Dodatek węglowy wolny od podatku dochodowego
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 roku (Dz.U.2022.1692) o dodatku węglowym, która weszła w życie z dniem 12 sierpnia 2022 roku wprowadza tzw. dodatek węglowy.
Narzędzie to zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu ustawy ma na celu zapewnienie wsparcia dla niektórych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału. Dodatek węglowy wynosi 3000 złotych i może być przyznany jednorazowo.
Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków
Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.
Dodatek węglowy jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Regulacja ta wynika ze zmienionego ustawą o dodatku węglowym artykułu 52jc ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Treść tego artykułu do momentu zmiany wprowadzała jedynie zwolnienie z podatku dochodowego w odniesieniu do dodatku osłonowego, o którym mowa w ustawie o dodatku osłonowym. W wyniku aktualnej zmiany zwolnieniem z opodatkowania PIT został objęty zarówno dodatek osłonowy, jak i dodatek węglowy. Zgodnie z brzmieniem obowiązujących przepisów skorzystanie ze zwolnienia przez podatników nie jest uzależnione od spełnienia przez nich dodatkowych warunków.
Ustawa o dodatku węglowym wprowadza ponadto zmianę w artykule 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, że wskazane w ustawie regulacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają określone osoby niepełnosprawne. Warunkiem do skorzystania przez opiekunów osób niepełnosprawnych z ulgi rehabilitacyjnej jest to, aby w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczała określonej kwoty. Do dochodów tych nie zalicza się przykładowo alimentów na rzecz dzieci oraz dodatku osłonowego. Na skutek zmiany brzmienia przepisu do dochodu osób niepełnosprawnych nie jest ponadto wliczany dodatek węglowy.