Koszty nabycia uprawnień zawodowych przez przedsiębiorcę
Wydatki na nabycie uprawnień zawodowych nie mogą być kosztem podatkowym.
Osoby, które zamierzają rozpocząć działalność w danym zakresie bardzo często muszą posiadać określone kwalifikacje zawodowe, wykazać się odpowiednią wiedzą czy posiadać określoną praktykę zawodową. W związku z powyższym przedsiębiorcy muszą ponosić określone wydatki związane, np. z opłatą egzaminacyjną, zakupem materiałów szkoleniowych, czy wpisem na listę osób posiadających określone uprawnienia. Wydatki te często są ponoszone jeszcze w okresie kiedy dana osoba nie posiada uprawnień zawodowych, których uzyskanie warunkuje możliwość rozpoczęcia pracy zarobkowej w danym zawodzie.
Powyższy problem dotyczy np. osób zamierzających uzyskać uprawnienia notarialne. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora KIS złożyła osoba która uzyskała uprawnienia notariusza i zamierzała założyć własną kancelarię notarialną. Zadał pytanie czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki jakie ponosił przed założeniem działalności, w tym opłaty za przystąpienie do aplikacji notarialnej oraz egzaminu notarialnego.
W interpretacji z 5 maja 2021 r. (0115-KDIT3.4011.172.2021.1.KR) dyrektor KIS odmówił zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, które podatnik poniósł w latach poprzedzających założenie działalności gospodarczej. Tym samym wydatki były poniesione w roku podatkowym, w którym nie istniało takie źródło przychodów jak działalność gospodarcza.
Ewentualną kwestią pozostałaby wobec tego kwestia rozpoznania w kosztach podatkowych tych wydatków, które zostały poniesione w tym samym roku co działalność gospodarcza.
Należy wskazać, że organ podatkowy nie odnosił się szczegółowo do kwestii, czy przedmiotowe wydatki są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie bowiem istnieje ryzyko że organy będą uznawać, że wydatek ma osobisty charakter (ponieważ zawód notariusza nie musi być koniecznie wykonywany w ramach własnej kancelarii gospodarczej).
Niestety stanowisko organów podatkowych w tym zakresie jest już ugruntowane na niekorzyść podatników. Wydatki na uzyskanie uprawnień są bowiem niezbędne do tego, aby podatnik legalnie prowadził działalność gospodarczą w danym obszarze, a w konsekwencji uzyskiwać przychody. Należy więc uznać że związek z prowadzoną działalnością jest wyraźny.
Tożsame ryzyko występuje również w przypadku kształcenia się osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, a zdobywa nową wiedzę w celu zwiększenia swoich kwalifikacji i wzrostu konkurencyjności prowadzonej działalności. W takiej sytuacji organy mogą uznać, że szkolenie jest wydatkiem o charakterze osobistym. Wobec tego nie jest możliwe zaliczenie przedmiotowych wydatków do kosztów.