Korekta wstępna na CIT/KW - Estoński CIT

11:06, 18.02.2022 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Podatnicy, którzy wybrali od 1 stycznia 2022 r. opodatkowanie na zasadach ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT, muszą do końca marca sporządzić CIT/KW.

CIT/KW - jest to informacja o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Informacja CIT/KW jest załącznikiem do zeznania rocznego CIT-8, w której wykazuje się wyniki z obliczenia tzw. korekty wstępnej. Jest to jeden z obowiązków podatnika, który wybiera opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek. Informacja ta powinna zostać sporządzona oraz złożona do organu podatkowego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, wraz z zeznaniem rocznym sporządzanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Powyższy obowiązek wynika z przepisów art. 7aa ust.1 ustawy z dnia 15 marca 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Zgodnie z uregulowaniami, podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem sporządzić informację o przychodach i kosztach oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. W informacji CIT/KW podatnik wykazuje przychody oraz koszty, o których mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 1 i 2, oraz ustala podatek należny od dochodu stanowiącego różnicę między tymi przychodami a tymi kosztami.

Z powyższych uregulowań wynika zatem, iż podatnik, który wybrał estoński CIT od 1 stycznia 2022 roku, sporządzając zeznanie podatkowe CIT-8 za 2021 r. w terminie do końca marca, ma obowiązek, wraz z tym zeznaniem, złożyć informację CIT/KW. W informacji tej należy zaraportować przychody i koszty powstałe z odmiennego rozliczenia niektórych operacji gospodarczych na gruncie prawa podatkowego oraz bilansowego. Dochód powstały z takich różnic podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w stawce 19%. Podatek ten podlega jednak wpłacie dopiero w momencie zakończenia korzystania z opodatkowania w formie estońskiego CIT, a dokładnie z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Od powyższej zasady jest jednak istotny wyjątek. Mianowicie zgodnie z art. 7aa ust. 5 pkt 1 ustawy o CIT, w przypadku stosowania opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w sposób nieprzerwany przez okres dłuższy niż cztery lata  zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygasa w całości.

W CIT/KW wykazuje się:
A. przychody, o których mowa w art. 12 ust. 1, w kwocie odpowiadającej:
a) przychodom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz
b)   kosztom zaliczonym do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz

 B. koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15, w kwocie odpowiadającej:
a)  przychodom zaliczonym do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1, w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały uwzględnione w wyniku finansowym netto podatnika zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz
b) kosztom uwzględnionym, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w wyniku finansowym netto podatnika za lata podatkowe poprzedzające pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli dotychczas nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15.

Dla prawidłowego sporządzanie informacji CIT/KW istotne znaczenie mają również postanowienia wynikające z art. 7aa ust. 3 ustawy o CIT. Wynika z nich, że przepisów w zakresie omawianej korekty wstępnej nie stosuje się do przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 4, oraz kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych przychodów i kosztów, które podlegają rozliczeniu w innych terminach lub okresach zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Zatem, że przy sporządzaniu CIT/KW, nie należy brać pod uwagę wszystkich operacji, które mogą mieć wpływ na różnice pomiędzy wynikiem bilansowym a podstawą opodatkowania roku poprzedzającego wejście w estoński CIT. Dla wyliczenia korekty bierzemy pod uwagę tylko takie zdarzenia i operacje, których skutkiem było lub będzie, powstanie przychodu podatkowego lub powstanie kosztu podatkowego w innym momencie, w porównaniu do ujęcia skutków tych samych zdarzeń w przychodach lub kosztach bilansowych.

Uwaga! W CIT/KW wykazujemy przychody i koszty z takich zdarzeń, które powodują powstanie przychodu lub kosztu uzyskania przychodów w świetle ustawy o CIT.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w Przewodniku od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r.[1] efektem korekty wstępnej przychodów i kosztów jest wyeliminowanie:
- podwójnego opodatkowania tych samych przychodów,
- możliwości nieuwzględnienia w rozliczeniu podatkowym określonych przychodów,
- podwójnego odliczenia tych samych kosztów
- możliwości nieuwzględnienia w rozliczeniu podatkowym określonych kosztów.


[1] Przewodnik ten stanowi ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienie podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl