Estoński CIT ? mechanizm odliczenia podatku już od zaliczek na poczet dywidendy

14:41, 20.06.2022 Natalia Ołówko - doradca podatkowy

W interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2022 r. 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mechanizm odliczenia w estońskim CIT dotyczy każdej wypłaty podzielonego zysku, a więc także zaliczek na poczet dywidendy.

Estoński CIT, ze względu na zmiany w przepisach obowiązujące od 2022 roku, zyskał na popularności wśród podatników. Niemniej występowały kwestie, które budziły liczne wątpliwości – m.in. możliwość odliczenia od PIT wspólnika części podatku CIT należnego od spółki w przypadku wypłat zaliczek na poczet zysku.

Tzw. mechanizm odliczenia reguluje art. 30a ust. 19 ustawy o PIT. Jak stanowi ten przepis w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT), jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (stawka 10% obowiązująca w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności), albo
2)  70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (stawka 20% obowiązująca w przypadku pozostałych podatników).

Począwszy od tego roku brzmienie zmienił także art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.

W poprzednim brzmieniu ww. przepis stanowił nie o „wypłatach należności z tyt. podzielonych zysków spółki”, a o „wypłatach należności z tytułu dywidend”.

Wątpliwości, co do zastosowania ww. regulacji w odniesieniu do wypłat wspólnikowi zaliczek na poczet dywidendy, wynikały z dotychczasowych stanowisk organów podatkowych. W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 stycznia 2022 r., 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ, wydanej jeszcze w odniesieniu do przepisów w poprzednim brzmieniu, uznał on, że brak jest możliwości zastosowania ww. mechanizmu odliczenia w odniesieniu do wypłacanych udziałowcom zaliczek na poczet dywidendy pochodzących z zysku osiągniętego w trakcie pierwszego roku opodatkowania ryczałtem, bowiem odliczenie to stosowane jest wyłącznie do dywidendy wypłaconej z zysków opodatkowanych ryczałtem, co oznacza że nie ma zastosowania do zaliczkowej wypłaty dywidendy.

Wydawało się, że nowe brzmienie przepisów nie zmieniło jednak podejścia organów podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentował bowiem analogiczne stanowisko również w interpretacji indywidualnej z dnia 5.05.2022 r., 0113-KDIPT2-3.4011.121.2022.3.IR, wydanej już w aktualnym stanie prawnym. Wskazał wówczas, że skoro w art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT jest mowa o uwzględnieniu mechanizmu odliczenia w stosunku do opodatkowania PIT wypłat należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, to brak jest możliwości zastosowania tego mechanizmu do wypłat zaliczek na poczet dywidendy, bowiem następuje ona przed wypłatą podzielonych zysków.

Natomiast odmienne, a tym samym korzystne dla podatników, stanowisko wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2022 r. 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR. Spółka, która dopiero planuje skorzystanie z opodatkowania w formie tzw. estońskiego CIT, zadała pytanie czy jeżeli w trakcie stosowania takiej formy opodatkowania wypłaci udziałowcom zaliczki na poczet przyszłej dywidendy, będzie miała prawo pomniejszyć zaliczki na PIT z tytułu otrzymanych przez udziałowców zaliczek o kwotę, o której mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, tj. o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału danego udziałowca w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego Spółki?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w tym przypadku stwierdził, że Spółka może zastosować tzw. mechanizm odliczenia wynikający z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT w odniesieniu do opodatkowania PIT otrzymanych przez udziałowców zaliczek na poczet dywidendy. Argumentując swoje stanowisko powołał się m.in. na treść objaśnień podatkowych z 23 grudnia 2021 r., "Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek", gdzie wskazano, że dla celów estońskiego CIT wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Powyższe stanowisko daje nadzieję, że zapoczątkowane zostało nowe podejście organów podatkowych do omawianego problemu. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl