Czy można zaprzestać stosowania kasy fiskalnej?
Z przepisów ustawy o VAT wynika obowiązek zarejestrowania na kasie rejestrującej każdej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Wyjątki od tej zasady określa rozporządzenie wykonawcze, w którym Minister Finansów (aktualnie na okres do końca 2021 r.) wskazał kategorie podatników oraz kategorie czynności zwolnionych z fiskalizacji oraz równocześnie określił towary i usługi, do których nie stosuje się tych zwolnień.
Wśród czynności zwolnionych wymienionych w załączniku do rozporządzenia wskazano m.in. (poz. 36) dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została wykonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Zwolnienie to znajduje zastosowanie wówczas, gdy w odniesieniu do danej transakcji łącznie spełniono następujące warunki:
- dostawa towaru następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi);
- zapłata za towar jest realizowana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy podatnika lub odpowiednio na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana,
- przedmiotem dostawy nie mogą być towary wyłączone ze zwolnienia z kas fiskalnych.
Co istotne, rozpoczęcie fiskalizacji sprzedaży wysyłkowej towarów nie pozbawia możliwości korzystania ze zwolnienia z kas w odniesieniu do transakcji, które powyższe warunki spełniają. Tym samym w stosunku do nich można zaprzestać fiskalizacji. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.623.2020.2.MS, stwierdzając, cyt. „wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zaprzestania prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej (…). Wnioskodawca ma/będzie miał prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży internetowej towarów (innych niż wymienione w § 4 rozporządzenia) dostarczanych za pośrednictwem firm kurierskich na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w oparciu o zapis § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r., poz. 2519), w sytuacji gdy zapłata za te towary wpływa w całości na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana. Zaznaczyć należy, że powyższe zwolnienie obowiązuje w obecnym stanie prawnym nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r.”
W załączniku do rozporządzenia uwzględniono zwolnienie z kas o podobnym charakterze dla usług (poz. 37). Obejmuje ono świadczenie usług, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
W tym przypadku, tak jak przy wysyłkowej dostawie towarów, zwolnienie z kas dotyczy konkretnych usług (innych niż wyłączone ze zwolnień), dla których spełniono warunki w zakresie otrzymania w całości zapłaty na rachunek bankowy oraz prowadzenia ewidencji identyfikującej otrzymane płatności z wykonanymi usługami. Zatem, podobnie jak w rozstrzygniętej przez organ sprawie, dopuszczalne jest zaprzestać fiskalizacji takich usług.
Niestety nie każda usługa opłacona na rachunek bankowy może korzystać ze zwolnienia. Oceniając tę możliwość należy mieć na uwadze § 4 rozporządzenia i pamiętać, że niektóre z towarów i usług podlegają bezwzględnemu obowiązkowi fiskalizacji (od pierwszej czynności).