Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowaną wersję informatora TPR-C
Informator, przygotowany w formie pytań i odpowiedzi uwzględnia zmiany wprowadzone w ramach informacji za rok 2021.
Wzorem lat podatkowych została przez Ministerstwo Finansów przygotowana broszura wyjaśniająca dotycząca informacji o cenach transferowych. W informacji tej wyjaśniono, jak ma być przygotowana informacja, w kontekście ostatnich zmian w przepisach.
Jednym z problemów który został poruszony jest informacja TPR-C w przypadku spółki komandytowej, która mogła zyskać status podatnika w trakcie 2021 r. W tym zakresie istotne jest jaki był rok obrotowy spółki i czy w związku ze staniem się podatnikiem CIT w trakcie roku spółka zamknęła rok obrotowy i sporządziła sprawozdanie. Jeżeli zostało ono sporządzone, to wówczas za ten okres jest składana odrębna informacja o cenach transferowych (przez upoważnionego wspólnika - czyli analogicznie jak w przypadku pozostałych spółek niebędących podatnikiem CIT), a odrębna już za okres w którym spółka była już samodzielnym podatnikiem CIT (już samodzielnie przez tą spółkę).
Natomiast jeżeli w związku z przejściem na podatnika CIT spółka nie sporządzała sprawozdania to wówczas za cały rok obrotowy jest sporządzana jedna informacja.
Inną ze zmian w przepisach jest brak obowiązku przygotowywania analizy porównawczej i analizy zgodności dla transakcji zawieranych przez mikro i małych przedsiębiorców - w takiej sytuacji w polu dotyczącym stosowanej metody weryfikacji ceny należy zaznaczyć pole „nie dotyczy”. Analogicznie jest również w przypadku transakcji realizowanych z podmiotami z rajów podatkowych.
Należy przypomnieć że informator TPR nie stanowi interpretacji ogólnej ani objaśnień podatkowych, tym samym nie przyznaje ochrony wynikających z przepisów interpretacji podatkowej.
Informator TPR został opublikowany na stronie Ministerstwa Finansów (link).