Dopłata pracownikowi do MultiSportu z bieżących środków pracodawcy - bez składek na ZUS

10:34, 16.12.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Wartość świadczenia w postaci częściowego finansowania przez pracodawcę karty MultiSport nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy, na mocy § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o ile jest to świadczenie dodatkowe dla pracowników zagwarantowane postanowieniami regulaminu wynagradzania.

Powyższe znajduje potwierdzenie w wyjaśnieniach ZUS - pismo z dnia 23 listopada 2022 r. WPI/200000/43/1207/2022. We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przez ZUS, czytamy, że przedsiębiorca chce umożliwić pracownikom zakup Karty MultiSport po cenach niższych niż detaliczne. W tym celu ma zamiar zawrzeć umowę o świadczenie usług z oraz będzie współfinansować koszty usługi. Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Zawarcie przez Przedsiębiorcę umowy o świadczenie usług prowadzić będzie w aspekcie finansowym do osiągnięcia korzyści polegającej na uprawnieniu do skorzystania z usług sportowych po cenach niższych niż detaliczne. Osoby chcące przystąpić do programu będą partycypować w zakupie Karty MultiSport w określonej wysokości biorąc pod uwagę wartości karty, a różnicę będzie dopłacał zakład pracy, która będzie opodatkowana przychodem pracownika. Wszystkie dodatkowe świadczenia dla pracowników uregulowane są w Regulaminie Wynagradzania.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

ZUS potwierdza, że konstrukcja powyższego przepisu wskazuje, że jeśli świadczenia (korzyści) uzyskiwane przez pracownika z tytułu stosunku pracy wynikają z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagrodzeniu, regulujących uprawnienie do ich zakupu po cenach niższych niż detaliczne (częściową odpłatność pracownika) - to korzystają one z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Korzyść uzyskana przez pracownika musi przy tym przybrać formę niepieniężną, tj. formą zakupu po cenach niższych niż detaliczne ceny artykułów lub usług.

Na podstawie przedmiotowego przepisu, składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiącego korzyść materialną wynikającą regulaminu wynagradzania, a polegającą na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową ich odpłatnością. Częściowa ich odpłatność może polegać na partycypowaniu pracownika (choćby symbolicznym) w pokryciu kosztów zakupu artykułów, przedmiotów lub usług.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl