Czy niebawem przestępstwa skarbowe nie będą podlegały przedawnieniu?
Zawieszenie terminów biegu przedawnienia przestępstw, w tym przestępstw skarbowych, w okresie stanów epidemii i zagrożenia epidemicznego zakłada poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.
Planowane zmiany są uzasadniane tym, że przedawnienie karalności przestępstw i przestępstw skarbowych z uwagi na realia epidemiczne utrudnia realizację jednego z podstawowych celów postępowania karnego, tj. uwzględnienie prawnie chronionego interesu pokrzywdzonego.
Projekt zakłada wprowadzenie art. 15zzr1 do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z tym przepisem w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.
W tym miejscu należy wspomnieć, że od 20 marca 2020 roku – na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia - na terenie Polski panuje stan epidemii. Przepisy te nie określają jednak, jak długo ten stan może potrwać, a to oznacza, że gdyby nowelizacja weszła w życie, doszłoby do przedłużenia zawieszenia biegu terminu przedawnienia przestępstw i przestępstw skarbowych nie wiadomo na jak długo.
Z art. 5 projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wynika, że zawieszenie biegu przedawnienia miałoby dotyczyć również przestępstw i przestępstw skarbowych, popełnionych przed wejściem w życie nowelizacji. Wyjątkiem miałaby być sytuacja, gdy termin przedawnienia zdążył już upłynąć.
Obecnie projekt (druk sejmowy nr 867) został skierowany do I czytania na posiedzenie Sejmu.