Grupy VAT ? od stycznia 2023 r. i z dodatkowymi obowiązkami

08:18, 13.07.2022 Natalia Ołówko - doradca podatkowy

Weszła w życie ustawa z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. 2022 poz. 1301).

Pośród zmian znalazły się istotne modyfikacje w zakresie dotychczasowych założeń dotyczących grup VAT, m.in. przesunięto termin, od którego podatnicy będą mieli możliwość ich tworzenia na 1 stycznia 2023 r.

Wprowadzenie na grunt polskiego prawa podatkowego możliwości tworzenia grup VAT przewiduje ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U poz. 2105 z późn. zm.) – czyli ustawa zawierająca regulacje prezentowane pod szyldem tzw. „Polskiego Ładu”.

Umożliwienie polskim podatnikom tworzenia grup VAT było podyktowane chęcią pójścia w ślady 18 innych państw Unii Europejskiej, które już dają możliwość stosowania analogicznych systemów wspólnego rozliczania podatku VAT przez grupę podmiotów powiązanych – opcję wprowadzenia takiego rozwiązania przewiduje unijna dyrektywa VAT. Podstawowym założeniem tego systemu jest uproszczenie rozliczeń w zakresie podatku VAT między członkami tej grupy, którymi mogą być podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie  – wzajemne transakcje w obrębie takiej grupy podmiotów mają być neutralne na gruncie VAT.

Pierwotnie regulacje umożliwiające polskim podatnikom tworzenie grup VAT miały obowiązywać od 1 lipca 2022 r., jednakże w myśl postanowień powołanej na wstępie ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. 2022 poz. 1301), termin ten przesunięto na 1 stycznia 2023 r.

Przesunięcie terminu wprowadzenia tego rozwiązania to jednakże niejedyne zmiany w zakresie regulacji odnoszących się do polskich grup VAT. Do przepisów, które mają wejść w życie począwszy od przyszłego roku, dodano przepis precyzujący, iż nowo utworzona grupa VAT będzie wstępować w prawa i obowiązki członków tej grupy w zakresie podatku na okres, w jakim grupa ta posiada status podatnika.

Zmiany obejmą również zasady prowadzenia ewidencji czynności dokonywanych między członkami grupy VAT. Co prawda czynności te nie będą wykazywane w „standardowej” ewidencji VAT, jednakże członkowie grupy VAT będą musieli prowadzić specjalną ewidencję dostaw towarów i świadczenia usług dokonywanych na rzecz innych członków danej grupy VAT. Zgodnie ze zmienionymi regulacjami, od 1 lipca 2023 r. zakres i zasady prowadzenia tej ewidencji dodatkowo ulegną modyfikacjom.

Tym samym, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. taka ewidencja będzie przekazywana organowi podatkowego wyłącznie na jego żądanie, w terminie 7 dni od jego doręczenia i będzie musiała zawierać co najmniej:
1)  nazwę i NIP nabywcy;
2)  datę dokonania i zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi;
3)  nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
4)  miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
5)  kwotę należności ogółem.

Z kolei od 1 lipca 2023 r. członkowie grupy VAT będą mieli obowiązek bez wezwania przesyłać prowadzoną ewidencję do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Zmienią się także informacje, które należało będzie w tej ewidencji zawrzeć. Będą to co najmniej dane dotyczące:
1)  rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
2)  członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności,
3)   dokumentów potwierdzających dokonanie czynności.

Szczegółowy zakres powyższych danych oraz sposób ich wykazywania ma zostać określony w drodze rozporządzenia. 

Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień, który aktualnie podlega konsultacjom. Z projektem mogą się Państwo zapoznać pod linkiem.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl