Faktury ustrukturyzowane wkrótce obowiązkowe, póki co dobrowolne z drobną zachętą
Podmiot, który dobrowolnie zdecyduje się na wystawiania faktur ustrukturyzowanych otrzyma szybciej zwrot VAT.
Projekty dotyczące wprowadzenia centralnego rejestru faktur, do którego miały być wysyłane wystawione faktury pojawiały się już w latach wcześniejszych. Aktualnie projektowane rozwiązanie zasadniczo różni się od wcześniejszych, przewiduje bowiem posługiwanie się fakturami ustrukturyzowanymi, wystawianych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur.
System ten będzie systemem teleinformatycznym służącym m.in. do:
- wystawiania i dostępu do faktur ustrukturyzowanych przez podatnika lub podmioty uprawnione,
- otrzymywania faktur ustrukturyzowanych,
- przechowywania faktur ustrukturyzowanych,
- analizy i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych,
- powiadamiania podatnika albo podmiotu uprawnionego do wystawienia faktury ustrukturyzowanej o (a) dacie i czasie wystawienia faktury ustrukturyzowanej oraz numerze identyfikującym ją, (b) odrzuceniu faktury.
Nowela ma wejść w życie od 1 października br. Przewiduje przy tym dobrowolne korzystanie z faktur ustrukturyzowanych, dla odbiorców którzy zaakceptują taką formę wystawiania dla nich faktur.
Zachętą przystąpienia do systemu jest możliwość uzyskania zwrotu VAT w terminie 40 dni, istotne – w kontekście ostatnich zmian – uproszczenie przy rozliczaniu ustrukturyzowanych korekt zakupnych in minus, które będą rozliczane w dacie otrzymania.
Faktura ustrukturyzowana jest uznana za wystawioną i otrzymaną w dniu przydzielenia przez Krajowy System e-Faktur numeru identyfikującego tę fakturę.
Temat faktur ustrukturyzowanych dzisiaj jeszcze może wydawać się jeszcze odległy. Pamiętajmy jednak, że z początkiem 2023 r. planowane jest wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, a wystawioną w tym systemie fakturę można porównać do e-paragonów – raz wystawionej nie da się cofnąć czy poprawić, będzie ją można jedynie skorygować.