Dla kogo możliwy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od 2022 roku

08:05, 10.11.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od 2022 roku pojawią się nowe, niższe stawki podatku między innymi dla lekarzy i informatyków.

Nowe rozwiązania mogą być zachętą dla niektórych podatników, aby zamienić pracę etatową na indywidualną działalności gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że nie można korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu między innymi w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. 

W znowelizowanych przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pojawia się nowa definicja wolnego zawodu. Wolny zawód – oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Osoby wykonujące wolny zawód płacą podatek w formie ryczałtu w stawce 17% od przychodów.

Nowa, 14% stawka podatku będzie możliwa w odniesieniu do przychodów osiąganych ze świadczenia dla świadczenia:
a)  w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86),
b)  architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71),
c)  w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1);

Z kolei stawka 12 % przewidziana została dla podatników, którzy osiągają przychody ze świadczenia usług:
a) związanych z wydawaniem:
   -  pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
   -   pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
   -  pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Ustawodawca przewiduje również inne, dotychczasowe stawki, tj. 8,5%, 5,5%, 3%, 2% czy 10%, uzależnione od rodzaju przychodów osiąganych przez podatnik, który korzysta z tej uproszczonej formy opodatkowania.

Należy jednak pamiętać, że z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać podatnicy podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)  samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)  w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)  samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

Z ryczałtu nie mogą też korzystać podatnicy, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik, który chciałby korzystać z opodatkowania ryczałtem od 2022 roku powinien tą formę opodatkowania skutecznie wybrać. Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl