Kurs właściwy dla przeliczenia korekty cen transferowych
Dla korekty cen transferowych o charakterze przychodowym właściwym kursem jest kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty korygującej.
Wśród zmian w podatkach dochodowych, które zostały wprowadzone w ramach nowych przepisów o cenach transferowych znalazły się zmiany w przepisach regulujących zasady dokonywania korekty.
W tym zakresie zostały wskazane warunki, które muszą być spełnione przez taką korektę, aby była ona przypisywana do roku, w którym realizowano korygowane transakcje (a nie roku w którym korekta jest dokonywana).
Taka korekta jest dokonywana na podstawie noty korygującej, a nie faktury. Co istotne taka korekta może mieć charakter zbiorczy – czyli nie koryguje się cen poszczególnych transakcji realizowanych między podmiotami powiązanymi, a rentowność całej współpracy między tymi podmiotami.
Korekta cen transferowych nie musi dotyczyć wyłącznie transakcji między podmiotami krajowymi, dlatego może pojawić się problem zastosowania właściwego kursu, jeżeli dokumenty rozliczeniowe są wystawione w walucie obcej.
Ten problem był przedmiotem interpretacji indywidualnej z 28 lipca 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.155.2020.3.MK). We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że właściwym kursem do przeliczenia korekty cen transferowych powinien być kurs z dnia poprzedzającego wystawienia dokumentu korygującego cenę transferową. W ocenie podatnika, fakt, że korektę ujmuje się w przychodach roku podatkowego w którym realizowano transakcję, nie powoduje, że wówczas został uzyskany przychód. Ponieważ korekta dotyczyć może operacji realizowanych w danym okresie (a nie tylko jednej transakcji) nie jest możliwe zastosowanie kursu właściwego dla korygowanej transakcji. W ocenie podatnika nota księgowa jest dokumentem potwierdzającym możliwość rozliczenia tego przychodu, dlatego też właściwym kursem będzie kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty.
Organ zaakceptował stanowisko wnioskodawcy, odstępując od uzasadnienia.