostek (art. 3 ust. 1c uor), którym przysługują dodatkowe uproszczenia w zakresie stosowanych zasad rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Zarówno zdefiniowane już wcześniej jednostki mikro, jak też jednostki małe, mogą skorzystać z wielu przywilejów, między innymi przy sporządzeniu sprawozdania finansowego za rok 2016.