Kolejne zmiany w Prawie Gospodarczym
Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadza kolejne zmiany w prawie gospodarczym.
Rady nadzorcze - posiedzenia na odległość
Obowiązująca od 31 marca ustawa o COVID-19, wprowadziła możliwość odbywania posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez organy zarządzające oraz nadzorcze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii, tj. w szczególności w trybie telekonferencji albo wideokonferencji.
Ustawa nowelizująca uzupełnia powyższą regulację poprzez zapis, iż rada nadzorcza będzie mogła podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość także w sprawach, dla których umowa (statut) spółki przewiduje głosowanie tajne, o ile żaden z członków rady nadzorczej nie zgłosi sprzeciwu.
Podstawa prawna: art. 222 § 41 oraz art. 388 § 31 Kodeksu spółek handlowych
Doręczenie hybrydowe
Zgodnie z ustawą nowelizującą do 30 września 2020 r. w ramach realizacji zadań przeciwdziałania COVID-19 powierza się operatorowi wyznaczonemu (operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025 jest Poczta Polska) dostarczenie przesyłek listowych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zwanej „przesyłką hybrydową”.
Odwzorowania cyfrowe powstałe w ramach realizacji przesyłki hybrydowej mają moc równą mocy dokumentów w postaci papierowej, z których zostały wykonane. Poczta Polska zapewnia możliwość odbioru przesyłki hybrydowej, pod warunkiem jednoznacznej identyfikacji odbiorcy, co w praktyce będzie wymagało posiadania Profilu Zaufanego. Przesłane w ten sposób listy będą uważane za doręczone.
W projekcie doprecyzowano, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę i upoważni operatora wyznaczonego do obioru przesyłek poleconych celem ich przetworzenia i doręczenia w postaci dokumentów elektronicznych na skrzynkę elektroniczną adresata.
Podstawa prawna: art. 15 zzu1 ustawy nowelizującej