Data wydania towaru - kluczowa dla określenia momentu uzyskania przychodu
O dacie uzyskania przychodu nie zawsze decyduje moment przeniesienia własność rzeczy.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a CIT, momentem powstania przychodu jest co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
W praktyce określenie, kiedy następuje wydanie rzeczy może sprawiać wątpliwości, szczególnie wówczas kiedy przeniesienie własności ma miejsce w innym terminie niż faktyczne wydanie rzeczy.
Ta kwestia była przedmiotem zapytania wnioskodawcy, który sprzedawał turbiny wiatrowe, wraz z usługą montażu. Realizacja usługi polega na tym, że elementy turbin wiatrowych są dostarczane na miejsce instalacji w postaci gotowych modułów, które należy połączyć mechanicznie i elektrycznie w jedną całość. Dalej zaś następuje podłączenie przez Wnioskodawcę układów elektrycznych i elektronicznych oraz ich testowanie. Następnie uruchamiana jest cała turbina wiatrowa celem sprawdzenia jej pracy w warunkach rzeczywistych. Po pomyślnym zakończeniu testów, w tym, tzw. testów na zakończenie, wykonywanych w oparciu o z góry ustalone procedury przygotowywany jest raport z testów, który Spółka przekazuje tzw. Inżynierowi Kontraktu, działającemu w imieniu nabywcy turbin.
Uruchomienie turbiny wiatrowej dokumentowane jest każdorazowo tzw. raportem z uruchomienia (Commissioning Report, dokument TOR).
Z prawnego punktu widzenia, zgodnie z postanowieniami zawartych umów, przeniesienie na nabywcę własności poszczególnych elementów składowych turbin wiatrowych, wyposażenia lub innych elementów składowych przedmiotu dostawy realizowanej przez Spółkę następuje najczęściej po dostarczeniu tych elementów na miejsce montażu i otrzymaniu przez Spółkę nieodwołalnej płatności (zgodnie z harmonogramem płatności) części ceny kontraktowej, w zakresie w jakim pokrywa ona wartość dostarczonych elementów;
W ocenie wnioskodawcy momentem wydania rzeczy jest moment przeniesienia kontroli lub władztwa nad rzeczą, które będzie oznaczało, że nabywca będzie mógł korzystać z niego z wyłączeniem innych osób, pobierać pożytki i inne dochody, mieć możliwość przetwarzania go, zużycia, a nawet zniszczenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. W związku z powyższym, w tym stanie faktycznym, bez znaczenia pozostaje moment przeniesienia własności towarów. Moment wydania towarów będzie się więc wiązał z momentem przejęcia kontroli nad rzeczą. W związku z powyższym, jako moment wydania towaru należy rozumieć, w niniejszej sprawie, moment wydania dokumentu TOR, który potwierdza że turbina została uruchomiona, i umożliwia pozyskiwanie przez klienta energii elektrycznej.
W konsekwencji moment wydania rzeczy, będzie momentem uzyskania przez podatnika przychodu, o ile nie nastąpi wcześniej wystawienie faktury, lub też uregulowanie należności (mające charakter definitywny).
Interpretacja indywidualna z 2022-09-16 (0111-KDIB1-1.4010.378.2022.2.ŚS)
Podsumowując, określenie momentu wydania towaru każdorazowo wymaga analizy zasad realizacji transakcji, nie tylko w kontekście przeniesienia prawa własności towaru, ale też możliwości dysponowania tym towarem.