Jakie zmiany w VAT od października?

08:27, 06.09.2021 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Z dniem 1 października br. mają wejść w życie przepisy tzw. pakietu SLIM VAT 2. Na chwilę obecną ustawa z zmieniająca z dnia 11 sierpnia ustawę o VAT oraz ustawę Prawo bankowe nie została jeszcze opublikowana, ale jest już podpisana przez Prezydenta, co pozwala sądzić, że wynikające z niej uproszczenia będą obowiązywały od czwartego kwartału tego roku.

Zmiany objęte ustawą zmieniającą z dnia 11 sierpnia 2021 r. dotyczą m.in.:

Termin rozliczenia korekty in minus przy WNT, imporcie usług oraz dostawach dla których podatnikiem jest nabywca

Nowela wprowadza przepis, na podstawie którego termin rozliczenia korekty in minus (zmniejszającej podstawę opodatkowania) przy WNT, imporcie usług oraz dostawie dla której podatnikiem jest nabywca, przypada w okresie, w którym zaistniała przyczyna korekty.

Dotychczas kwestia ta nie była uregulowana.

Rozliczenie w jednym okresie VAT należnego i naliczonego z tytułu WNT, importu usług i dostawy dla której podatnikiem jest nabywca

Uchylone zostają przepisy ustawy o VAT uzależniające prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ww. transakcji w tym samym okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z VAT należnym, od terminu złożenia rozliczenia z wykazanym podatkiem należnym.

Po zmianie, okoliczność, czy rozliczenie następuje w pierwotnej deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, czy też poprzez korektę tej deklaracji złożoną po kilku miesiącach ,nie będzie miała znaczenia dla możliwości odliczenia podatku naliczonego w jednym okresie, wraz z podatkiem należnym.

Zmiana powodowana orzeczeniem TSUE w sprawie w sprawie C-895/19, w którym Trybunał stwierdził, że przy transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem uzależnianie terminu odliczenia VAT od terminu łożenia rozliczenia jest niezgodne z Dyrektywą VAT.

Odliczenie podatku poprzez korektę deklaracji podatkowej

W przypadku, w którym podatnik nie odliczy podatku naliczonego w deklaracji składanej na bieżąco, będzie mógł zrealizować przysługujące mu prawo poprzez korektę deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia albo, przy rozliczeniach miesięcznych, za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, zaś podatnicy kwartalni – za jeden z dwóch kolejnych okresów.

Aktualnie okresem właściwym do odliczenia VAT naliczonego poprzez korektę deklaracji jest wyłącznie  okres, w którym powstało to prawo.

Rozliczenie VAT od importu towarów, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy w korekcie deklaracji

W przypadku, gdy podatnik nie rozliczy podatku należnego (w całości lub w części) od importu towarów, do którego zastosowano art. 33a ustawy o VAT, będzie miał możliwość jego rozliczenia w korekcie deklaracji, jeżeli ta zostanie złożona w terminie 4 miesięcy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w imporcie tych towarów.

Obecnie, w odniesieniu do kwoty podatku należnego nierozliczonego w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, podatnik traci prawo do rozliczenia VAT należnego wykazanego w zgłoszeniu celnym w trybie z art. 33a ust. 1 ustawy.

Oświadczenie o dobrowolnym opodatkowaniu dostawy nieruchomości w akcie notarialnym

Przy dostawie budynków, budowli lub ich części objętych zwolnieniem określonym w akt. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia), zgodne oświadczenie o wyborze dobrowolnego opodatkowania takiej dostawy  strony będą mogły złożyć również w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów.

Na dotychczasowych zasadach, wybór opodatkowania będzie mógł też nastąpić poprzez złożenie oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowemu właściwemu dla nabywcy przed dniem dostawy.

Wydłużenie terminu do złożenia VAT-26

Zgłoszenie pojazdów samochodowych na VAT-26 „do pełnego odliczenia VAT”, będzie mogło nastąpić w terminie do 25 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Niezachowanie tego terminu spowoduje, że pojazd będzie uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej od pierwszego dnia miesiąca, w którym informacja VAT-26 o sposobie jego wykorzystywania zostanie złożona.

Zgłoszenie zmiany wykorzystywania pojazdu poprzez aktualizację VAT-26 powinno natomiast nastąpić do końca miesiąca, w którym zmiana ta nastąpiła.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, informację VAT-26 składa się w terminie 7 dni od pierwszego wydatku, zaś zgłoszenie zmiany musi nastąpić przed dniem zaprzestania wykorzystywania samochodu wyłącznie w działalności gospodarczej.

Zmiana warunków stosowania ulgi na złe długi

Z katalogu warunków uprawniających wierzyciela do zmniejszenia sprzedaży z tytułu tzw. ulgi na złe długi uchylono wymogi, aby na dzień dostawy oraz dzień poprzedzający złożenie deklaracji, w której uwzględniono korektę, dłużnik posiadał status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

Korekta będzie mogła dotyczyć faktur, dla których od końca toku ich wystawienia nie upłynęło 3 lata (obecnie – 2 lata).

Nowela dopuszcza korektę również w odniesieniu do sprzedaży zrealizowanej na rzecz innych podmiotów niż czynni podatnicy VAT. Korekt taka będzie mogła zostać dokonana, jeżeli:
1)  wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub
2)  wierzytelność została wpisana do rejestru długów prowadzonego na poziomie krajowym, lub
3)   wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką na podstawie odrębnych przepisów

Ponadto ustawa nowelizująca:
-  umożliwia podatnikowi przekazywanie środków pomiędzy rachunkami VAT prowadzonymi dla niego w różnych bandankach,
-   w doprecyzowuje pojęcia „państwa członkowskiego” oraz „terytorium Unii Europejskiej” - dla potrzeb transakcji WDT oraz WDT będą one obejmowały terytorium Irlandii Północnej,
-  dookreśla zasady identyfikacji tzw. dostawy ruchomej przy transgranicznych transakcjach łańcuchowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl