Cash pooling wolny od PCC
W interpretacji indywidualnej z 1 kwietnia 2022 r. zn. 0111-KDIB2-3.4014.61.2022.1.JKU Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa cash poolingu na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych nie może stanowić ani umowy pożyczki, ani umowy depozytu nieprawidłowego.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wyjaśnił, że wraz z innymi podmiotami z grupy kapitałowej zamierza przystąpić do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową – zerowanie sald (umowy cash poolingu). Podmioty, które będą miały uczestniczyć w planowanej strukturze cash poolingu mają swoją siedzibę w Szwecji, Danii oraz Polsce. Dodatkowo Wnioskodawca zastrzegł, że w przyszłości do umowy będą mogły przystąpić inne podmioty z grupy kapitałowej. W ocenie Wnioskodawcy umowa tego rodzaju umowa jest umową nienazwaną, niestanowiącą zarówno umowy pożyczki w rozumieniu art. 720 Kodeksu cywilnego, jak i umowy depozytu nieprawidłowego w rozumieniu art. 845 Kodeksu cywilnego.
Wnioskodawca wskazywał, że zasadniczym elementem umowy cash poolingu jest wdrożenie procesu zarządzania posiadanymi na rachunkach bankowych środkami pieniężnymi oraz zadłużenia spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej, poprzez poprawę bieżących przepływów pieniężnych. W ten sposób dochodzić ma do koncentracji wszelkich środków pieniężnych spółek na jednym rachunku rozliczeniowym. Wnioskodawca również w sposób szczegółowy wyjaśnił, w jaki sposób saldo odsetek należnych/naliczonych będzie rozliczane i obsługiwane przez Pool Leadera oraz bank obsługujący rachunek główny oraz rachunki szczegółowe.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy usługi związane z zarządzaniem płynnością finansową poprzez metodę cash poolingu nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Wnioskodawcy.
Dyrektor KIS podkreślił, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy oraz umowy depozytu nieprawidłowego, jak również zmiany ww. umów. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu ma charakter enumeratywny. Tym samym, podatkowi od czynności cywilnoprawnych mogą podlegać wyłącznie czynności cywilnoprawne w tym katalogu wymienione.
Wprawdzie umowa cash poolingu jest umową nienazwaną, najbardziej zbliżoną swoją konstrukcją do umowy pożyczki, to jednak w ocenie Dyrektora KIS umowa ta umową pożyczki nie jest, gdyż nie wyczerpuje ustawowych jej znamion. W przypadku cash poolingu nie istnieje bowiem zobowiązanie do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot, gdyż uczestnik takiego rozwiązania posiadający wolne środki nie jest w stanie określić, czy i w jakiej wysokości środki te zostaną wykorzystane. Umowa cash poolingu nie spełnia również warunków depozytu nieprawidłowego, o którym mowa w art. 845 Kodeksu cywilnego.
Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że kompleksowa usługa zarządzania płynnością finansową, tj. umowa cash poolingu zawarta przez Wnioskodawcę nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem czynności cywilnoprawnych.