Do 15 października należy poinformować o zmianie urzędu na inny niż właściwy miejscowo

15:29, 09.10.2018 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

W stosunku do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro, automatycznie następuje zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na inny niż właściwy miejscowo.

Powyższe wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r.  w sprawie niektórych podatników i płatników w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz.U. z 2017 r. poz. 437 ze zm.).

Zaliczenie do kategorii podmiotów, w odniesieniu do których następuje zmiana właściwości organu podatkowego, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym  został spełniony warunek osiągnięcia przychodów netto na powyżej wskazanym poziomie. Powyższe oznacza, że z dniem 1 stycznia 2019 r. zmieni się właściwość urzędu skarbowego w odniesieniu do podmiotów, które przekroczyły limit przychodów netto w roku 2017.  Niezalenie od powyższego podmiot taki ma obowiązek zawiadomić w formie pisemnej dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie właściwości   do dnia 15 października  roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zaliczenie do kategorii dużych podmiotów z uwagi na przychody netto.  W odniesieniu do podanego powyżej przykładu zawiadomienie winno nastąpić do 15 października 2018 r.

W przypadku podatników w odniesieniu do których nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego istneje możliwość powrotu do pierwotnego urzędu w przypadku spadku przychodów w latach kolejnych. Zasadniczo jednak będzie to mogło nastąpić dopiero z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po upływie dwóch kolejnych lat podatkowych od objęcia właściwością przez inny niż miejscowo właściwy urząd. Powyższe oznacza, że w przypadku podatników, którzy właściwością nowego urzędu zostaną objęci z dniem 1 stycznia 2019 r. powrót do urzędu właściwego miejscowo będzie możliwy z dniem 1 stycznia 2022 r., pod warunkiem osiągniecia w 2019 r. oraz 2020 r. przychodów na poziomie mniejszym niż równowartość 5 mln euro. O okoliczności tej także będą zobowiązani powiadomić aktualnego naczelnika urzędu skarbowego do 15 października 2021 r.

Końcowo wskazać należy, że wartość przychodów netto należy ustalić w oparciu o sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z ustawą o rachunkowości, gdyby nie było to możliwe  w oparciu o zeznanie roczne CIT – 8, a gdyby to również nie było możliwe w oparciu o wielkość netto dokonanej dostawy towarów oraz świadczenia usług ustaloną na podstawie deklaracji dla podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia lub za cztery kwartały danego roku podatkowego. Kwotę 5 mln , wyrażoną w euro, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku podatkowego. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl