Ministerstwo Finansów czeka na propozycje sposobów weryfikacji kontrahentów w VAT
Ministerstwo planuje wydać objaśnienia podatkowe dotyczące należytej staranności w VAT i oczekuje w tym zakresie propozycji podatników co do sposobów weryfikacji kontrahentów dla potrzeb odliczenia VAT naliczonego.
Ostanie zmiany przepisów w zakresie uszczelniania systemu VAT oraz częste przypadki kwestionowania przez organy podatkowe odliczeń podatku naliczonego po stronie uczciwie działających przedsiębiorców, w sytuacjach, gdy sprzedawcy działali nielegalnie spowodowały, że w zasadzie każdy, kto korzysta z odliczenia naraża się na ryzyko.
Odliczenie nie powinno być wprawdzie kwestionowane, jeżeli podatnik pozostawał w dobrej wierze, czyli nie wiedział i nie mógł wiedzieć, że sprzedawca działa w celu osiągnięcia korzyści podatkowej. Mówiąc w uproszczeniu – zachował należytą staranność. Problem w tym, że nie jest wiadome, co pod pojęciem „należytej staranności” rozumieją organy podatkowe. W praktyce zdarza się bowiem, że każde działanie podatnika w zakresie weryfikacji kontrahenta (który ostatecznie okazał się być oszustem) jest interpretowane na niekorzyść nabywcy, jako:
- wyraz wątpliwości, co do uczciwości kontrahenta – co już powinno powstrzymać podatnika przed nawiązaniem współpracy, albo
- w celu zabezpieczenia własnych interesów w związku z transakcjami realizowanymi świadomie z oszustem podatkowym.
Sytuacja ta ma się jednak zmienić. Ministerstwo Finansów planuje bowiem wydać objaśnienia podatkowe dotyczące należytej staranności w VAT. Będą to wytyczne w zakresie czynności, które powinny być podejmowane przez podatnika m.in. w celu weryfikacji kontrahenta.
W sprawie tej – po raz pierwszy – ogłoszono konsultacje. Propozycje może zgłaszać każdy zainteresowany w terminie do 28 lipca 20017 r. na adres: konsultacje.nalezytastarannosc@mf.gov.pl, które podatnik korzysta są wprowadziły stan niepewności przy rozliczeniach podatku VAT. spowodowały, i praktyka organów „pociągania do odpowiedzialności”.