Kontrowersyjne rozporządzanie przeniesione do ustawy
Ustawa z dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin (2022 poz. 558), przenosi treść rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, do przepisów ustawy o PIT.
Aktualna podstawa prawna do ograniczenia wysokości zaliczek na PIT, będzie wynikała z art. 53a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Płatnicy zatem, nadal, do końca 2022 r,. nie mogą pobierać zaliczki na podatek od przychodów określonych w art. 31 i art. 34 ust. 1 oraz z umów zlecenia w części stanowiącej nadwyżkę:
1) kwoty zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów obliczonej zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w dniu, w którym zaliczka jest pobierana, nad
2) kwotą zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów obliczoną zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2021 r., pomniejszoną o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2021 r.
Nadwyżkę zaliczki niepobraną i niewpłaconą płatnik pobiera dopiero w miesiącu, w którym wystąpiła ujemna różnica między:
1) kwotą zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów obliczoną zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w dniu, w którym zaliczka jest pobierana, a
2) kwotą zaliczki na podatek dochodowy od tych przychodów obliczoną zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2021 r., pomniejszoną o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2021 r.
- przy czym poboru tej nadwyżki zaliczki dokonuje się do wysokości tej ujemnej różnicy.
Przedmiotowe ograniczenia mają zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy pobieranych w miesiącu, w którym podatnik uzyskał od płatnika przychody określone w art. 31 lub art. 34 ust. 1 lub z umów zlecenia określonych w art. 13 pkt 8 w wysokości nieprzekraczającej 12 800 zł, przy czym limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła tych przychodów.
Uwaga! Aktualnie już, zgodnie ze zmienionymi przepisami każdy pracownik i zleceniobiorca ma prawo do złożenia wniosku o nieprzedłużanie terminów do pobrania różnicy w zaliczkach. W przypadku pracowników etatowych nie ma znaczenia, czy u danego płatnika jest, czy tez nie, PIT-2.
Zgodnie z art. 53a ust. 9 ustawy o PIT, w przypadku gdy podatnik złożył płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o nieprzedłużanie terminów, o których mowa w art. 31, art. 38 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1, przepisów ust. 1-8 nie stosuje się najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik otrzymał ten wniosek.