Publikacje
Powrót do zwolnienia z VAT dla drobnych przedsiębiorców z mocą wsteczną
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej potwierdził, że zgłoszenie ponownego wyboru zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców, może nastąpić wstecz, gdyż przepisy nie warunkują skorzystania ze tego zwolnienia od złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w określonym terminie.
Zwolnienia z kas fiskalnych – nowy projekt rozporządzenia
23 października opublikowany został nowy projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Utworzenie nowej spółki nie skutkuje utrzymaniem zwolnienia podmiotowego z VAT
W wyroku z dnia 4 października 2024 r. (sygn. C-171/23) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zanegował stosowaną przez podatników praktykę polegającą na tworzeniu nowych spółek celem zachowania zwolnienia podmiotowego z VAT.
Utrata kasy fiskalnej wskutek powodzi
Podatnikowi, który w obowiązujących go terminach rozpocznie prowadzenie ewidentnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy użyciu kas rejestrujących przysługuje ulga na ich zakup.
Pomoc dla powodzian – 0% VAT na materiały budowlane
Weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zerową stawkę VAT dla nieodpłatnych dostaw materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych wskutek powodzi.
Darowizny dla powodzian objęte zerowym VAT-em
Weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług.
Obowiązek podatkowy przy usługach powtarzalnych (transport)
W interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2024 r. Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku powtarzalnych usług transportowych, świadczonych stale na podstawie umowy przewidującej rozliczenia okresowe, momentem wykonania usługi, a w konsekwencji również powstania obowiązku podatkowego w VAT może być ostatni dzień umówionego okresu rozliczeniowego.
Odliczenie VAT przy wykupie leasingowanego samochodu osobowego przeznaczonego do odsprzedaży
Wykup z leasingu samochodu osobowego z przeznaczeniem wyłącznie do sprzedaży może uzasadniać pełne odliczenie podatku VAT z faktury otrzymanej od leasingodawcy, również wówczas, gdy przedmiot działalności nabywcy nie obejmuje odsprzedaży samochodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.168.2024.1.ICZ).
Parkowanie w miejscu zamieszkania wyłącza 100% odliczenie VAT ? interpretacja indywidualna
W ostatnio wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS znów zaprezentował restrykcyjne podejście i stwierdził brak prawa do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego dotyczącej wydatków związanych z eksploatacją opisanego we wniosku samochodu – pomimo działań podatnika mających wyeliminować jakiekolwiek użytkowania pojazdu na cele prywatne.
Moment powstania obowiązku podatkowego VAT w przypadku opłaty rezerwacji hotelowych poprzez pośrednika
W bieżącym miesiącu, Dyrektor KIS zajął stanowisko w zakresie problematyki istotnej z punktu widzenia przedsiębiorców działających w branży hotelarskiej, którzy zapewniają klientom możliwość rezerwacji swoich usług poprzez systemy obsługiwane przez pośredników.
Uchwała NSA: sprzedaż na wynos opodatkowana 5% VAT
Zgodnie z uchwałą NSA czynność dostawy posiłków i dań w systemach takich jak np. "drive in", "walk through", "in-store" oraz "food court" (w tej części, w której sprzedaż była realizowana "na wynos") w stanie faktycznym i prawnym od 24 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. powinna być opodatkowana obniżoną stawką 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do tej ustawy.
Świadczenie usług dietetycznych na rzecz osób zdrowych podlega opodatkowaniu VAT
Takie stanowisko zaprezentował Szef KAS zmieniając z urzędu czteroletnią interpretację indywidualną, której Wnioskodawczyni prowadzi usługi polegające na poradnictwie żywieniowo-dietetycznym on-line za pośrednictwem Internetu.
Rozliczenie zaliczkowanego WNT
Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawiania faktury przez dostawcę, nie później niż 15 dnia następnego miesiąca po dostawie.
Faktura korygująca nienależną kwotę VAT
Wykazanie na fakturze nienależnego lub zawyżonego VAT obliguje do zapłaty kwoty podatku wskazanej na tym dokumencie, przy czym możliwe jest skorygowanie błędu w drodze faktury korygującej.
Realizacja obowiązku podpisania Faktury RR przez rolnika ryczałtowego
Kwota zryczałtowanego zwrotu VAT wypłaconego rolnikowi ryczałtowemu na podstawie Faktury RR stanowi podatek naliczony, który może zostać odliczony, o ile zostaną spełnione przesłanki określone w ustawie o VAT.
VAT u podatnika świadczącego usługi kształcenia ? interpretacja ogólna
Opublikowano interpretację ogólną Ministra Finansów z 20.05.2024 r. dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.
Interpretacja ogólna MF ? opodatkowanie VAT czynności JST dot. instalacji systemów OZE i usuwania azbestu
Opublikowana została interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2 maja 2024 r. będąca reakcją na ostatnie wyroki TSUE, w których zaprezentowano tezy, iż wykonywanie przez gminy czynności w zakresie instalacji systemów OZE i w zakresie usuwania wyrobów i odpadów zawierających azbest nie stanowi działalności gospodarczej, co oznacza, że w takich przypadkach gminy nie działają w charakterze podatników VAT i w konsekwencji wykonywane przez nie czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Moment rozliczenia korekt ?in minus? przy WDT oraz eksporcie
W odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów, przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie przewidują szczególnych, odrębnych uregulowań nawiązujących do zasad rozliczania faktur korygujących powodujących zmniejszenie podstawy opodatkowania.
Odliczenie podatku z faktury z kwotą VAT wykazaną w walucie obcej
Przepisy o fakturowaniu wymagają, aby kwota polskiego VAT na fakturze została wykazana w PLN.
Opodatkowanie VAT-marża przy sprzedaży środka trwałego
Przy opodatkowaniu w procedurze VAT-marża podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża uzyskana na sprzedaży towaru używanego, rozumiana jako różnica pomiędzy kwotą nabycia a kwotą sprzedaży towaru, pomniejszona o kwotę zawartego w niej należnego VAT.
Opłaty za jednorazowe opakowania - wyjaśnienia MF do VAT i podatków dochodowych
Na Portalu Podatkowym Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym wyjaśniono kwestie dotyczące rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych.
Zwolnienie podmiotowe w VAT ? czy limit ulegnie zwiększeniu?
Minister Finansów zapowiedział podwyższenie limitu przychodów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT, z obecnych 200 tys. zł do 240 tys. zł.
Pobrana od pracownika opłata za zużyte paliwo nie podlega VAT
Jeżeli pracownik zużyje paliwo w samochodzie służbowym do swoich celów prywatnych a następnie zwróci auto z pustym bakiem – pracodawca ma prawo obciążyć pracownika opłatą, które nie podlega VAT.
Obniżona stawka VAT 8% dla usług kosmetycznych
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia rozszerzającego zastosowanie preferencyjnej stawki VAT na niektóre usługi kosmetyczne, np. manicure i pedicure.
Za ?puste faktury? może odpowiadać pracownik
Pracownik wystawiający fikcyjne faktury, posługując się tożsamością pracodawcy, może być zobowiązany do zapłaty VAT wynikającego z tych faktur.
Dostawa z montażem domów modułowych do UE bez polskiego VAT
W niedawnej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS wskazał, że miejscem świadczenia przy dostawie z montażem domów modułowych na terenie UE jest miejsce, w którym domy te są montowane.
Opłata produktowa i VAT ? stanowisko Ministerstwa Finansów
Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy nakładające na niektórych przedsiębiorców obowiązki związane z pobieraniem od klientów dodatkowej opłaty od opakowań jednokrotnego użytku z tworzyw sztucznych, zwanej opłatą produktową.
Rozliczenia VAT przy wprowadzaniu energii do sieci
Przedsiębiorca wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji dokonuje dostawy energii na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego. Musi on wystawić faktury oraz rozliczać podatek VAT należny od energii wprowadzonej do sieci.
Ustalenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT
W świetle przepisów ustawy o VAT dany podmiot z zasady jest jednym podatnikiem w odniesieniu do całokształtu wykonywanych przez siebie czynności stanowiących działalność gospodarczą w rozumieniu tej ustawy
Kasy fiskalne w myjniach samochodowych
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (osób prywatnych) jest objęta obowiązkiem fiskalizacji, z wyjątkiem przypadków określonych w rozporządzeniu wykonawczym.
Zwolnienie z VAT usług medycznych ? wybrane wątpliwości (RP, 25.10.2023 r.)
Badania z zakresu medycyny pracy, badania psychologiczne czy usługi masażu to tylko niektóre świadczenia, których opodatkowanie na gruncie ustawy o VAT stwarza problemy.
Brak możliwości wyodrębniania na fakturze składowych ceny
Faktura musi obejmować co najmniej dane określone w ustawie o VAT, w tym m.in. nazwę towaru lub usługi będących przedmiotem sprzedaży oraz cenę jednostkową. Sprawa wydaje się banalna, chyba że mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, bądź cena składa się z kilku elementów, a sprzedawca albo kupujący życzy sobie wyodrębnienia na fakturze jej składowych (np. kosztów transportu przy sprzedaży towarów). W takich przypadkach zdarza się, że na fakturze, w miejsce jednej pozycji, pojawia się kilka, co zdaniem organów podatkowych jest nieprawidłowe. Takie też stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 października 2023 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.450.2023.1.AKA).
Aplikacja Eparagony ? nowe rozwiązanie już działa
15 września została uruchomiona ogólnopolska platforma (HUB paragonowy) stworzona przez Ministerstwo Finansów.
Sprzedaż za symboliczną złotówkę towarów promocyjnych a VAT
Dla celów podatku VAT z zasady nie odróżnia się czynności częściowo odpłatnych od odpłatnych.
Od września nie każda zaliczka wymaga potwierdzenia fakturą
W myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT, w przypadku, gdy dana transakcja powinna zostać potwierdzenia obowiązkową fakturą, z pewnymi wyjątkami, udokumentowania fakturą wymaga również zaliczka (tutaj rozumiana jako każda postać wcześniejszej zapłaty), otrzymana na poczet takiej transakcji.
Opodatkowanie VAT usług związanych z nieruchomościami (RP, 16.08.2023 r.)
Ustalenie, gdzie należy rozliczyć VAT od transgranicznych usług, sprawia podatnikom niemały problem.
Obligatoryjny KSeF od 1 lipca 2024 r.
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o VAT, wprowadzającą obligatoryjne faktury ustrukturyzowane i chociaż czekamy jeszcze na jej publikację, to podatnicy muszą realnie liczyć się z obowiązkiem wystawiania faktur w KSeF już od 1 lipca przyszłego roku.
Obowiązek zapłaty VAT z tytułu WNT środka transportu
Zakup towaru w ramach WNT wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT należnego z tego tytułu oraz z prawem do odliczenia tego podatku, w zakresie, w jakim zakup jest dedykowany działalności opodatkowanej VAT, odpowiednio w deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od WDT.
Faktura za naprawę powypadkową opłacona przez ubezpieczyciela ? odliczenie VAT i koszty podatkowe (Rachunkowość, sierpień 2023 r.)
Spółka (czynny podatnik VAT) otrzymała fakturę za usługę naprawy powypadkowej firmowego samochodu osobowego, który brał udział w kolizji.
Eksport towarów ? powrót restrykcyjnego stanowiska organów w kwestii dokumentowania stawki VAT 0%
Eksport towarów jest objęty stawką VAT 0%, oczywiście jedynie wówczas, gdy dana transakcja spełnia definicję eksportu.
VAT od kary umownej będącej opłatą dodatkową
Opodatkowaniu VAT podlegają czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej, na podstawie istniejącego stosunku prawnego i za wynagrodzeniem.
VAT może obejmować czynności nielegalne
W wyroku z 27 kwietnia 2023 r. (C-677/21) TSUE potwierdził zasadność obciążenia VAT opłat za nielegalny pobór energii.
Przeliczenie waluty dla potrzeb VAT przy korektach faktur
W dniu 14 kwietna br. Sejm uchwalił nowelę do ustawy o VAT, wprowadzającą kolejny pakiet uproszczeń, tzw. Slim VAT-3. Zapowiadane od dawna zmiany ostateczne mają szansę wejść w życie od 1 lipca 2023 r.
Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu a VAT
Na gruncie podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają czynności stanowiące odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług, jak i określone działania darmowe, realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze.
Nie skorygujesz błędnej stawki VAT przy sprzedaży fiskalnej
Zafiskalizowanie sprzedaży jest czynności jednorazową i nieodwracalną, gdyż kasa rejestrująca nie dopuszcza anulowania paragonu ani korekty in minus.
Fiskalizacja sprzedaży ? nowe uregulowania
Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujący reguluje rozporządzenie z dnia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1625).
Konsultacje podatkowe ? wdrożenie składu VAT
Do 3 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Finansów będzie czekać na opinie i uwagi co do koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego instytucji składu VAT, która ma być nowym sposobem na uproszczenie rozliczania i poboru VAT.
MPWIK po wygraniu sporu z Wodami Polskimi ujmuje korekty faktur na bieżąco
Dyrektor KIS w dwóch interpretacjach indywidualnych odpowiedział na wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego w przedmiocie momentu ujęcia w CIT i w VAT, korekt faktur za zużycie wody i odbiór ścieków wystawionych po wygraniu sporu z Wodami Polskimi.
KSeF ma być obowiązkowy pół roku później
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat o propozycjach zmian w projekcie Krajowego Systemu e-Faktur. Jedną z zakładanych zmian jest przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
WNT z tytułu zakupów z zagranicznym VAT
Zakup towaru w innym państwie członkowskim UE oraz jego przywóz do Polski, w przypadku gdy te czynności są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, rodzi z zasady obowiązek rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Stawki VAT w 2023 r. (Rachunkowość, styczeń 2023 r.)
Od nowego roku zmienił się zakres dotychczasowych stawek obniżonych. Przestały obowiązywać preferencje wynikające z tarczy antyinflacyjnej, pozostała jedynie stawka 0% na żywność oraz na darowizny pomocowe dla ofiar wojny w Ukrainie. Podstawowa stawka VAT to nadal 23%.
Ustawa opublikowana - obniżone stawki VAT do 31 grudnia 2022 r.
W Dzienniku Ustaw z 25 października br. pod poz. 2180 została opublikowana ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Samochód w miejscu zamieszkania nie wyklucza pełnego odliczenia VAT
WSA w Rzeszowie wydał korzystny dla podatników wyrok, w którym uznał, że parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania w uzasadnionych przypadkach nie stanowi przeszkody dla uznania, że auto jest wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej.
Usługi myjni samochodowych obowiązkowo z kasą fiskalną od 1 lutego 2023 r.
Usługi myjni samochodowych stanowią kategorię świadczeń, która ma zostać objęta bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji. W związku z kolejnym przesunięciem terminu na mocy rozporządzenia zmieniającego* rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych**, ma to nastąpić od 1 lutego 2023 r.
VAT a wniesienie aportu ? ustalenie podstawy opodatkowania (Rzeczpospolita, 17.08.2022 r.)
Po weryfikacji czy dana czynność wniesienia wkładu niepieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystającą ze zwolnienia od niego, kluczowym aspektem jest ustalenie ewentualnej podstawy opodatkowania dokonanej czynności.
VAT a wniesienie aportu (RP, 03.08.2022 r.)
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki to czynność często towarzysząca procesom przekształceń czy reorganizacji prowadzonej działalności. W trakcie przeprowadzania tych nierzadko skomplikowanych przedsięwzięć należy pamiętać, że czynność ta może rodzić również określone skutki w podatku od towarów i usług.
Ustalenie właściwej stawki VAT dla refakturowanych mediów przy najmie (Rachunkowość, czerwiec 2022 r.)
Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową, rozliczamy media (w tym energię elektryczną i energię cieplną) z najemcami naszych lokali, refakturując w okresie styczeń–grudzień faktyczne zużycie w ciągu roku.
Ulga na złe długi po stronie dłużnika (RP, 1.06.2022 r.)
Fakt zapłaty za fakturę zasadniczo nie ma znaczenia dla powstania zobowiązania w VAT należnym po stronie sprzedawcy, jak i zaistnienia prawa do odliczenia VAT naliczonego po stronie nabywcy. Poza nielicznymi wyjątkami, brak płatności za dostarczone towary lub usługi nie stanowi bowiem przeszkody dla rozliczenia podatku związanego ze zrealizowaną transakcją, ale tylko do czasu.
Zwolnienie dla drobnych przedsiębiorców (RP, 04.05.2022 r.)
Podatnikiem VAT jest podmiot prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, za którą uznaje się każdą aktywność zawodową wykonywaną za wynagrodzeniem we własnym imieniu oraz na własne ryzyko. Jednak pojęcie podatnika VAT nie pokrywa się z pojęciem przedsiębiorcy.
Darowizny na rzecz Ukrainy ze stawką VAT 0%, ale NIE bezwarunkowo
Z dniem 5 marca br. weszły w życie przepisy wprowadzające stawkę VAT 0% dla darowizn i darmowego świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy pod warunkiem jednak, że są dokonywane za pośrednictwem określonych instytucji na podstawie pisemnej umowy.
Jak ustalić wysokość VAT po zmianie stawki (Rachunkowość, luty 2022 r.)
Obowiązek informowania o obniżonych stawkach VAT
Zgodnie z ustawą z dnia 13 stycznia 2022 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. Tarczą Antyinflacyjną 2.0 (Dz. U. z 2022 r. poz. 196) w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. na sprzedawcach ciąży obowiązek informowania kupujących o obniżonych stawkach VAT.
Interpretacja ogólna ? najem na cele mieszkaniowe
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
VAT marża nie dla nowych towarów (Rzeczpospolita, 15.09.2021 r.)
Procedura szczególna przewidziana przepisami ustawy o VAT, dotycząca opodatkowania marży, stanowi korzystne rozwiązanie dla prowadzących działalność związaną z odsprzedażą towarów używanych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy mają wątpliwości co do zasadności jego zastosowania.
Pakiet e-commerce ? nowe obowiązki i uproszczenia w VAT przy sprzedaży na rzecz konsumentów z UE (Rachunkowość, lipiec 2021 r.)
Pakiet e-commerce od 1 lipca 2021 r. ? rejestracja dla sprzedaży na rzecz konsumentów z UE
W Dzienniku Ustaw z 28 czerwca br. pod poz. 1163 opublikowana została nowela ustawy o VAT wprowadzająca tzw. pakiet e-commerce, regulujący kwestie związane z opodatkowaniem VAT sprzedaży internetowej towarów wysyłanych do konsumentów (i nie tylko) z Unii Europejskiej oraz świadczenie na ich rzecz niektórych usług, jak również opodatkowanie towarów przysyłanych z krajów trzecich do konsumentów na terytorium UE.
Dodatkowa 20% sankcja w VAT możliwa do odzyskania
Wyrok TSUE w sprawie 20% sankcji od kwoty zawyżenia zwrotu VAT został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – czas zatem podjąć decyzję, czy chcą Państwo występować z wnioskami o wznowienia postępowań podatkowych i odzyskać nałożoną przez urząd skarbowy karę.
Objaśnienia podatkowe z 23 kwietnia 2021 r. ? SLIM VAT
Na stronie Ministerstwa Finansów, opublikowano objaśniania podatkowe z dnia 23 kwietnia 2021 r. w zakresie pakietu „Slim VAT” oraz innych wybranych rozwiązań w podatku VAT.
Przepisy nakładające 20% sankcji VAT są niezgodne z prawem unijnym
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nakładające dodatkowe, 20% zobowiązanie sankcyjne są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok TSUE z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19 daje podatnikom podstawę do odzyskania zapłaconych kwot sankcji.
VAT należny i naliczony od WNT - skutki wyroku TSUE z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19
W świetle obowiązujących od 2017 r. przepisów ustawy o VAT warunkiem uwzględnienia podatku należnego i naliczonego od WNT w jednym okresie jest zadeklarowanie VAT należnego w terminie trzech miesięcy od końca miesiąca powstania obowiązku podatkowego przy WNT.
Interpretacja ogólna - dotycząca kwalifikacji transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych
Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną wyjaśniającą zasady kwalifikacji dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych
Kurs waluty stosowany do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej wartość WNT (Rachunkowość, luty 2021 r.)
Firma otrzymała od kontrahenta z UE fakturę korygującą, wystawioną 28.12.2020 r.
Objaśnienia podatkowe dot. uznania paragonów fiskalnych za faktury uproszczone
Na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane objaśnienia podatkowe dotyczące uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP nabywcy do wartości 450 zł (100 euro) za faktury uproszczone oraz zasad ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja).
Korekta nowego JPK_VAT wymaga czynnego żalu
Uwaga! Wysyłając korektę JPK_V7 należało będzie składać czynny żal.
Kary umowne mogą niekiedy podlegać VAT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.09.2020 r.)
Przedsiębiorcy zawierając różnego rodzaju umowy, pragną zabezpieczyć się na wypadek nienależytego ich wykonania. Do tego celu najczęściej wykorzystywana jest instytucja kary umownej, która ponadto stanowi zabezpieczenie w sytuacji niewykonania umowy.
Dokumentowanie WDT w 2020 roku
Podatnicy mają możliwość wyboru dokumentowania WDT zgodnie z polską Ustawą VAT lub zgodnie ze zmienionym unijnym rozporządzeniem 282/2011
Obowiązkowy MPP - Objaśnienia Podatkowe Ministerstwa Finansów
Na stronach Ministerstwa Finansów opublikowano objaśnienia podatkowe z 23 grudnia 2019 r. w sprawie MECHANIZMU PODZIELONEJ PŁATNOŚCI.
Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją
Prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT przysługuje podatnikowi czynnemu w odniesieniu do towarów i usług nabywanych na potrzeby działalności opodatkowanej VAT.
W split paymencie nie przewidziano płatności komorniczych (opublikowano w Dzienniku Gazeta Prawna, 20.11.2019 r.)
Wprowadzeniu obowiązku podzielonej płatności nie towarzyszyła zmiana przepisów kodeksu postępowania cywilnego. A nie wszyscy komornicy mają rachunek VAT lub skłonni są przyjmować płatności za jego pośrednictwem.
Protokół odbioru robót budowlanych może wyznaczać moment wykonania usług
Wyrokiem z dnia 2 maja 2019 r. (w sprawie C-224/18 Budimex S.A.) TSUE potwierdził, że formalny odbiór usług budowlanych lub budowlano-montażowych może być uważany za moment ich wykonania dla potrzeb ustalenia obowiązku podatkowego w VAT.
Szef KAS (wreszcie) potwierdził brak możliwości objęcia systemem VAT komorników sądowych
Od 1 stycznia 2019 r. znowelizowane przepisy ustawy o komornikach sądowych pozbawiły tę grupę zawodową wymaganej od podatników VAT samodzielności przy prowadzeniu działalności, co wyłącza ich z grona podatników podatku od towarów i usług.
Zwolnienia z kas fiskalnych od 2019 r.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt z dnia 4 października 2018 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Każdą umowę należy odrębnie analizować (opublikowano w Rzeczpospolitej, 05.09.2018 r.)
Klientom biur rachunkowych, którzy sporadycznie korzystają lub udzielają pożyczek, często umyka ustalenie obowiązku w PCC z tego tytułu. Księgowy tego dopilnuje, ale jego pracy nie ułatwia niespójne stanowisko fiskusa i sądów.
Kiedy zwykłe zakupy w sieci stają się importem usług (opublikowano w Rzeczpospolitej, 23.05.2018 r.)
Przedsiębiorcy składający zamówienia za pośrednictwem Internetu lub telefonu nie zawsze są świadomi, że dokonują transakcji z zagranicznym kontrahentem. To może powodować obowiązki w VAT, nawet przy działalności zwolnionej.
Dochowanie należytej staranności w rozumieniu Ministerstwa Finansów, czyli wina zawsze po stronie tego, kto odlicza VAT
W dniu 25 kwietnia Ministerstwo Finansów I KAS ujawniły swoje stanowisko w kwestii dowodzenia zachowania należytej staranności przy odliczaniu VAT. Opracowanie nosi tytuł „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych" i jest kierowane organów podatkowych.
Podatnik wykreślony z rejestru VAT zachowuje prawo do odliczenia, jednak nie zawsze ? wyrok TSUE
7 marca 2018 roku TSUE wydał istotny wyrok dotyczący kwestii prawa do odliczenia w przypadku wykreślenia podatnika z rejestru VAT (C-159/17 (Dobre)). W przedmiotowym wyroku Trybunał rozważał, czy Dyrektywa 2006/112 stoi na przeszkodzie uregulowaniom krajowym, które pozwalają odmówić podatnikowi prawa do odliczenia w sytuacji, gdy został on wykreślony z rejestru VAT na skutek niezłożenia deklaracji VAT w terminie.
STIR - uszczelnianie systemu VAT: blokada konta możliwa już od 30 kwietnia 2018 (opublikowano w Rzeczpospolitej, 18.04.2018 r.)
Kantory jednak bez kas fiskalnych
Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie planowanego zwolnienia kantorów ze stosowania kas fiskalnych.
Obowiązek wysyłki JPK_VAT w okresie zwieszenia działalności gospodarczej
Począwszy od stycznia br. każdy podatnik VAT czynny jest zobowiązany do comiesięcznej wysyłki jednolitego pliku kontrolnego w strukturze JPK_VAT.
Przy ustalaniu obowiązku w powyższym zakresie należy kierować się wyłącznie kryterium posiadania statusu podatnika VAT- czynnego. JPK_VAT, jako „wyciąg” z danych zawartych w ewidencjach, na podstawie których sporządzana jest deklaracja podatkowa VAT, aktualnie ma obowiązek wysyłać każdy podatnik VAT czynny - bez względu na skalę i rodzaj prowadzonej działalności, wysokość uzyskiwanych przychodów, czy liczbę zatrudnianych pracowników.
Począwszy od stycznia br. każdy podatnik VAT czynny jest zobowiązany do comiesięcznej wysyłki jednolitego pliku kontrolnego w strukturze JPK_VAT.
Przy ustalaniu obowiązku w powyższym zakresie należy kierować się wyłącznie kryterium posiadania statusu podatnika VAT- czynnego. JPK_VAT, jako „wyciąg” z danych zawartych w ewidencjach, na podstawie których sporządzana jest deklaracja podatkowa VAT, aktualnie ma obowiązek wysyłać każdy podatnik VAT czynny - bez względu na skalę i rodzaj prowadzonej działalności, wysokość uzyskiwanych przychodów, czy liczbę zatrudnianych pracowników.
W uproszczeniu można przyjąć, iż wysyłka JPK_VAT jest powiązana z obowiązkiem składania deklaracji podatkowej VAT, gdyż dotyczy tych miesięcy, za które podatnik jest zobowiązany taką deklarację złożyć, czyli np.:
- jeżeli składana jest „zerowa” deklaracja VAT-7, należy przesłać odpowiednio „zerowe” JPK_VAT;
- jeżeli składana jest kwartalna deklaracja VAT-7K, podatnik wysyła miesięczne JPK_VAT, które powinny złożyć się na wartości wykazane w deklaracji kwartalnej.
Jak zatem należy postąpić w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, w odniesieniu do którego przepisy ustawy o VAT z zasady przewidują zwolnienie z obowiązku składania deklaracji?
Ministerstwo Finansów wyjaśniło tę kwestię w publikacji pt. „Kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT” z dnia 7 lutego 2018 r. (dostępnej na stronie www.mf.gov.pl)
Czytamy w niej, iż w sytuacji, gdy podatnik „z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia”. Jeżeli jednak w okresie takiego zawieszenia podatnik dokonuje czynności, które podlegają ujęciu w ewidencji VAT, wówczas ma również obowiązek złożyć deklarację VAT oraz wysłać JPK_VAT.
Warto przypomnieć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT a tym samym również z wysyłki JPK_VAT nie dotyczy:
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT);
- podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.
Faktura zbiorcza czy okresowa?
Od wielu lat mamy do czynienia z sytuacją, w której organy podatkowe odmawiają podatnikom możliwości stosowania przepisów o ciągłych dostawach towarów i takim świadczeniu usług, w tych przypadkach, w których istnieje możliwość wyodrębniania poszczególnych czynności składających się na realizowaną sprzedaż. Wskazują przy tym, że dla takiej sprzedaży może być wystawiana faktura zbiorcza.
Kasy fiskalne z papierową kopią posłużą dłużej niż pierwotnie planowano, ale nie lekarzom i prawnikom
Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu prowadzi prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT w zakresie wprowadzenia obowiązku stosowania tzw. „e-kas”.
Kiedy odliczyć VAT od zakupów objętych odwrotnym obciążeniem (opublikowano w Rzeczpospolitej, 25.10.2017 r.)
Korekty przy odwrotnym obciążeniu w budowlance
1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT oraz poprawę ściągalności tego podatku. Jedną ze zmian jest rozszerzenie zakresu stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia o transakcje, których przedmiotem są usługi budowlane.
Podzielona płatność w VAT
Przepisy unijne upoważniają państwa członkowskie UE do stosowania procedur uszczelniających system VAT. W Polsce od kilku lat funkcjonują już dwie z nich, tj. procedura „odwrotnego obciążenia” oraz „odpowiedzialność solidarna” nabywcy za zobowiązania z tytułu VAT dostawcy.
Od przyszłego roku planowane jest wprowadzenie kolejnej - tzw. „mechanizmu podzielonej płatności”.
Od sierpnia niższy limit TAX FREE
Wbrew wcześniejszym – głośnym – zapowiedziom, dotychczas nie obniżono minimalnej wartości zakupów uprawniającej podróżnego do otrzymania zwrotu podatku w procedurze TAX FREE. Oznacza to, że aktualnie nadal obowiązuje limit 300 zł.
Darmowe pakiety medyczne dla pracowników poza VAT (opublikowano w Rzeczpospolitej, 06.03.2017 r.)
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKiedy dokument jest pustą fakturą?
W ostatnim czasie wprowadzono szereg zmian przepisów mających na celu uszczelnienie sytemu VAT. Narzędziem służącym realizacji tych celów jest m.in. cały system sankcji oraz kar za nieprawidłowości w rozliczaniu podatku. W szczególności uwagę zwracają uregulowania dotyczące posługiwania się tzw. pustymi fakturami.
Przy przekazaniu upominków dla VAT liczy się cena jednostkowa
Konsekwencją istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie upominków dla kontrahentów jest równoczesny obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu ich przekazania.
VAT naliczony przy odwrotnym obciążeniu ? kiedy odliczyć?
Zasada neutralności VAT gwarantuje możliwość odliczenia każdej kwoty podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych na potrzeby działalności opodatkowanej tym podatkiem.
Zwykle kwoty podatku naliczonego wynikają bezpośrednio z otrzymanych dokumentów (faktur, dokumentów celnych). Nie dotyczy to jednak WNT oraz innych transakcji zakupowych, przy których obowiązek rozliczenia należnego VAT obciąża nabywcę lub odpowiednio usługobiorcę (importu usług oraz dostawy towarów i świadczenia usług dla których podatnikiem jest nabywca).
Od 2017 r. deklaracje VAT miesięczne oraz elektroniczne
Z dniem 1 stycznia 2017 r. wprowadza się zmiany do ustawy o VAT nakierowane na uszczelnienie sytemu podatku od towarów i usług
Projektowane zmiany przepisów o VAT w 2017 r.
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPakiety medyczne dla pracowników ? czy generują obrót zwolniony z VAT?
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPotencjalne użycie samochodu dla celów prywatnych ? ogranicza odliczenie VAT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZakup motocykla - ograniczone odliczenie VAT albo ewidencja przebiegu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówUsługi budowlane ? interpretacja ogólna Ministra Finansów w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówObrót Bitcoin stanowi transakcję zwolnioną z podatku VAT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówTowary niby takie same, a stawki podatku VAT różne
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówImport towarów - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOpłaty za media refakturowane na najemcę ze stawką 8%
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówBłędne oświadczenie rolnika bez negatywnych konsekwencji dla nabywcy (Rzeczpospolita, 17.08.2015)
Wystawiona korekta faktury VAT RR nie skutkuje obowiązkiem poprawiania wcześniejszych rozliczeń u kupującego płody rolne od ich producenta. Można je uwzględnić na bieżąco, jeżeli odbiorca został wprowadzony w błąd przez zbywcę.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Błędne oświadczenie rolnika bez negatywnych konsekwencji dla nabywcy, Rzeczpospolita, 17.08.2015
Pożyczka z zagranicy to import usług zwolnionych z VAT
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówSprzedaż samochodu ? wymagana aktualizacja formularza VAT-26
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówTermin odliczenia VAT z faktury otrzymanej z opóźnieniem
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówRozliczenie podatku od importu towarów w deklaracji VAT-7
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówPierwsze zasiedlenie dla VAT ? definicja w świetle najnowszego orzeczenia NSA
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKto będzie musiał kupić kasę fiskalną w przyszłym roku?
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówKategorie samochodów z pełnym odliczeniem VAT i bez ewidencji przebiegu
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOdliczanie VAT od samochodów wg Ministra Finansów
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówIle VAT odliczymy od wydatków związanych z samochodami po 31 marca 2014 r.?
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZwrot VAT dla osób fizycznych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówNa urlop służbowym autem bez konsekwencji w VAT (Rzeczpospolita, 25.02.2011)
Przez dwa najbliższe lata nieodpłatne wykorzystywanie niektórych samochodów służbowych dla celów prywatnych nie będzie opodatkowane. Mogą być jednak wątpliwości, jakich pojazdów to dotyczy.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Na urlop służbowym autem bez konsekwencji w VAT, Rzeczpospolita, 25.02.2011