Ministerstwo Finansów o obliczaniu zaliczki na podatek po zmianach w 2017 r.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wysokości tzw. kwoty wolnej od podatku [1]. Z uwagi na nie do końca jasne przepisy ustawy nowelizującej zakłady pracy nie miały pewności, czy po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego tj. 85 528 zł zaprzestać pomniejszania kwoty wolnej od podatku. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tym zakresie. Poniżej treść stanowiska [2].
Stanowisko przedmiotowe należałoby, co do zasady, uznać za prawidłowe. W świetle nowych przepisów wątpliwości jednak budzi moment, od którego zakład pracy winien odstąpić od pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek. Czy faktycznie winien to być miesiąc w którym próg został przekroczony, czy też, zgodnie ze stanowiskiem MF miesiąc następujący po nim [3].
[1] ustawa z dnia 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1926 ze zm.)
[2] Stanowisko przedmiotowe zostało opublikowane w Dzienniku Gazeta Prawna nr 3/2017
[3] Szerzej na ten temat zob. „Ministerstwo finansów ma rację, ale brakuje podstawy prawnej” Dziennik Gazeta Prawna nr 3/2017