Czekają nas kolejne zmiany w ordynacji podatkowej

08:41, 13.07.2022 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Rząd pracuje nad nowelizacją Ordynacji podatkowej.

W projekcie Ministerstwa Finansów do którego dotarł Portal „Dziennik Gazeta Prawna” przewidziano wiele zmian, istotnych zarówno dla fiskusa, jak i dla podatników.

Jedne z najważniejszych zmiany dotyczą przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz blokowania kont.

Obecnie wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe wstrzymuje bieg przedawnienia podatku. Zgodnie z treścią projektu, od czerwca 2023 r. ma się to zmienić.

Aktualnie obowiązujące przepisy dają urzędowi skarbowemu prawo do zablokowania konta przedsiębiorcy w przypadku podejrzenia o wyłudzenia skarbowe na 72 godziny. Za sprawą projektowanych przepisów czas ten ma się zwiększyć do 92 godzin. Po zmianach fiskus będzie mógł blokować przedsiębiorcom nie tylko rachunek firmowy, czy VAT, lecz również rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowej lokaty oszczędnościowej.

Po nowelizacji zaczną się przedawniać zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym. Obecny przepis, który stoi temu na przeszkodzie, jest sprzeczny z konstytucją, ale wciąż obowiązuje, bo jego sprzeczności z ustawą zasadniczą nie stwierdził formalnie Trybunał Konstytucyjny. Orzekają tak jedynie sądy, wywodząc swój wniosek z innego orzeczenia Trybunału.

Po zmianach, organ podatkowy będzie mógł zwolnić się z obowiązku zwrotu przedsiębiorcom nadpłaconego VAT lub akcyzy. Stanie się tak, jeżeli ciężar finansowy zawyżonego podatku poniósł już konsument, płacąc więcej za towar lub usługę. Zanim fiskus odmówi zwrotu nadpłaty, będzie musiał wykazać, że przedsiębiorca nie poniósł finansowego uszczerbku.

Zarówno zmiany w przedawnieniu, jak i niemal cała nowelizacja mają obowiązywać od 1 czerwca 2023 r.

Natomiast od 2024 r. weszłyby w życie zmiany w blokowaniu rachunków przedsiębiorcom.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl