Kompleksowa usługa nie umożliwi odliczenia alkoholu
Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił interpretację Dyrektora KIS z lutego 2018 r., w której organ zgodził się z Wnioskodawcą co do prawidłowości odliczenia całości podatku VAT naliczonego od usługi kompleksowej, nawet gdy składową tej usługi były usługi gastronomiczne i hotelowe.
Zasadą jest, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowym posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób lub usług noclegowych nabywanych w celu ich odsprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a (art. 88 ust. 1 ustaw o VAT). Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania, jeżeli przedmiotem zakupu jest usługa kompleksowa.
Wnioskodawca prowadził działalność w zakresie m.in. promocji, marketingu i reklamie produktów leczniczych. Jedną z form promocji miała być organizacja eventów dla przedstawicieli branży medycznej, na których to eventach prezentowano w szczególności prawidłowe zasady stosowania produktów leczniczych. Dodatkowo Wnioskodawca organizował również integracyjne eventy pracownicze, których celem było szkolenie pracowników, podsumowanie wyników pracy czy wskazanie planów dalszego rozwoju firmy.
Zarówno eventy branżowe, jak i eventy pracownicze organizowane były przez podmioty zajmujące się organizacją tego typu wydarzeń. Wnioskodawca wskazywał, że organizator wykonywać będzie świadczenie kompleksowe, w skład którego wchodzić będzie szereg elementów składowych, takich jak usługi noclegowe i gastronomiczne. Jednakże we wniosku podkreślono, że zakup tych usług nie jest głównym świadczeniem nabywanym przez Wnioskodawcę, gdyż ich nabycie miało mieć wyłącznie pomocniczy charakter, służący realizacji celu, jakim jest udział uczestników w evencie lub integracja pracowników.
Wprawdzie w interpretacji indywidualnej wydanej w 2018 r. Dyrektor KIS przyznał rację Wnioskodawcy, który twierdził, że przysługiwać mu będzie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w całości na zasadach ogólnych, to jednak Szef Krajowej Administracji Skarbowej z takim stanowiskiem się nie zgodził.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wprawdzie potwierdził, że wydatki poniesione na organizację eventów mają związek z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy, a tym samym przysługiwać mu będzie prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji, to jednak prawo to nie będzie przysługiwać w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu, z uwagi na brak związku pomiędzy poniesieniem tych wydatków z czynnościami opodatkowanymi wnioskodawcy. Zdaniem organu nie istnieje bowiem wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanych eventów.
Zmiana interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 11 maja 2022 r. zn. DOP7.8101.157.2020.HEMD