Jak odzyskać zapłacone składki za marzec?

10:51, 07.05.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Podmioty uprawnione do zwolnienia ze składek ZUS, które zapłaciły składki za marzec mogą je odzyskać pod warunkiem, że zawnioskują o zwrot nadpłaty za marzec przed upływem terminu płatności składek za miesiąc kwiecień (odpowiednio do 10 albo 15 maja).

W myśl przepisów ustawy o COVID-19 określone grupy płatników składek (zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 ubezpieczonych oraz samozatrudnieni) mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r.

Rzecz w tym, że zwolnienie dotyczy jedynie składek nieopłaconych, zatem ich uregulowanie pozbawia tego zwolnienia.

Wyjątek dotyczy jedynie składek zapłaconych za marzec 2020 r. Złożenie wniosku o zwolnienie RDZ obejmującego ten miesiąc pozwala bowiem skorzystać ze zwolnienia pomimo dokonania płatności. Jednakże powstała nadpłata, przy braku innej dyspozycji ze strony zainteresowanego, zostanie zarachowana na poczet składek za przyszłe okresy, czyli co do zasady za kwiecień. W przypadku zapłaty  składek ZUS za kwiecień – tutaj w drodze zarachowania - nie będzie już możliwości odzyskania pieniędzy.

Aby zapobiec takiemu zarachowaniu konieczne jest złożenie wniosku do ZUS o zwrot nienależnie opłaconych składek jeszcze przed upływem terminu płatności składek za miesiąc kwiecień.

Zatem podmiot uprawniony do zwolnienia z opłacania składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r., który opłacił „niepotrzebnie” składki za marzec, w celu skorzystania ze zwolnienia w pełnym zakresie musi:
-  złożyć WNIOSEK o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec–maj 2020 r. (formularz RDZ),
-  złożyć WNIOSEK o zwrot nienależnie opłaconych składek za marzec przed upływem terminu płatności składek ZUS za kwiecień 2020 r. (formularz EZS-P bądź odpowiednio RZS-P).

Podstawa prawna: art. 113 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl