Dywidenda z Wielkiej Brytanii nie jest zwolniona z CIT w Polsce
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pociągnęło za sobą zmiany w zakresie podatku dochodowego.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są przewidziane pewne preferencje dotyczące relacji z podmiotami z innych krajów Unii Europejskiej, ewentualnie krajami, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powoduje jednak, że te preferencje nie będą obowiązywały.
Jednym z przykładów jest zwolnienie z opodatkowania w Polsce dywidendy wypłacanych przez spółki zagraniczne, które mają rezydencję w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (art. 20 ust. 3 CIT).
Oczywiście w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która to jednocześnie nie stała się członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego wydaje się że to zwolnienie nie dotyczy dywidend wypłacanych przez podmioty z wielkiej Brytanii.
Należy jednocześnie wskazać na art. 20 ust. 14 ustawy o CIT, który obliguje odpowiednio stosować tą preferencję również do podmiotów wskazanych w załączniku nr 4 do ustawy. Ten załącznik w poz. 24 odnosi się do spółek ustanowionych według prawa Wielkiej Brytanii.
Powyższa problematyka była przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji, który został złożony przez polską spółkę, która miała otrzymać dywidendę od spółki brytyjskiej. Wnioskodawca powołał się na wskazane powyżej przepisy wykazując, że zgodnie z nimi dywidenda nie będzie opodatkowana w Polsce.
Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. W ocenie organu decydujące znaczenie ma to, że od 2021 r. Wielka Brytania nie należy do UE i EOG. Tak więc nie jest możliwe stosowanie tej preferencji, ponieważ spółka wypłacająca dywidendę nie ma siedziby w państwie należącym do UE/EOG - tym samym nie spełnia warunku o którym mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 CIT. Dyrektor KIS wskazał, że art. 20 ust. 14 wskazuje jedynie jakie podmioty mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania otrzymywanych przez nich dywidend.
Interpretacja indywidualna 2022-03-07 (0111-KDIB2-1.4010.573.2021.1.MK)
Podobne wnioski należy wyciągnąć również w zakresie podatku u źródła. Tutaj również możliwe jest stosowanie zwolnienia z poboru podatku u źródła, które dotyczy sytuacji uzyskiwania określonego dochodu przez podmiot, który ma rezydencję podatkową w innym kraju UE/EOG. Również w tym przypadku pomimo że przepisy odsyłają do załącznika do ustawy, gdzie są ujęte podmioty ustanowione na podstawie prawa brytyjskiego, to jednak podmioty takie nie będą miały rezydencji na obszarze UE a tym samym wypłacany im dochód nie może korzystać ze zwolnienia z poboru podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 3 i art. 22 ust. 4 CIT.
Jednocześnie nadal możliwe jest korzystanie z preferencji wynikających z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.