Estoński CIT w wyjaśnieniach KIS ? transakcje do opodatkowania

09:24, 14.10.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2022 r. 0111-KDIB1-2.4010.189.2022.2.AK, wyjaśnił kilka problematycznych kwestii w zakresie kwalifikacji niektórych operacji, zdarzeń czy transakcji dla potrzeb zdefiniowania ukrytych zysków, jak też wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Z przedmiotowej interpretacji wynikają między innymi następujące wnioski:

Wynajem mieszkania od Spółki wspólnika nie jest ukryty zyskiem - o ile wspólnik płaci Spółce czynsz na warunkach rynkowych.

Cytat; „Do ukrytych zysków zalicza się między innymi nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Zatem w sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz wspólnika przewyższa wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce. Jednakże czynsz najmu płacony przez Wspólnika na rzecz jego Spółki (lub odwrotnie) nie spełni dyspozycji art. 28m ust. 3 pkt 3 ustaw o CIT, o ile ustalony został na warunkach rynkowych. W konsekwencji w przypadku gdy kwota czynszu najmu lokalu mieszkalnego wynajmowanego przez Spółkę udziałowcowi Spółki odpowiada średnim cenom rynkowym na terenie miejscowości, w której znajduje się nieruchomość to czynsz taki nie podlega opodatkowaniu ryczałtem jako ukryty zysk”.

50% kosztów używania samochodów osobowych używanych przez pracowników bez ewidencji przebiegu pojazdu - co prawda nie zalicza się do ukrytych zysków, ale zalicza się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, które również podlegają opodatkowaniu estońskim cit.

 Cytat: ”Stwierdzić należy, że wydatki i odpisy amortyzacyjne na samochody osobowe i inne składniki majątku wykorzystywane przez pracowników niebędących udziałowcami, zatrudnione na podstawie umów o pracę, zarówno do działalności gospodarczej jak i do celów prywatnych wspólników bez prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, powinny zostać opodatkowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą”.

Koszty usług gastronomicznych i cateringowych nie są ukrytym zyskiem, o ile są one ponoszone na rzecz pracowników oraz kontrahentów, w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi przez pracownika.

Cytat: „W opisie stanu faktycznego wskazali Państwo, że z uwagi na powierzone na podstawie umów o pracę zadania, bliscy członkowie rodziny udziałowców (pracownicy) uczestniczą w spotkaniach z kontrahentami, za które Spółka ponosi koszty usług cateringowych lub koszty przyjęcia kontrahentów w restauracjach. Spotkania te nie noszą znamion wystawnych przyjęć, a jedynie zwyczajowych obiadów lub kolacji uzależnionych od rangi spotkania. Powyższe wydatki stanowią koszty reprezentacji. W świetle powyższego, skoro jak wskazuje Wnioskodawca, wydatki na usługi cateringowe lub koszty przyjęcia kontrahentów w restauracjach są związane z uczestnictwem w spotkaniach z kontrahentami i są wykonywane w ramach obowiązków wynikających z umów o pracę, to w takim przypadku wydatki takie nie będą stanowić ukrytych zysków. Zatem należy się z Państwem zgodzić, że wydatki poniesione z tytułu uczestnictwa w spotkaniach z kontrahentami udziałowców oraz osób bliskich (rodzice) - powołanych i upoważnionych do reprezentacji na podstawie umów o pracę zawartych z Wnioskodawcą, za które Spółka ponosi koszty usług cateringowych lub koszty przyjęcia kontrahentów w restauracjach nie stanowią ukrytych zyski w myśl 28 m ust. 3 ustawy o CIT i nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek”.

Koszty podróży służbowych pracowników, którzy są jednocześnie rodziną dla wspólnika nie stanowią ukrytych zysków

Cytat:Z opisu stanu faktycznego wynika, że z uwagi na powierzone na podstawie umów o pracę zadania bliscy członkowie rodziny udziałowców (rodzice) jako pracownicy uczestniczą w wyjazdach zagranicznych z uwagi na konieczność: udziału w negocjacjach kontraktów, udziału w targach kosmetycznych, procesach certyfikacji produktów itp. Wydatki te dotyczą podróży służbowych. Stwierdzić należy, jeżeli ww. wydatki faktycznie dotyczą podróży służbowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są związane z prywatnymi wyjazdami udziałowców i podmiotów powiązanych z nimi (w analizowanej sprawie rodziców udziałowców) to wydatki takie nie będą stanowić ukrytych zysków w myśl art. 28j ust. 1 pkt ustawy o CIT”.

Koszty wydanych bezpłatnie produktów, towarów i materiałów są ukrytym zyskiem wówczas kiedy spółka przekazuje produkty na potrzeby akcji dobroczynnych i charytatywnych uzyskując z tego tytułu korzyści wizerunkowe

Cytat: ”Wydania własnych produktów jako materiałów testowych dla blogerów, tik-tockerów oraz osób opiniotwórczych w celu uzyskania pozytywnych opinii w mediach społecznościowych czasopismach oraz innych środkach masowego przekazu oraz wydanie własnych produktów jako materiały do testowania dla kontrahentów i potencjalnych klientów na targach i różnego rodzaju spotkaniach promocyjnych i branżowych oraz w ramach akcji promocyjnych organizowanych przez sieci handlowe i prasę branżową – nie stanowią ukrytych zysków. Niewątpliwie mają związek z prowadzoną działalnością, zatem nie mogą zostać uznane za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Natomiast koszty wydanych bezpłatnie produktów, towarów i materiałów są ukrytym zyskiem wówczas kiedy spółka przekazuje produkty na potrzeby akcji dobroczynnych i charytatywnych. Wówczas wydatki nie pozostają w związku działalnością gospodarczą, lecz są związane z działalnością dobroczynną i charytatywna, która jest przeciwieństwem działalności gospodarczej”.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl