Działalność do 1050 zł miesięcznie bez obowiązku rejestracji i składek ZUS
26 stycznia 2018 Sejm uchwalił ustawę Prawo przedsiębiorców będącą jedną z pięciu ustaw wprowadzanych w ramach tzw. „Konstytucji Biznesu”. Art. 5 tej ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości prowadzenia przez osoby fizyczne tzw. „działalności nierejestrowej”, zdefiniowanej jako działalność na najmniejszą skalę z miesięcznym przychodem do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku limit ten wynosi 1050 zł).
Działalność nierejestrowa dotyczy drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych (np. drobnego handlu czy sporadycznego udzielania korepetycji). Działalność taka nie będzie uznawana za działalność gospodarczą – nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Od dochodów z takiej działalności trzeba będzie jednak zapłacić podatek – dochody te opodatkowane będą na zasadach ogólnych.
Z takiej formy działalności będą mogły skorzystać te osoby fizyczne, które w ostatnich 60-ciu miesiącach nie prowadziły działalności gospodarczej. Jednocześnie przewidziano przepis przejściowy stanowiący, że przepisy o działalności nieewidencjonowanej stosuje się również do działalności wykonywanej przez osoby, które w okresie 1 roku przed dniem wejścia w życie ustawy nie były wpisane do CEIDG lub które zostały wykreślone z CEIDG więcej niż 1 rok przed dniem wejścia w życie ustawy, nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy wykonywały działalność gospodarczą.
Począwszy od dnia, w którym przychód z prowadzonej działalności przekroczy próg 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, działalność taka będzie uznawana za działalność gospodarczą. W terminie 7 dni od tego dnia osoba wykonująca działalność gospodarczą musi złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jednocześnie, przedsiębiorcy którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, przez pierwsze pół roku od dnia rozpoczęcia tej działalności, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne. W kolejnych dwóch latach dla przedsiębiorców przewidziano preferencję w postaci możliwości płacenia niższych składek ZUS.
Działania takie mają stanowić zachętę do zakładania działalności gospodarczej oraz ułatwić mikroprzedsiębiorcom start w biznesie.
Przepisy o działalności nierejestrowej nie będą stosowane do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Za działalność nieewidencjonowaną nie będzie mogła być także uznana działalność wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
29 stycznia Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.