Fakturowanie - zaliczka i dostawa w tym samym miesiącu
W myśl przepisów ustawy o VAT podatnik ma obowiązek potwierdzić fakturą zaliczkową otrzymanie wcześniejszej zapłaty na poczet przyszłej sprzedaży w tych przypadkach, w których sprzedaż ta wymaga potwierdzenia obowiązkową fakturą (każda sprzedaż na rzecz podatników oraz osób prawnych, WSTO opodatkowane w kraju oraz WDT).
Wyjątek stanowią transakcje przy których otrzymanie wcześniejszej zapłaty nie wiąże się z powstaniem obowiązku rozliczenia VAT, czyli WDT oraz m.in. dostawy mediów, najmu, leasingu.
W interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2022 r. Dyrektor KIS po raz kolejny potwierdził, że w przypadku, w którym zapłata zaliczki oraz dostawa/wykonanie usługi mają miejsce w tym samym miesiącu nie ma konieczności wystawiania odrębnych faktur zaliczkowej i rozliczeniowej. Wystarczające jest wystawienie jednej faktury dokumentującej sprzedaż, zawierającej dodatkowo informację o otrzymanej zaliczce (dacie i kwocie otrzymanej zaliczki oraz zawartej w niej kwocie podatku). Jak stwierdził organ w uzasadnieniu stanowiska, cyt.: „jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki i dokonania dostawy towarów powstaje w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) możecie Państwo zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawiania faktury zawierającej elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy, w której uwzględnicie całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki lub zaliczek). W takim przypadku właściwe jest dokumentowanie dokonania transakcji poprzez wystawienie jednego dokumentu – faktury rozliczeniowej, której treść będzie poszerzona o dane wskazane w art. 106f ustawy, tj.: kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto.”
Rozwiązanie wydaje się być uproszczeniem, niemniej jednak w konkretnych przypadkach, gdy zaliczka i sprzedaż nastąpią w jednym miesiącu, przy podejmowaniu decyzji o wystawieniu albo niewystawieniu odrębnej faktury zaliczkowej należałoby uwzględnić kwestię waluty transakcji.
Możliwość wystawienia jednej faktury po zrealizowaniu zaliczkowanej dostawy/usługi nie wyłącza bowiem obowiązku przeliczenia waluty obcej dla potrzeb VAT wg właściwego jej kursu (z zasady będzie to średni kurs danej waluty ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego). Oznacza to, że przy częściowej zaliczce na poczet transakcji rozliczanej w walucie obcej, do przeliczenia zaliczki właściwy będzie kurs z dnia poprzedzającego jej otrzymanie, natomiast w pozostałym zakresie – z dnia poprzedzającego dokonanie dostawy lub odpowiednio wykonanie usługi.
Rozwiązanie przewidujące wystawienie jednej faktury dla potwierdzenia transakcji w ramach której zaliczka i sprzedaż nastąpiły w jednym miesiącu sprawdzi się zatem przy transakcjach realizowanych w walucie polskiej oraz przy transakcjach w walucie obcej przy zaliczce obejmującej 100% ceny.