Deweloper jest również spółką nieruchomościową w rozumieniu ustawy o CIT

11:56, 16.05.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Badając, czy dany podmiot spełnia definicję spółki nieruchomościowej, czy też nie, należy brać pod uwagę wszystkie posiadane przed jednostkę nieruchomości, niezależnie od ich prezentacji bilansowej w majątku trwałym lub obrotowym. Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 6 maja 2022 r. Dyrektora KIS, znak: 0111-KDIB1-1.4010.523.2021.2.AW

Wnioskodawca chciał potwierdzić, że nie ma on statusy spółki nieruchomościowej a tym samym nie ciążą na nim obowiązki raportowania, o których mowa w art. 27 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik wskazał, że przedmiotem jego działalności i jest działalność deweloperska, tj. roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz ich sprzedaż. Wskazał, że wartość bilansowa jego aktywów stanowiących nieruchomości nie przekracza 10 000 000 zł. Przy czy wnioskodawca zastrzegł, że w jego ocenie, do wyliczenia limitu bierze pod uwagę jedynie nieruchomości ujęte w aktywach trwałych. Natomiast nieruchomości ujęte w aktywach obrotowych pomija się.

Niestety organ podatkowy stwierdził, że analizując limit 10 mln., w pojęciu wartości bilansowej nieruchomości mieszczą się także aktywa, które w bilansie ujęto jako aktywa obrotowe. Tak wynika z literalnej wykładni przepisu art. 4a pkt 35 lit. b ustawy o CIT, definiującego spółkę nieruchomościową. Ustawodawca posługuje się pojęciem "aktywów", nie dokonując podziału na aktywa trwałe i obrotowe. W związku z tym należy przyjąć, że ustalając wartość bilansową nieruchomości trzeba uwzględnić zarówno te nieruchomości, które w bilansie ujęto jako aktywa trwałe jak i aktywa obrotowe, np. produkty, zapasy, towary.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl