Kolejne zmiany w ustawie o PIT

15:12, 15.04.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadza zmiany w ustawie o PIT m.in. w obszarze składania indywidualnych zeznań podatkowych.

Zmiana umożliwia przekazanie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego również w odniesieniu do zeznań podatkowych złożonych po 30 kwietnia a przed 1 czerwca 2020 r.

Przypomnijmy, że na podstawie z art. 15zzj ustawy o COVID-19, mamy przedłużony termin do złożenia zeznań podatkowych do 31 maja 2020 r. Nowe uregulowania stanową, że złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy. W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.

Aktualnie do ustawy o PIT, wprowadzono dodatkowo przepis art. 52v stanowiący, że 1% podatku należnego organ podatkowy przekazuje na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, na podstawie wniosku wypełnionego w:
1)  zeznaniu podatkowym złożonym do dnia 1 czerwca 2020 r. albo w korekcie tego zeznania złożonej do dnia 30 czerwca 2020 r.;
2)  oświadczeniu, o którym mowa w art. 45c ust. 3a, złożonym do dnia 1 czerwca 2020 r. 

Warto zauważyć, że przytoczony powyżej przepis, art. 15zzj ustawy o COVID-19, nie stanowi o przesunięciu terminu na zapłatę podatku, a jedynie o przesunięciu terminu na złożenie rozliczenia rocznego. Zatem w przypadku złożenia rozliczenia podatkowego w zakresie PIT, po 30 kwietnia a przed 1 maja, podatnik nie będzie ponosił sankcji karno-skarbowych za nieterminowe rozliczenie się z urzędem skarbowym. Jednak w przypadku dopłaty podatku po 30 kwietnia, podatnik co do zasady powinien liczyć się z obowiązkiem zapłaty odsetek od zaległości podatkowych od nieterminowej wpłaty podatku.

Uwaga! Z nieoficjalnych informacji wynika, że Minister Finansów planuje wydać rozporządzanie w sprawie zaniechania poboru odsetek od zaległości podatkowych od zobowiązań w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynikających z zeznań podatkowych uregulowanych w okresie po 30 kwietnia a przed 1 czerwca 2020 r. Jeżeli takowe rozporządzanie zostanie wydane, wówczas podatnicy nie będą obciążani również odsetkami od zaległości podatkowych z tytułu dopłat podatku dokonanych w okresie do 1 czerwca 2020r.

Zwolnienie ze składek ZUS a przychód?

Warto zwrócić uwagę na przepis, który nawiązuje do ewentualnych skutków podatkowych zwolnienia przedsiębiorców i płatników z opłacania składek do ZUS w miesiącach marzec, kwiecień i maj.

Znowelizowany przepis art. 31zx. ustawy o COVID-19, wskazuje, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Umorzenie pożyczki nie jest przychodem

Z kolei w art. 15 zzd ust. 10 ustawy o COVID-19, zapisano, że przychód z tytułu umorzenia pożyczki, o które może ubiegać się mikroprzedsiębiorca nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl