Kursy waluty przy korektach in minus dotyczących WDT oraz WNT

14:51, 15.01.2021 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

W myśl ogólnej zasady przeliczania waluty dla potrzeb VAT (podstawy opodatkowania i kwoty podatku) przeliczenie to powinno nastąpić wg kursu średniego danej waluty ogłaszanego przez NBP (albo kursu wymiany waluty ogłaszanego przez EBC) na ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego.

Jak odczytywać powyższą regułę w przypadku korekt WDT, WNT?

W odniesieniu do korekt faktur dotyczących WDT oraz WNT organy podatkowe interpretowały ją dotychczas w ten sposób, że do takich korekt związanych z okolicznościami istniejącymi na moment wystawienia faktury pierwotnej (przyczyny pierwotne, np. błędna cena lub ilość), rozliczanymi w okresie, w którym ujęto fakturę pierwotną, do przeliczenia kwoty korekty należy stosować kurs historyczny. Z kolei korekty wystawione w związku ze zdarzeniami mającymi miejsce po sprzedaży i wystawieniu faktury (np. wynegocjowanie wyższej ceny ale również zwroty czy rabaty), skoro korekta jest ujmowana na bieżąco w związku z jej wystawieniem (WDT), bądź odpowiednio otrzymaniem (WNT), do jej przeliczenia należy stosować nowy kurs waluty ustalony w odniesieniu do daty korekty.

Rozumowanie to jest słuszne w przypadku korekt zwiększających podstawę opodatkowania (in plus, gdyż w odniesieniu do zwiększenia można twierdzić, że obowiązek podatkowy w tym zakresie powstał w związku z zaistnieniem nowego zdarzenia i wystawieniem korekty.

Trudno natomiast zgodzić się z nim, jeżeli chodzi o korekty in minus, zmniejszającymi jedynie podstawę opodatkowania dla transakcji, z tytułu której obowiązek ten powstał w całości w związku z wystawieniem faktury pierwotnej. Wystawieniu korekty in minus nie towarzyszy żadne zdarzenie identyfikowane jako mogące rodzić obowiązek podatkowy w VAT, zatem zasadne jest ich przeliczanie wg kursu historycznego, właściwego dla obowiązku podatkowego powstałego w związku z wystawieniem faktury pierwotnej.

Takie też stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ostatnio wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 9.12.2021 r. (0114-KDIP1-2.4012.411.2020.1.PC), wskazując, że w przypadku korekty powodującej obniżenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (…) w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)”.

Zatem dla przeliczenia korekt zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu WDT oraz WNT z zasady właściwym będzie pozostawał kurs waluty ustalony dla faktury pierwotnej (historyczny). Wyjątek stanowią korekty dokumentujące rabaty (bonusy) przyznawane w łącznej wartości  w odniesieniu do wszystkich transakcji zrealizowanych w danym okresie. W takim przypadku zwykle nie jest możliwe ustalenie kwoty rabatu przypadającego na poszczególne dostawy i dopuszczalne jest przeliczenie korekty in minus dla potrzeb VAT wg kursu waluty ustalonego w odniesieniu do daty tej korekty.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl