Cienka kapitalizacja - decyduje wielkość udziałów na moment udzielania pożyczki
Przepisy ustawy o CIT przewiduję ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek uzyskanych od podmiotów powiązanych. Aktualny poziom powiązań bezpośrednich i pośrednich określony jest na poziomie 25%.
Z ostatnich stanowisk organów podatkowych, jak i orzeczeń sądowych wynika, że dla celów podatkowych należy badać poziom powiązań na moment udzielania pożyczki a nie na moment spłaty odsetek. A to z kolei prowadzi do wniosku, że zmniejszenie wielkości udziału pożyczkodawcy, już po fakcie udzielenia pożyczki podmiotowi powiązanemu, nie pozwala na optymalizację podatkową zmierzającą do zaliczania w koszty podatkowe większej kwoty odsetek.
Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 61 stanowią, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę - w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek.
Na temat wykładni przedmiotowego przepisu orzekał w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1098/15 skład orzekający wskazał, że ograniczenia wynikające z cienkiej kapitalizację mają zastosowanie nawet wówczas, gdy wspólnik w momencie spłaty pożyczki ma mniej niż 25% udziałów.