Kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r. dla kolejnych branż
Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą obowiązkowe dla kolejnych przedsiębiorców.
Kasy fiskalne online przesyłają dane o sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa KAS. Pierwsze kasy online pojawiły się u niektórych podatników od początku 2020 r., a kolejne podmioty miały zostać objęte tym obowiązkiem 1 lipca 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. Ze względu na pandemię terminy te zostały przesunięte o pół roku odpowiednio do 1 stycznia 2021 r. oraz 1 lipca 2021 r.
Terminy wprowadzenia kas fiskalnych online określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 roku w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących posiadających elektroniczny lub papierowy zapis kopii.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek stosowania kas online mają firmy branży gastronomicznej, hotelarstwa oraz sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych online mają również firmy świadczące usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (siłownie, kluby fitness).
Branże, których nie objęto obowiązkową wymianą kas fiskalnych na kasy fiskalne online mają możliwość stosowania tradycyjnych kas do momentu potrzeby wymiany pamięci lub ich zużycia. Nabycie tradycyjnych kas fiskalnych możliwe jest do końca 2022 roku. Od 2023 roku możliwy będzie jedynie zakup kasy fiskalnej online.
Przedsiębiorcy wymieniający kasę fiskalną na kasę fiskalną online mogą skorzystać z ulgi podatkowej na wymianę kasy fiskalnej wynoszącej 90% ceny zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł netto. W przypadku gdy kwota ulgi jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
W zakresie stosowania ulgi zostały wydane w lipcu 2019 r. objaśnienia (link) wyjaśniające zasady skorzystania z ulgi np. przy zakupie na raty.
Podmiot wymieniający kasę musi kupić urządzenie posiadające potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar, a następnie zawrzeć umowę z serwisantem posiadającym wymagane uprawnienia i zadbać o stałe i bezpieczne łącze WiFi z Internetem. Na końcu konieczne jest przeprowadzenie instalacji oraz fiskalizacji kasy przez serwisanta.
Po zarejestrowaniu kasy fiskalnej online podmiot powinien wyrejestrować starą kasę składając wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji do Urzędu Skarbowego.