Faktura z błędnym określeniem przedmiotu sprzedaży nie daje prawa do odliczenia VAT

11:39, 13.11.2017 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Jednym z obowiązkowych elementów faktury jest wskazanie nazwy towaru lub usługi. Podanie na fakturze błędnej nazwy dokonanej czynności, może skutkować brakiem prawa do odliczenia u odbiorcy faktury.

Mając na uwadze, że faktura ma odzwierciedlać faktyczny przebieg transakcji, wskazywana nazwa powinna być zgodna z rzeczywistością – pozwalająca w prawidłowy sposób zidentyfikować przedmiot transakcji. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą narażać na problemy zarówno wystawcę faktury - któremu „wolno” wystawiać wyłącznie prawidłowe faktury, jak i jej odbiorcę - dla którego błędne określenie przedmiotu sprzedaży może stanowić przyczynę wyeliminowania faktury z odliczenia VAT.

Ważność kwestii prawidłowego określenia przedmiotu sprzedaży w treści faktury potwierdził WSA w wyroku z dnia 12 września 2017 r. (sygn. akt 420/17; wyrok nieprawomocny). Sprawa dotyczyła skargi na indywidualną interpretację, w której organ podatkowy odmówił potwierdzenia istnienia prawa do odliczenia VAT z faktur, na których wystawca błędnie wskazuje nazwę towaru lub usługi, w następujących przypadkach:
-  z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych oraz spotkań biznesowych, dla udokumentowania których wnioskodawca otrzymuje faktury, na których organizator wyszczególnia w odrębnych pozycjach świadczenia składające się na zamówioną usługę (usługa organizacji, wynajem pomieszczeń, transport, gastronomia, hotel), stosując stawki VAT właściwe dla tych świadczeń,  
-  z  tytułu nabycia usług cateringowych, które na fakturze zostały określone jako usługi gastronomiczne.

W stosunku do takich faktur sąd administracyjny poparł stanowisko organu podatkowego stwierdzając, że w sytuacji otrzymania tego rodzaju błędnych dokumentów „podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż wystawione faktury w rzeczywistości nie odzwierciedlają wykonanych czynności”.

Okoliczność, że w treści faktur wymieniano usługi gastronomiczne i hotelowe, zdaje się nie mieć znaczenia do oceny sądu. Podkreślenia wymaga to, iż rozstrzygnięcie sądu oparte jest na ustaleniu, że podatnik faktycznie zakupił inną usługę, niż ta, która została wskazana w treści faktury. W tym kontekście, nie oceniając czy zakup sam w sobie daje prawo do odliczenia związanego z nim podatku, sąd stwierdził jedynie, że odliczenie nie może nastąpić na podstawie takiej błędnej faktury.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl