Akcyza od energii w przypadku kilku generatorów wytwarzających łączną moc energii powyżej 1 MW.
Nie ma zwolnienia od akcyzy, w przypadku podatnika zużywającego energię wyprodukowaną w kilku generatorach o mocy poniżej 1MW. Tak przykładowo wynika z interpretacji z dnia 8 września 2022 r. Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB3-3.4013.183.2022.1.MK.
Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podatnik, który zamierza zbudować farmę fotowoltaiczną, która składać się będzie z generatorów o łącznej mocy powyżej 1 MW. Wszystkie generatory będą własnością Wnioskodawcy, a cała wyprodukowana przez te generatory energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby Wnioskodawcy w ramach planowanej działalności gospodarczej wykorzystującej taką energię.
Wnioskodawca uważał, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie zwolnienie od akcyzy przewidziane w § 5 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Przepis ten stanowi, że zwolnienia od akcyzy stosuje się do zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.
Podatnik przekonywał, że rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego stanowi jeden z aktów prawnych implementujących Dyrektywę Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Motyw 25 tej dyrektywy mówi, że: "W szczególności, połączone wytwarzanie ciepła i mocy oraz, w celu wspierania wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, odnawialne formy energii mogą kwalifikować się do preferencyjnego traktowania.
W ocenie Wnioskodawcy wprowadzone ograniczenie umożliwiające zwolnienie z akcyzy w postaci wymogu, by generatory, które produkują energię elektryczną na potrzeby podmiotu wytwarzającego tę energię, nie były o większej mocy niż 1 MW, nie implementuje dyrektywy w sposób właściwy i pełny. Dyrektywa ma na celu wspieranie alternatywnych źródeł energii, w tym źródeł odnawialnych. Produkcja energii z odnawialnych źródeł energii powinna być preferencyjnie traktowana, by sprzyjać rozwojowi infrastruktury OZE. Ustanowienie górnego limitu mocy generatorów produkujących energię na własne potrzeby nie realizuje celu tej dyrektywy, bo sprawia, że podmiot, który produkuje energię z OZE, nie może produkować jej w takiej ilości, jakiej potrzebuje, co nadto narusza konstytucyjną zasadę proporcjonalności.
Niestety organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy. Stwierdził, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, i że zwolnienie z akcyzy obejmuje podatnika zużywającego energię elektryczną wytworzoną w jednym lub kilku generatorach , o ile łączna moc użytkowanych generatorów, wytwarzających tą energię elektryczną, nie będzie przekraczać 1 MW.