Kolejne zmiany w podatku CIT

15:19, 15.04.2020 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Zmniejszenie wymogów dla podatkowych grup kapitałowych i przesunięcie terminów w obszarze cen transferowych - to kolejne zmiany, które wprowadza się do przepisów ustawy o podatku CIT.

Zawieszenie niektórych warunków funkcjonowania PGK

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis art. 38n, na podstawie którego czasowo nie będą musiały być spełnione niektóre warunki niezbędne do funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej. Powyższe dotyczy następujących warunków:
-  brak straty spółek tworzących grupę we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa (tj. art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. d),
-  udział dochodów w przychodach (liczony na poziomie grupy) musi wynosić co najmniej 2% przychodów (art. 1a ust. 2 pkt 4 CIT).

Powyższa preferencja (czyli funkcjonowanie podatkowej grupy kapitałowej pomimo niespełnienia powyższych warunków), będzie miała zastosowanie dla podatników, którzy w 2020 r. ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Ci podatnicy, pomimo tego że w roku podatkowym, który trwał w trakcie 2020 r. nie będą spełniać ww. warunków funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej mają zachować status PGK.

Pojęcie „negatywnych konsekwencji ekonomicznych” nie posiada ustawowej definicji – co oznacza, że podatnicy, które pomimo poniesienia straty nadal będą chciały tworzyć PGK, będą musiały wykazać wpływ epidemii na ich działalność.

Przedłużenie terminu do sporządzenia dokumentacji cen transferowych

Przedłużeniu ulega termin do wypełnienia niektórych obowiązków w zakresie cen transferowych, które mogą dotyczyć podatników zarówno podatku PIT, jak i podatku CIT. W tym zakresie dokonano nowelizacji art. 31z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 ze zm.) (ustawa o COVID-19).

Obecnie na podstawie art. 31z ustawy o COVID-19 do końca września 2020 r. jest przedłużony termin do złożenia informacji o cenach transferowych (TP-R), dla podatników których rok podatkowy rozpoczął się po 31.12.2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Co do zasady ta informacja powinna być złożona w terminie do końca 9 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za który jest składana.

Aktualnie uchwalona zmiana przedłuża:
do końca września 2020 r. termin do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych (local file)– powyższe ma dotyczyć podatników których rok podatkowy rozpoczął się po 31.12.2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Ogólny termin na złożenie tego oświadczenia upływa z końcem 9 miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, za który jest ono składane. Pomimo tego, że powyższy przepis mówi o przedłużeniu terminu na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej, to z uwagi na to że ustawy o podatkach dochodowych nie wskazują odrębnego terminu na sporządzenie dokumentacji (jest on dorozumiany, w określonym terminie podatnik musi oświadczyć o sporządzeniu dokumentacji, tak więc powinien ją posiadać), to również termin na sporządzenie dokumentacji lokalnej również ulega przedłużeniu. Na powyższe rozumienie wskazuje również uzasadnienie projektu.
do końca grudnia 2020 r. termin na sporządzenie dokumentacji grupowej cen transferowych (master file) dla podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31.12.2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Ogólny termin na sporządzenie tej dokumentacji upływa z końcem 12 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za który jest sporządzana dokumentacja.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl